Ana Sayfa Otomobil Hyundai IONIQ 5’in Öne Çıkan Özellikleri

Hyundai IONIQ 5’in Öne Çıkan Özellikleri

0
Hyundai IONIQ 5’in Öne Çıkan Özellikleri

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, toplantıda yaptığı konuşmada, otomotiv dünyasının bir değişim içinde olduğunu ve günlük hayattaki alışkanlıkların ve gereksinimlerin ilerleyen teknolojiyle süratle değiştiğini söyledi.

Berkel, “Hyundai markası olarak biz de bu gelişen teknoloji doğrultusunda çalışmaya süratle devam ediyoruz. Markamız insanlık için ilerle mottosu ile kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak mobilite tahliller üretmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Hyundai markası 2030 stratejisi kapsamında yaklaşık 52 milyar dolar bütçeyi AR-GE ve üretim çalışmaları için ayrışmış vaziyette. Hülasa markamız bu yolda önemli adımlar atıyor ve 10 yıl içinde üretilen arabanın birçoğu elektrikli olacak.” dedi.

2021 datalarına nazaran Hyundai’nin dünya genelinde en çok elektrikli araç satan 3. marka: 

Hyundai Ioniq 5'In Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Dünya pazarındaki üçüncülüğü lisana getiren Berkel, “Bugün markamızın ismine Türkiye’de yepisyeni bir devrin başlangıcına hep birlikte şahitlik edeceğiz. Dünyada 2021 yılında satışa sunulan IONIQ 5 modelimiz dünyada yılın arabası ve yılın en güzel tasarım mükafatını ve beraberinde 100’den fazla ödül alarak elektrikli araçların içinde en üst noktaya gelmeyi başardı.” açıklamasında bulundu.

IONIQ 5 modeliyle Türkiye’de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak ve üst düzey bir mobilite deneyimi sunmak istediklerini lisana getiren Berkel, şunları kaydetti:

“IONIQ 5 elektrikli modeller ortasında hudutları zorlayacak ve kullanıcıların bir otomobilden çok daha fazla keyif almasını sağlayacak. Spor otomobilleri aratmayan performans, geri dönüşümlü materyaller kullanılarak hazırlanmış bir iç yer ve 430 km menzil ile son yılların en şık ve en kullanışlı modellerinden biri olmaya aday. IONIQ 5 ile oyunun kurallarını değiştiren yeni bir mobilite tecrübesi yaratmak için yola çıktık. Gayemiz, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobiller alanında öncü olmak ve günlük hayatımızı daha da keyifli hale getirmek.”

430 kilometrelik bir menzile ulaşabiliyor:

Hyundai Ioniq 5'In Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

IONIQ 5, performanstan ödün vermeden her müşterinin mobilite ihtiyaçlarına uygun bir elektrikli araba konfigürasyonu sunuyor. Hyundai, IONIQ 5’i Türkiye’ye 72,6 kWh’lik bir pil paketi seçeneğiyle satışa sunuyor. Elektrik motoru 225 kWh (305 hp) ve 605 Nm üzere bir performans değeri sunarak bir SUV arabadan daha çok sport araba hissiyatı ve keyfi sunuyor. IONIQ 5, 72,6 kWh pil ile desteklenirken, HTRAC dört tekerlekten çekiş (AWD) seçeneğini de sunuyor. Bu teknik özelliklerle birlikte araba, 0 ‘dan 100 km/s sürate 5,2 saniyede çıkabiliyor.

IONIQ 5, bu pil kombinasyonu ve dört tekerden çekiş sistemiyle ortalama olarak 430 kilometre (WLTP) menzile ulaşabiliyor. Araçtaki şanzıman tipi ise tek vitesli redüktör olarak sunuluyor. Ayrıyeten, elektrik motorun ürettiği gücün geri kazanımı için de rejeneratif fren sistemine yer veriliyor

Yenilikçi ultra süratli şarj:

Hyundai Ioniq 5'In Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

IONIQ 5’in E-GMP platformu, hem 400 V hem de 800 V şarj altyapılarını destekliyor. Platform, ek bileşenlere yahut adaptörlere muhtaçlık duymadan 400 V şarjın yanı sıra standart olarak 800 V şarj özelliği de sunuyor. IONIQ 5’in sunduğu 800 V şarj özelliği, otomotiv dünyasında yalnızca birkaç modelde bulunuyor. Bu özellik, IONIQ 5’i hem rekabet hem de kullanım açısından çok özel bir noktaya taşıyor. 

IONIQ 5, 350 kW’lık bir şarj aygıtıyla beraber 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Yani 100 km menzil elde etmek için sadece beş dakika şarj etmek kâfi. Bu da İstanbul üzere ağır kent içi trafiğinde araç sahibine üstün bir kullanım kolaylığı manasına geliyor. IONIQ 5 sahipleri, diledikleri vakit elektrikli bisikletlerini, televizyonları, müzik setlerini yahut rastgele bir elektrikli kamp ekipmanlarını V2L (Vehicle to load- Araç Güç Kaynağı) işlevi sayesinde şarj edebiliyor yahut anında fişe takarak çalıştırabiliyor.

Ayrıca IONIQ 5, sistemindeki güçlü bataryaları sayesinde öbür bir elektrikli otomobili de şarj edebiliyor. IONIQ 5, tıpkı vakitte bilgisayar ve televizyon gibi kablolu tüm elektrikli aygıtları çalıştırabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz