Ana Sayfa Otomobil İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor?

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor?

0
İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor?

Sıcak yaz aylarından dondurucu kış aylarına geçmeye başlıyoruz. Havalar soğurken otomobillerin klimaları da soğuktan sıcağa döndürüldü. Bugün sizlere bazen hayat kurtaran bazen de hayatı riske atan bir tuşun ne işe yaradığını açıklayacağız. Otomobillerde daha evvel arabanın içinde kavisli bir ok bulunan bir düğme görmüş müydünüz? “İç sirkülasyon düğmesi” ismine sahip bu düğmenin tam olarak ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü?

Aslında araç konforu açısından son derece fonksiyonel bir düğme olan iç sirkülasyon düğmesi, birtakım durumlarda da hayatınızı riske atabilir. O vakit haydi gelin iç sirkülasyon düğmesinin ne işe yaradığını, olumlu ve olumsuz tarafları nelermiş onlara bakalım.

İç sirkülasyon düğmesi ne işe yarıyor?

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Üzerinde otomobil içinde kavisli bir ok bulunan düğme, en net haliyle iç sirkülasyon sistemini çalıştırmak için kullanılıyor. Bilhassa klima açıkken aracın daha süratli soğumasını sağlayan iç sirkülasyon sistemi, aracın içindeki havayı alıp klimayla daima yine soğutmaya yarıyor. Böylece sıcak yaz günlerinde klimanın sıcak havayı soğutması yerine zati daha evvel soğutulmuş havayı tekrar soğutması sağlanmış oluyor. Bu da klimaya daha az yük bindirerek yakıt tüketimine olumlu tesir yapıyor.

Dışarıdaki havanın pis olduğu durumlarda otomobilin içindeki insanlara izolasyon sağlar.

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Dışarıdan pis bir koku yahut ağır egzoz dumanı geldiği durumlarda iç sirkülasyon sistemi, dışarıdan hava almak yerine içerideki havayı klimayla yine otomobilin içine verir. Bu da dışarıdaki pis havaya karşı izole olmanızı sağlar. 

Polene alerjisi olan bireyler için iç sirkülasyon sistemi son derece işe yarıyor.

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

İç sirkülasyon sistemi ne vakit kullanılmalı?

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

İç sirkülasyon sistemi, sıcak yaz aylarında, klima açıkken kullanılabilir. Özellikle ağır trafikte kirliliğe karşı kullanılan bu sistem, otomobilde az insanın olduğu anlarda tercih edilmeli ve daima kullanılmamalıdır.

İç sirkülasyon sistemi ne vakit kullanılmamalı?

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

İç sirkülasyon sistemi dikkatli kullanıldığında çok işe fayda bir özellik olsa da birtakım dezavantajları var. Öncelikle iç sirkülasyon sistemi soğuk havalarda kullanılmamalı. Zira nefesinizden de çıkan nemi içeriye hapsedecek ve otomobilinizin camının buğulanmasına sebep olacaktır. Hatta aracınızın camı daima buğulanıyorsa iç sirkülasyon sistemine bakabilirsiniz.

İç sirkülasyon sistemi, otomobil kullanırken uyumanıza sebep olabilir.

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

İç sirkülasyon sisteminin tahminen de en büyük tehlikesi, içeriye toplayacağı karbondioksit miktarıdır. Kalabalık ve uzun müddetli seyahatlerde, pencereler de kapalıyken arabanın içerisindeki oksijen, aldığımız nefesler sonucunda karbondioksite döner. Bu da otomobilin içerisinin havasız olmasına yol açar. Fazla karbondioksit solumak uykuya sebep olur ve otomobilde uyuya kalmak önemli felaketlere neden olabilir.

Otomobil üreticilerinin tedbirleri var mı?

İç Sirkülasyon Düğmesi Ne İşe Yarıyor? - Yerli Portal

Günümüzdeki yeni jenerasyon dijital otomobillerde iç sirkülasyon sistemi otomatik olarak kapanıyor. Fakat eski kuşak otomobillerde bu sistemin açık olup olmadığını sizin denetim etmeniz gerekiyor. Bilhassa uzun seyahate çıkacağınız vakit iç sirkülasyon sistemini çok fazla kullanmamanızı, içeriye daima pak havanın girmesine müsaade vermenizi öneriyoruz.

Bugün sizlere iç sirkülasyon düğmesinin ne işe yaradığını açıkladık. Bu şekil içeriklerin gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

  • Kaynaklar: Travel+Leisure, WXYZ Detroit, Eden Tyres & Servicing

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz