Ana Sayfa Mobil Uygulama Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür?

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür?

0
Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür?

Hayatına sırf fotoğraf paylaşımı yapılan bir toplumsal medya platformu olarak başlayan Instagram, bugün dünya çapında sayısız etkin kullanıcıya sahip ve neredeyse vazgeçilmezimiz haline geldi. İş bu türlü olunca ‘Instagram Durduruldu’ yanılgısı nedeniyle uygulamadan atılmak hayli can sıkıcı olabiliyor. ‘Instagram Durduruldu’ yanılgısı iOS’ta da görülebilen ama daha çok Android kullanıcılarının muzdarip olduğu bir sıkıntıdır.

‘Instagram Durduruldu’ yanlışı ile uygulamadan atılıyor olmanızın pek çok farklı nedeni olabileceği için tahlili için de uygulayabileceğiniz farklı metotlar var. Birden fazla vakit bu kusur birkaç kolay adımda çözülebilir lakin bazen Instagram kaynaklı olabilir ve kestirim edilebileceği üzere bu durumu kullanıcı çözemez. Gelin ‘Instagram Durduruldu’ yanlışı nedir, neden olur, nasıl çözülür gibi merak edilen sorulara ve tahlil metotlarına yakından bakalım.

Önce bir durumu anlayalım, ‘Instagram Durduruldu’ yanılgısı nedir?

‘Instagram Durduruldu’ kusuru, genel olarak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ve tabletlerde olağan bir formda Instagram taşınabilir uygulamasında gezindiğiniz sırada karşınıza çıkar ve sizi uygulamadan atar. Uygulamayı tekrar açtığınız vakit ya akış yenilenmez ya da kusur nedeniyle tekrar uygulamadan atılırsınız. Yani hayli can sıkıcı bir sorun.

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Peki ‘Instagram Durduruldu’ yanlışı neden olur?

iOS ve Android kullanıcılarının ‘Instagram Durduruldu’ kusuru almasının pek çok farklı nedeni olabilir fakat en temel neden, Instagram taşınabilir uygulamasının ya da işletim sisteminin aktüel olmamasıdır. GPU özelliği bu sıkıntıya neden olabileceği üzere dolu bir önbellek de ‘Instagram Durduruldu’ yanlışına neden olabilmektedir. Bu nedenle farklı tahlil sistemleri vardır.

‘Instagram Durduruldu’ yanılgısı nasıl çözülür? İşte uygulayabileceğiniz en kolay tahlil sistemleri:

 • Yöntem #1: Tüm uygulamaları kapatın ve Instagram taşınabilir uygulamasını yine başlatın.
 • Yöntem #2: Instagram taşınabilir uygulamasının şimdiki olduğundan emin olun.
 • Yöntem #3: İşletim sisteminizin yeni olduğundan emin olun.
 • Yöntem #4: Instagram taşınabilir uygulamasının önbelleğini temizleyin.
 • Yöntem #5: Instagram taşınabilir uygulamasını silin ve yine yükleyin.
 • Yöntem #6: Cihazın GPU özelliğini kapatın.
 • Yöntem #7: Instagram ile irtibata geçin.

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Yöntem #1: Tüm uygulamaları kapatın ve Instagram taşınabilir uygulamasını tekrar başlatın:

‘Instagram Durduruldu’ yanlışı aldıysanız ve uygulamadan atıldıysanız tahminen aygıtı fazla zorlamış olabilirsiniz. Cihazınızda Instagram da dahil açık olan tüm uygulamaları kapatın. Eğer aygıtınızda bir optimizasyon hizmeti varsa onu da çalıştırabilirsiniz. Sonra tüm uygulamalar kapalıyken sadece Instagram taşınabilir uygulamasını çalıştırarak kusur alıp almadığınızı denetim edin. 

Yöntem #2: Instagram taşınabilir uygulamasının aktüel olduğundan emin olun:

Güncel olmayan bir taşınabilir uygulama da ‘Instagram Durduruldu’ yanlışına neden olabilir. iOS işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtlarınızda App Store, Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtlarınızda Google Play Store uygulama mağazasını açın ve güncellemeleri denetim edin. Eğer Instagram taşınabilir uygulamasına yeni bir güncelleme geldiyse çabucak yükleyin. Birçok durumda güncellenen taşınabilir uygulama kusur vermeyi bırakacaktır. 

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Yöntem #3: İşletim sisteminizin yeni olduğundan emin olun:

Yalnızca Instagram taşınabilir uygulamasının değil, iOS ya da Android işletim sisteminizin şimdiki olmaması da ‘Instagram Durduruldu’ yanılgısına neden olabilir. Zira uygulama ile işletim sistemi senkronize olarak çalışır. Aygıtın Ayarlar uygulaması üzerinden yeni bir güncelleme olup olmadığını denetim edin. Şayet yeni bir güncelleme geldiyse biraz vakit ayırıp bir an evvel yükleyin. 

Yöntem #4: Instagram taşınabilir uygulamasının önbelleğini temizleyin:

 • Adım #1: Android cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 • Adım #2: Uygulamalar sayfasını açın.
 • Adım #3: Uygulamaları Yönet seçeneğine dokunun.
 • Adım #4: Instagram uygulamasını seçin.
 • Adım #5: Verileri Temizle seçeneğine dokunun.
 • Adım #6: Önbelleği Temizle seçeneğine dokunun.
 • Adım #7: Veri yoğunluğuna bağlı olarak değişen bir müddet sonunda Instagram taşınabilir uygulamasının önbelleği temizlenmiş olacak.

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Android işletim sistemine sahip aygıtlarınızda ‘Instagram Durduruldu’ yanlışı alıyorsanız Instagram taşınabilir uygulamasının önbelleğini temizlemek için yukarıdaki adımları izlemeniz kâfi. Adımlarda geçen başlıklar aygıtın marka ve modeline nazaran değişiklik gösterse de emsal isimlerle karşınıza çıkacaktır. Önbellek temizleme süreci sonrası dilerseniz aygıtınızı tekrar başlatabilirsiniz. Bu yol iOS aygıtlarda uygulanmaz.

Yöntem #5: Instagram taşınabilir uygulamasını silin ve tekrar yükleyin:

Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınızda Instagram taşınabilir uygulamasının önbelleğini silmenize karşın ‘Instagram Durduruldu’ yanlışı almaya devam ediyorsanız Instagram taşınabilir uygulamasını büsbütün silin ve uygulama mağazasından tekrar indirin. Önbellek silme süreci zati iOS aygıtlarda uygulanmadığı için direkt olarak Instagram taşınabilir uygulamasını silip yine yükleme tekniği uygulanmalıdır. 

Yöntem #6: Aygıtın GPU özelliğini kapatın:

 • Adım #1: Android cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 • Adım #2: Telefon Hakkında sayfasını açın.
 • Adım #3: MIUI sürümü üzerine birkaç kere dokunun.
 • Adım #4: ‘Telefon geliştiricisisiniz’ yazısı çıktıktan sonra dokunmayı bırakın.
 • Adım #5: Ek Ayarlar sayfasını açın.
 • Adım #6: Geliştirici Seçenekleri sayfasını açın.
 • Adım #7: Hızlı Ayarlar Geliştirici Blokları seçeneğine dokunun.
 • Adım #8: Bu sayfa üzerinden GPU özelliğini pasif hale getirin.

Instagram Durduruldu Yanılgısı Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Her vakit olmasa bile aygıtın GPU özelliği de ‘Instagram Durduruldu’ kusuruna neden olabileceği için Android işletim sistemine sahip taşınabilir cihazınızdaki GPU özelliğini kapatmak için yukarıdaki adımları izlemeniz kâfi. Adımlarda geçen başlıklar aygıtın marka ve modeline nazaran değişiklik gösterse de misal isimlerle karşınıza çıkacaktır. Süreç sonrası dilerseniz aygıtınızı tekrar başlatabilirsiniz. Bu prosedür iOS aygıtlarda uygulanmaz.

Yöntem #7: Instagram ile irtibata geçin:

Eğer ne yaparsanız yapın ‘Instagram Durduruldu’ yanlışı almaya devam ediyorsanız evvel Webtekno Twitter hesabını denetim edin. Belki Instagram çökmüştür ve bu durumu Twitter üzerinden duyurmuşuzdur. Şayet bu türlü bir haber yoksa Instagram ile bağlantıya geçerek sorunu bildirin. Yeni bir güncelleme kaynaklı bu tıp sorun yaşanıyor olabilir. Kullanıcılar bu çeşit bir sorunu bildirdikleri vakit Instagram gerekli bilgilendirmeyi yapacak ya da bir tahlil sunacaktır. 

iOS ve Android aygıtlarda karşınıza çıkan ve sizi uygulamadan atan ‘Instagram Durduruldu’ yanılgısı nedir, neden olur, nasıl çözülür gibi merak edilen soruları yanıtlayarak husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan ve uygulayabileceğiniz en kolay tahlil yollarından bahsettik. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz