Ana Sayfa Yaşam Dünya Nüfusu 8 Milyarı Geçti

Dünya Nüfusu 8 Milyarı Geçti

0
Dünya Nüfusu 8 Milyarı Geçti

Birleşmiş Milletler(BM) İktisat ve Toplumsal İşler Dairesi,11 Temmuz Dünya Nüfus Günü’ne özel birebir gün içinde özel bir rapor yayınlamıştı. Rapor, dünya nüfusunun ilerleyen yıllarda hangi düzeylere yükseleceğini gözler önüne sermiş, bu yıl için de beklenen büyük bir maksada mesken sahipliği yapmıştı.

Rapora nazaran çok yakın bir gelecekte, dünyanın en yüksek nüfuslu ülkesi olan Çin, sahip olduğu unvanı kaybedecekti. Bununla bilrlikte 1 milyar 412 milyon nüfuslu Hindistan’ın, 2023’te 1 milyar 426 milyon nüfuslu Çin’i geride bırakacığı öngörülüyordu. 2050 yılına geldiğimizde, Hindistan nüfusu 1 milyar 668 milyon, Çin nüfusu ise 1 milyar 317 milyon oalcak idi.

2030’a kadar dünya nüfusu en az 500 milyon daha artacak

Dünya Nüfusu 8 Milyarı Geçti - Yerli Portal

Raporun en ön plana çıkan tabiri ise yakın geleceğimiz ile alakalıydı. BM, 11 Temmuz’da dünya nüfusunun 15 Kasım gübnü 8 milyara ulaşacağını açıklamıştı. Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu sayaç geri sayımı tamamladı ve Dünya nüfusu, an prestijiyle 8 milyarı geçti. Önümüzdeki süreçte de yükseliş trendi devam edeceği bildirilen dünya nüfusu, varsayımlara nazaran yıldan yıla şöyle şekillenecek idi:

  • 2030’da 8,5 milyar insan
  • 2050’de 9,7 milyar insan
  • 2080’de de 10,4 milyar insan

BM’ye nazaran 2080 yılından sonra ise nüfus artış suratı yavaşlayacak. BM, 2100’e kadar nüfusun 10,4 milyar düzeylerinde kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Rapora nazaran ilerleyen yıllarda, gelişmekte olan birtakım ülkelerin doğurganlık suratı ciddi manada düşecek. Fakat 8 ülke, adeta nüfus patlaması yaşayacak. Bu ülkeler; Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Filipinler, Hindistan, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Tanzanya olarak kayıtlara geçecek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz