Ana Sayfa Mobil Instagram, Görüntü Çekerek Yaş Doğrulamayı Avrupa’ya Getirdi

Instagram, Görüntü Çekerek Yaş Doğrulamayı Avrupa’ya Getirdi

0
Instagram, Görüntü Çekerek Yaş Doğrulamayı Avrupa’ya Getirdi

Fotoğraf ve görüntü paylaşma platformu Instagram, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısıyla büyümeye devam ediyor. Bu nedenle de platform, güvenlik konusunda ataklar yapıyor. Daha evvel yapılan araştırmalar, Instagram’ın bilhassa gençlere ziyan verdiğini açığa çıkarmıştı.

Dev platform, bu atılımları kapsamında geçtiğimiz haziran ayında iki yeni özelliğini ABD’de test etmeye başladı. Kullanıcıların yaşını doğrulamak isteyen şirket, iki yeni metot deneyeceğini tabir etmişti. Bunlardan birincisi video çekerek oburu ise takipçilerin kefil olması yoluyla yaş doğrulanmasıydı. Ayrıyeten platformda hâlihazırda kimlik yükleyerek doğrulama bulunuyordu. Artık ise bu sistemlerin biri hakkında bir gelişme yaşandı.

Video çekerek yaş doğrulama özelliği Avrupa ve Birleşik Krallık’a geldi

Instagram, Görüntü Çekerek Yaş Doğrulamayı Avrupa'Ya Getirdi - Yerli Portal

Instagram, kullanıcıların video çekerek yaş doğrulaması yapmasını sağlayan özelliği Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Krallık’a getirdi. Yeni özellik, artık kullanıcıların kimlik yüklemeye ek olarak görüntü selfie çekerek de yaş doğrulamasına imkan tanıyacak.

Bu doğrulamanın nasıl çalıştığını soracak olursanız; kullanıcıların çektikleri görüntüler, bir yaş kestirim etme teknolojisi ile tahlil edilecek. Bu teknolojinin sahibi ise Birleşik Krallık merkezli dijital kimlik teşebbüsü Yoti. Sistem, kullanıcının yüzünü inceleyerek kestirimi bir yaş sunacak. Bu görüntü, daha sonrasında hem platformdan hem de Yoti’den silinecek. Ek olarak Yoti’nin teknolojisinin bir yüz algılama teknolojisi olmadığını ekleyelim. Bu; kullanıcıları tanıyamayacağını, yalnızca yaşını iddia edebileceği manasına geliyor.

Instagram, şimdi öbür ülkelere ne vakit geleceği bilinmeyen yeni sistemle birlikte kullanıcıların platformda yaşlarına uygun bir tecrübe yaşamasını sağlamayı amaçlıyor. Birçok uzman, 18 yaş altı çocukların zararlı içeriklerden korunması için yaş doğrulama teknolojilerinin zarurî hâle gelmesini istiyordu. Yeni atılımla de bu mevzuda kıymetli bir adım atılabileceği görüldü.

Son olarak 13 yaş hududu bulunan Instagram’ın, yaş doğrulamak için hâlihazırda ayrıyeten yapay zekâ ve uygulama içi sistemleri kullandığını belirtelim. Fakat çalışmalar bunun pek de istenen sonucu vermediğini gösteriyor. BBC’nin aktardığına nazaran yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık’ta her üç çocuktan birinin toplumsal medyada yetişkin içeriklere ulaşmak için palavra söylediğini ortaya koyuyor. Bunun başka ülkelerde de emsal olduğunu varsayım etmek sıkıntı değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz