Ana Sayfa Yazılım iOS 16.1 ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu:

iOS 16.1 ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu:

0
iOS 16.1 ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu:

Geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 14 ailesi hem özellikleri hem de fiyatıyla dikkat çekmişti. Yeni tanıtılan telefonlardaki kaza algılama özelliği ise çokça konuşulmuştu.

Apple ise geçtiğimiz günlerde yeni MacOS’i tanıtmış ve Mac kullanıcılarına sunulacak yeni özellikleri duyurmuştu. Bugün ise iOS 16.1 ile gelecek tüm özellikler kullanıcılarla paylaşıldı. Gelin daima birlikte iOS 16.1 ile yayınlanacak tüm özeliklere yakından bakalım.

Matter aksesuarları artık Apple Home ile kullanılabilecek

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

Özellikle meskeninde akıllı aydınlatmalar ve aksesuarlar kullananları ilgilendiren bu özellik sayesinde Meskene Home markasının Matter eserleri artık Apple Home uygulamasıyla tamamen bütünleşmiş bir halde çalışabilecek. Apple Home’un hali hazırda Bang & Olufsen, Denon, JBL ve Pioneer üzere markaların eserlerini de desteklediğini belirtelim.

Ancak Matter eserlerini kullanabilmek için Apple Home uygulamasına ek olarak Apple HomePod, HomePod küçük, Apple TV 4K ya da Apple TV HD sahibi olmanız ve Siri’nin açık olması gerekiyor.

Apple Card “Birikim Hesabı”

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

Henüz yalnızca ABD’de kullanımda olan Apple Card’ı faal formda kullananların işine yarayacak olan bu özellik sayesinde kullanıcılar, Apple Card uygulaması üzerinden dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan Goldman Sachs’ta bir yatırım hesabı açabilecek. Apple Card’a bağlı olarak çalışacak bu hesapta en az yatırım fiyatı, yatırma ve çekme fiyatı ve minimum bakiye üzere kısıtlamalar olmayacak.

Dynamic Island’a çok daha kolay erişebileceksiniz

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

iOS aygıtlarda uzun vakittir olan erişebilirlik özelliği, ana ekran tuşuna sahip olan iPhone’larda ana ekran tuşuna iki defa dokunduğunuzda, iPhone X ve sonrasında ise parmağınızı ekranın alt kenarından aşağıya kaydırdığınızda aktifleşerek ekranın üst kısmını aşağıya taşıyor ve üstteki uygulamalara ve bildirim çubuğuna kolaylıkla erişebilmenizi sağlıyordu.

Ancak iPhone 14 ailesinde bu özelliği etkinleştirdiğinizde Dynamic Island’ı kullanamıyordu. Yeni, iOS 16.1 güncellemesi sayesinde bu özelliği kullandığınızda artık Dynamic Island’ı da rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla iCloud fotoğraflarını paylaşabileceksiniz

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

iCloud üzerindeki birden çok fotoğrafı arkadaşlarınıza göndermek istediğinizde ekseriyetle her bir fotoğrafı tek tek ya da topluca indirip bunları arkadaşlarınıza bir formda göndermeniz gerekiyordu. Lakin iOS 16.1 ile artık arkadaşlarınıza ya da ailenize fotoğrafları göndermek zorunda değilsiniz.

Yeni gelen ortak klasör özelliği sayesinde iCloud’da oluşturduğunuz ortak bir klasöre 5 kişiyi ekleyerek onların da kendi fotoğraflarını eklemesine, var olan fotoğrafları düzenleyip silmesine müsaade verebilirsiniz.

Kilit ekranınız artık çok daha yetenekli

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

iOS 16 ile gelen ve en dikkat çeken özelliklerden birisi olan kilit ekranı özelleştirmesi, pek çok kullanıcıyı keyifli etmişti. Bu özelliğin içerisinde Haritalar uygulaması üzere uygulamalardaki ilerlemeleri anlık olarak görüntüleyebiliyordunuz.

iOS 16.1 ile gelen yeni geliştirme sayesinde bu canlı takip özelliğini artık 3. parti uygulamalarda da kullanabileceksiniz. Uber uygulamasından çağırdığınız aracın ne vakit geleceğini ya da takip etmek istediğiniz bir maçın canlı skorunu kilit ekranında anlık olarak görebileceksiniz.

Telefonunuz şarj olurken daha az karbon ayak izi bırakacak

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

iOS 16.1 ile gelen bir öteki özellik ise “Temiz güç şarjı” isimli özellik oldu. Bu özellik telefonunuzun gece boyunca şarjda boşuna beklemesinin önüne geçiyor. Özelliği etkin ettiğinizde telefonunuz sabah kaçta telefonunuzu şarjdan çıkarıp kullanmaya başladığınızı öğreniyor ve bu müddetten evvel telefonunuzu yavaş yavaş şarj ediyor. Örneğin her gece 23:00’da yatıp sabah 07:00’da uyanıyorsanız iPhone’unuz bunu biliyor ve saat 06:50’ye kadar telefonunuzu yavaşça şarj ediyor.

Bu özellik bir müddettir çeşitli Android telefonlarda var ve özelliği test eden kullanıcılar iPhone’daki özelliğin Android’te olduğu kadar yeterli çalıştığını belirtiyor.

Apple Fitness+’ı kullanmanız için artık Apple Watch’a gereksiniminiz yok

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

Apple Watch’ın en çok kullanılan özelliklerinden olan Fitness+, kullanıcılara fitness ve spor konusunda yardımcı oluyor ve onların, nabız, kalori üzere bilgileri hem anlık olarak hem de geçmişe dönük olarak takip etmesine imkan sağlıyordu.

iOS 16.1 ile gelen yeni özellik sayesinde Apple Watch kullanmayan iPhone kullanıcıları da artık Fitness+’ın nimetlerinden yararlanabilecek

Anahtarlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz

Ios 16.1 Ile Gelecek Özellikler Belirli Oldu: - Yerli Portal

iOS’a son güncellemelerde gelen cüzdan özelliği sayesinde otel kartınızı, bazı arabaların anahtarlarını, kimi konut sistemleri ve kapı kilitlerinin giriş anahtarlarını dijital olarak telefonunuzda depolayabiliyorsunuz. Yeni gelen iOS 16.1 güncellemesi sayesinde ise anahtarlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Bu özellik sayesinde mesken ya da araba anahtarlarınızı iMessage, WhatsApp ve Telegram üzere platformlardan arkadaşlarınıza gönderebileceksiniz. Ayrıyeten bu anahtarların ne kadar mühletle etkin olarak kullanılabileceğini de seçebileceksiniz.

Peki siz bu özelliklerden kaç adedini kullanacaksınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz