Ana Sayfa Yaşam ABD’de Cinsel Akın Hadiselerinde Dev Artış!

ABD’de Cinsel Akın Hadiselerinde Dev Artış!

0
ABD’de Cinsel Akın Hadiselerinde Dev Artış!

Ülkemizde de sık sık karşılaştığımız cinsel hücum olayları, dünya çapında da büyük bir sorun. Gerçekleştirilen yeni bir çalışma da bu şekil olaylar sonrasında acil tıbbi bakım arayan insanların sayısının son vakitlerde önemli oranda arttığını ortaya koydu. Çalışma bulguları, JAMA Network Open üzerinden yayımlandı.

Gerçekleştirilen çalışmaya nazaran acil servisler, son on yılda 15 kat daha fazla cinsel saldırı olayları nedeniyle ziyaret edildi. Amerika Birleşik Devletleri’ne ilişkin olan datalar, bu insanların tıbbi yardım almaya teşvik edilmesi gerektiğini gösterdi.

Sağlık çalışanlarnının rolü büyük

Abd'De Cinsel Akın Hadiselerinde Dev Artış! - Yerli Portal

Araştırmacılardan Erica Marsh, cinsel akınların ABD’de yaygın olduğuna vurgu yaptı. Marsh, bu şekil şeylere maruz kalan insanların birçok acil sıhhat sorunu ile karşı karşıya olduğunu; lakin çok azının tıbbi yardıma başvurduğunu söz etti ve şunları söyledi: “Bulgular, sıhhat hizmeti sağlayanların bu bireylerin hem fizikî hem de psikososyal sıhhatini iyileştirmede oynayabileceği rolü göstermektedir”

Araştırmacılar, 2006-2019 yılları ortasında acil servis datalarını tahlil ederek bu bulgulara ulaştı. İncelemelerde, yetişkinlerde cinsel atak sonrası acil servise gelenlerin sayısının 3.600’den 55.296’ya yükseldiğini gördü. ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun bilgilerine nazaran ülkede her 68 saniyede bir bu türlü bir olaya gerçekleşiyor. Ayrıyeten aktarılanlara nazaran cinsel ataklar 2006’da 93.000 iken 2019’da 139.815’e yükseldi.

Marsh da bu yüzden hastaların kendini daha rahat ve inançta hissedebileceği bir ortam yaratılması gerektiğini ve gereksinimlere nasıl karşılık verileceğinin daha düzgün anlamaları gerektiğini söylüyor. Çalışma ayrıyeten cinsel taarruz sonrası hastaneye gelenlerin %95’inin geri konuta gönderildiğini ortaya koydu. Natürel ki bu; insanların saklılık sebebiyle kayıt yaptırmaktan kaçınması, ülkedeki hastane masrafları üzere faktörlere bağlanabilir.  

Türkiye’de de cinsel taarruz hadiseleri son yıllarda artış gösterdi

Abd'De Cinsel Akın Hadiselerinde Dev Artış! - Yerli Portal

Türkiye’ye baktığımızda ise misal bir tablo görüyoruz. Tahlillere nazaran Türkiye’deki bayanların %41’i hayatlarında en az bir kere fizikî yahut cinsel şiddet yaşamış, %93’ü de cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı tacize maruz kalmış. Ayrıyeten cinsel cürümlerde son yıllarda değerli bir artış olduğu da yayınlanan Adalet Bakanlığı’nın kabahat istatistiklerinde görülebiliyor. Buna nazaran cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen cürümler 2021’de 127 bine yükseldi, bu kabahatlerde birinci sırayı ise çocuklara yönelik istismarlar aldı.

Uzmanlar, cinsel akına maruz kalmış bireylerin, intihar, travma sonrası gerilim bozukluğu, depresyon, unsur kullanımı üzere mevzularda riskinin öbür insanlara oranla çok daha olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte bu biçim olaylarla karşılaşan insanların küçük bir yüzdesinin tıbbi bakım aradığı belirtiliyor. Yardım alanların da çoklukla yetersiz yahut eksik yardım aldığı söz ediliyor.

Sonuç olarak yapılan araştırma, cinsel hastalıklar, ruhsal sorunlar ve daha birçok durumdan ötürü bu olaylardan sonra insanların tıbbi yardım aramaya teşvik edilmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz