Ana Sayfa Uzay Jüpiter’in Uydusu Europa’nın En Yakın Fotoğrafı Çekildi

Jüpiter’in Uydusu Europa’nın En Yakın Fotoğrafı Çekildi

0
Jüpiter’in Uydusu Europa’nın En Yakın Fotoğrafı Çekildi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2011 yılında Juno ismini verdiği bir uzay aracını Jüpiter’e yanlışsız göndermişti. 2016 yılında Jüpiter yörüngesine yerleşen uzay aracı, bugüne dek değerli imajlar ve bilgiler göndermeyi başardı. Şimdiyse bugüne kadarki imgelerin en değerlisi geldi. Juno, Jüpiter’in ömür barındırma ihtimali en yüksek uydusu olan Europa isimli uydusuna hiç olmadığı kadar yaklaştı ve eşsiz bir manzara almayı başardı.

Europa, epeyce farklı bir yapıya sahip. O denli ki bu uyduyu çoğunlukla oksijenden oluşan bir atmosfer kaplıyor. En dış katmanı buzdan oluşan uydunun, iç katmanlarında ise devasa bir okyanus olduğu düşünülüyor. İşte bu uyduyla ortasındaki arayı 352 kilometreye kadar düşürmeyi başaran Juno, Europa’nın bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü ve en yakın imajını elde etmiş oldu.

İşte Europa’nın bugüne kadarki en yakın görüntüsü

Jüpiter'In Uydusu Europa'Nın En Yakın Fotoğrafı Çekildi - Yerli Portal

Elde edilen manzara ile ilgili açıklamalarda bulunan isim, Juno baş araştırmacısı Scott Bolton oldu. “Sürecin çok başındayız ancak tüm göstergelere nazaran Juno’nun Europa’ya yaklaşması büyük bir başarıydı.” sözlerini kullanan Bolton, elde edilen datalarla Europa için yeni bir bilim sürecinin başlayacağını açıkladı. Tıpkı projede yer alan Candy Hansen ise elde edilen manzara ile evvelki düşük çözünürlüklü manzaraların karşılaştırılacağını, 20 yıllık süreçte Europa yüzeyinde değişen bir şeyler olup olmadığının tespit edileceğini söyledi. Pekala bundan sonra ne olacak?

NASA, bir süredir Europa Clipper isimli yeni bir uzay misyonu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 2024’te başlatılması planlanan ve bu vazife kapsamında, direkt Europa’yı incelemek için bir uzay aracı gönderilecek. 2030 yılında yörüngeye yerleşmesi beklenen uzay aracı, Europa’da derinlemesine araştırma yapacak ve ömür bulgusu arayacak. Juno’nun elde ettiği son imaj ise Jüpiter’in uydusuyla ilgili ön bilgi sağlamış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz