Ana Sayfa Popüler Bilim Kaybolan uydu uzayda tehlike saçıyor!

Kaybolan uydu uzayda tehlike saçıyor!

0

{iframe}

Uydu servis sağlayıcısı Intelsat geçen perşembe günü bağlantı uydularından birinin yörüngeden çıktığını ve kaybolduğunu açıkladı. Araç artık uzayda süzülüyor. Intelsat yaptığı açıklamada bir şeyin uyduyu tahrip ettiğini ve iticiyi yörüngeden çıkardığını söyledi. Hareket yapma ve irtibat kurma özellikleri olmayan uydu artık öteki araçlar için büyük bir tehlike. Kaybolan uydu, öteki uydulara çarpabilir.

Kaybolan uydu 15 yıl çalışacaktı!

Boeing tarafından üretilen Intelsat 29e isimli uydu, şirkete yaklaşık 450 milyon dolara mal olmuştu. Bu maliyetin ışığında uydunun 15 yıla kadar uzayda çalışması gerekiyordu. Üç yıldan kısa bir müddette uzayda kaybolan uydu, şirkete değerli bir maddi ziyan verecek.

Artık meyyit kabul edilen uydu, başka uydular için tehlike oluşturuyor. Uzay aracının bir öbür araca çarpması onu da etkisiz hale getireceğinden son derece kıymetli. İrtibat ve gözetleme uyduları uzayda birebir yörüngede duruyorlar. Bu da Intelsat uydusunun tehlikesini artırıyor.

Eğer Intelsat 29a bir öteki uydu aracına çarparsa onu da etkisiz hale getirecek. Bu da çarpılan aracın şirketine değerli bir maddi ziyan manasına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz