Ana Sayfa Yaşam Kedilerin Çıkardıkları Seslerin Manaları

Kedilerin Çıkardıkları Seslerin Manaları

0
Kedilerin Çıkardıkları Seslerin Manaları

Kediler, isteklerini ifade etmek için çeşitli sesler çıkarır. Ancak bazen beşerler, bu tatlı arkadaşların anlatmaya çalıştıkları şeyleri anlamayabilir.

”Kedim, hırrr sesi çıkarıyor; sanki ne demek istiyor?” diye soranlardansanız, yanlışsız yerdesiniz. Zira bu yazımızda, minik dostlarımızın çıkardıkları seslerin manalarını öğrenecek ve onların lisanını çözmüş olacaksınız. 

Eğer kedi bir kedi kuş üzere ötme/cıvıldama sesi çıkarıyorsa:

Genelde sizi kendisine mama vermeniz için uyarmak istiyor olabilir. Yahut ”uykum geldi” demeye çalışıyordur. Misal kediler, bu sesi avlarına konsantre olduklarında da çıkarabiliyor. Anne bir kedi, yavrularına kelamını geçirmek istiyorsa sesini bu tona büründürebilir. Yani bu ses, bir şeye dikkat çekmek istediklerinde çıkardıkları bir sestir.

Kediler bazen kurt üzere uluyabilir. Bu, kimi kediler için sohbet etmek üzere bir mana taşıyorken, kimileri için kızgınlık sözü olabilir.

Mesela siyam kedisi uluyan kedi tiplerine örnek verilebilir. Fakat bir kedi sık sık uluyorsa bu acil durum iletisi olarak da anlaşılabilir. Sahiplerine, yakaladıkları avları göstermek isteyen kedilerin de orta ara uluma sesi çıkardıklarını söyleyebiliriz. Birtakım durumlarda uzun uzun uluyan bir kedi, çiftleşme sıkıntıları yaşıyor demektir. Zira bu çiftleşmek için bir partner bulamaması manasına gelir. Bazen ise bu ses yalnızca can meşakkatini söz eder. Şayet sebebi buysa tahminen de kediniz, kendisiyle daha fazla oyun oynamanızı istiyor olabilir. 

Kediniz yanınıza gelip mırıldamaya başladıysa hiç telaş etmeyin sizi çok seviyor.

Mırıldama, kedinin o an içerisinde keyifli ve şad olduğunu gösterir. Mesela anne kediler, yavrularına sevgilerini göstermek için bu yolla bağlantı kurmayı tercih eder. Hatta bir kedi mırıldadığında, çıkardığı sesin tonu bir azalıp bir artıyorsa bu onun ”her şey yolunda” dediğini gösteriyor. 

Fakat bir de telaşlı mırıldama vardır ki bunu ayırt etmek için kedinizin duruş şekline bakmanız gerekir. Kedinin kulakları geriye döndüyse ve bedeni gergin bir durum aldıysa bu, stresli bir durumun olduğunu söz eder.

Kediler, hepimizin en aşina olduğu ‘miyavlama’ sesini ise genel olarak irtibat kurmak için çıkarıyor.

Kedi ”miyav, miyav” diyorsa bilin ki sizi ya mama/su istemek için çağırıyor ya da ”beni sev, tüylerimi okşa” demek için davet ediyor. Lakin kediniz mama yerken yahut kum kabına tuvaletini yaparken uzun mühlet miyavlıyorsa bu, bir durumdan rahatsız olması manasına gelir. Aralıksız miyavlama, bir kedinin yaralandığını ve hastalandığını da gösterebileceği için bu durumda kediyi veterinere götürmek gerekebilir.

Kediniz bir yılan üzere tıslıyorsa kendini tehdit altında hissediyor olabilir.

Kediler tısladıklarında, tehlike olarak gördükleri her ne varsa ona savaş açmaya hazırlanırlar. Bu sesi çıkardıklarında, kedilerin bedenleri kabarır, sırtları belirginleşir, kulakları düzleşir, ağızları açılır ve dişleri ısırmaya hazır hale gelir. Kedinizin bu ses tonuyla size bir şeyler anlatmak istediğini duyduğunuz vakit, onu rahatsız eden şeyi bulun ve ortamdan uzaklaştırın. Mesela sokakta yaşayan ve öteki hayvanlarla çok fazla hengame etmiş, istismara uğramış olan kediler, bu sesi daha fazla çıkarabilir.

Çığlık atan bir kedi gördüğünüzde paniklemenize gerek yok.

Bu çiftleşme esnasında dişi kedinin çıkardığı bir sestir. Ama her çığlık bunu söz etmiyor olabilir. Mesela kediler arbede ettiklerinde de çığlık atabilir. Çoklukla bunun arbede çığlığı olması için kedinin evvel ulumaya ve hırlamaya başlaması gerekir. Akabinde da bu çığlık sesi gelirse iş tamam, bilin ki hengame var. 

Hırıltı sesleri de kedinin bir şeyi tehdit olarak algılaması sonucunda ortaya çıkar.

Bazen kediler birbirlerine de hırlayabilir. Bunun nedeni, tıpkı ortamda bulunan iki kediden birinin, diğerinin varlığından hoşlanmaması olabilir. Bir kedi, hırlamadan önce uluyabilir yahut tıslayabilir. 

Titremeli bir hırıltı çıkarıyorlarsa size selam veriyorlar demektir.

Kediler bu sesi ağızları kapalıyken çıkarabiliyor. Bu ses, miyavlama ve mırlama ortasında kalan değişik tondaki bir sestir. Bu sesi duyduğunuzda, kedinizin size teşekkür ettiğini anlamalısınız. Mesela kedinize ödül maması verdiğinizde yahut sevdiği bir şeyi yaptığınızda bu sesi çıkardığını göreceksiniz.

Bazı kediler bizim üzere sohbet edebiliyor.

Kedilerin kendilerine has bir konuşma sesi çıkardıklarını görmek mümkün. Genelde bunu yaptıklarında, ağızlarını açarak tık tık sesi çıkarırlar. Bu, ulaşamadıkları bir av gördüklerinde çıkardıkları bir sestir. Bir bakıma bunu yaparak avlarının seslerini taklit edip onları yakaladıklarını düşünürler diyebiliriz. Bu da kediler için heyecan verici bir durumdur.

Kediniz kucağınıza gelmek istediğinde, ‘bip’ sesi çıkarabilir ve bu durum, onunla ilgilenme vaktinizin geldiğini gösterir.

Bu durumda onun kucağınıza gelmesine müsaade vermelisiniz. Aslında bu ses, bazen kedilerin bir yere ulaşmak istediklerinde çevrelerine ihtarda bulunmaları manasına da geliyor. 

Eve gelen konuk, kedinizden korkuyorsa ve siz kedinizi bir odaya kapattıysanız bu, onun ağlamasına neden olabilir.

Kediler genelde içinde bulundukları durumdan şad olmadıklarında ağlayabilir. Bilhassa dışarı çıkıp dolaşmak isteyen kediler, kapalı bir yerde kilitli olmaktan hoşlanmaz. Bu da onların miyavlamayla karışık ağlamalarına neden olabilir.

Kedilerin imdat davetine kesinlikle dikkat edilmeli!

Özellikle yavru kediler, annelerine yardım bildirisi göndermek için çok tiz bir biçimde miyav sesine benzeyen bir ses çıkarır. Mesela üşüyen bir yavru kedi, o tiz sesiyle annesinden bedenini ısıtması için dayanak isteyebilir. 

Bir kedinin dişi yahut erkek olup olmadığını ele veren o seslere baktığımızda:

Çiftleşme periyodunda dişi kediler, partnerlerini çağırmak için uzun periyodik ağır bir inleme sesi çıkarır. Kimi durumlarda erkek kediler, öteki erkek kedileri uyarmak için de bu sesi çıkarabilir. Zira bir erkek kedi, dişisini öbür erkek kedilerle paylaşmak istemez. Hatta birçok vakit kedi sahipleri bu sesi farkettiklerinde, evcil hayvanlarını kısırlaştırmaya götürebilir. Not: Görüntüdeki ses dişi bir kediye aittir.

Kendilerini savunmaya çalışan yavru kediler, tükürükle birlikte gelen kısa bir tıslama sesi çıkarır.

Yavru kediler, büyük kediler üzere uzun süren tıslama sesleri çıkaramaz. Bir tehlike algıladıklarında, kendilerini savunmak için kısa süren bir tıs sesi çıkarabilirler. Lakin bu, bazen tıslama üzere değil, tükürük atma sesi üzere anlaşılabilir.

Kedilerin çıkardığı bir başka enteresan ses ise kulağa ”fır fır/mır mır” tonlarının karışımı üzere gelen üfürük sesidir.

Bu ses miyavlama, homurdanma ve mırlama karışımı bir sestir. Kedinizi severken, bir anda bu sesi çıkarıyorsa size, sevginizden çok mutlu olduğunu söz etmek istiyor olabilir. Ayrıyeten hoş bir yemeğin akabinde da kediler, karınları tok olduğu için hoşnutluk belirtisi olarak bu sesi çıkarabilir. Kedilerin çıkardıkları seslerin manalarını öğrendiğinize nazaran, kediniz varsa onun hislerini daha güzel anlayacağınızı umuyoruz.

  • Kaynaklar: Çağdaş Cat, Tree Hugger, Catster, Fundacion Affinity, Animal Wised

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz