Ana Sayfa Kripto Para Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde!

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde!

0
Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde!

Kripto para topluluğunun son günlerde neredeyse tek gündemi, FTX’in iflas etmesi. Dünyanın en büyük borsaları ortasında yer alan FTX ile ilgili yayınlanan bir makale, borsanın iflas etmesine ve kripto para piyasalarında büyük bir çöküş yaşanmasına yol açtı. Geldiğimiz son nokta ise FTX’in iflasının bölümde domino tesiri yarattığını gözler önüne seriyor. 

Aslına bakacak olursak, bu tıp bir durumun yaşanabileceği zati kestirim ediliyordu. Hatta dünyanın bir numaralı kripto para borsası Binance‘in CEO’su Changpeng Zhao, bu mümkünlüğü gündeme getirmiş ve tüm yatırımcıları uyarmıştı. Şimdiyse korkulanın olduğunu görüyoruz. Çünkü nispeten küçük kripto para borsaları, birbirlerinin peşi sıra açıklama yapıp, iflasın eşiğine geldiklerini duyuruyorlar.

İflas duyuruları, şu an için daha çok FTX ile irtibatı olan şirketleri kapsıyor!

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde! - Yerli Portal

Kripto paralarla ilgili yapılan tahliller, kripto para borsalarına güvenilmediğini gözler önüne sermeye başladı. Çünkü sadece birkaç gün içerisinde, 5 milyar dolardan fazla para piyasalardan çekildi. Borsalarda sorun yaşanmaya başlamasının nedeni de aslında tam olarak bu. Teminat yahut sigorta fonu bulundurmadıkları için artan çekim taleplerini karşılayamayan bazı borsalar, acil nakit paraya muhtaçlık duymaya başladılar. Elbette böylesi bir ortamda süratli bir halde nakit bulmak, pek de kolay bir şey değil.

Yaşanan son gelişmelere baktığımızda ise sorun yaşanan borsaların genelde FTX ile kontaklı olduğunu görüyoruz. Lakin işler bu türlü sürerse iflas duyuruları artabilir ve hatta FTX’in dışına da çıkabilir üzere görünüyor. Pekala şu an için sıkıntıda olan borsalar hangileri? Gelin daima birlikte bu hususla ilgili savlara ve yapılan açıklamalara yakından bakalım.

AAX, para çekim süreçlerini büsbütün askıya aldı ve tahlil üretilemezse yasal süreç (iflas) başlatacak

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde! - Yerli Portal

Yapılan resmi açıklamalara baktığımızda, Hong Kong merkezli kripto para borsası için tehlike çanlarının çaldığını görüyoruz. Para çekim süreçlerinin büsbütün askıya alındığını söyleyen borsa hem ödemeleri yapabilmek hem de operasyonlarını sürdürebilmek için çalıştığını duyurdu. Acil sermaye artırımı talep eden şirket, süratli bir halde sıcak para bulma olasılıklarının düşük olduğunu lakin muhtaçlıkları olan paranın piyasa şartları için düşük olduğunu belirtiyor. AAX tarafından yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşılabilir.

FTX’in satın almayı planladığı BlockFi için de çanlar çalıyor!

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde! - Yerli Portal

FTX ile 400 milyon dolarlık devasa bir muahede yapan BlockFi‘de de işler güzel gitmiyor. Mevcut şartlar nedeniyle para çekme de dahil olmak üzere neredeyse tüm hizmetlerini askıya alan borsa, kâfi likiditeye sahip olduğunu fakat ne yapılması gerektiği noktasında en hakikat kararı vermek için bu türlü bir karar aldığını söylüyor. Wall Street Journal‘da yer alan bir habere nazaran BlockFi, iflas müracaatında bulunmaya hazırlanıyor ve işten çıkartmalara da başlamış durumda. BlockFi’nin açıklamalarını buradan okuyabilirsiniz.

FTX bünyesindeki Liquid, para çekme ve yatırma süreçlerini durdurdu

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde! - Yerli Portal

FTX’in iflasından etkilenen bir öteki kripto para borsası da Liquid. Bir müddet evvel FTX tarafından satın alınan platform, geçtiğimiz saatler prestijiyle para çekme ve yatırma süreçlerinin büsbütün durdurulduğunu açıkladı. Liquid’in açıklamasını buradan takip edebilirsiniz.

Kripto ile kredi veren Salt, süreç yapamaz hale geldi

Kimi Kripto Para Borsaları, İflasın Eşiğinde! - Yerli Portal

Kripto para üniteleri ile kredi veren Salt isimli şirket, FTX iflasının kendilerine de ziyan verdiğini, şirketteki zararın tespit edilebilmesi için süreçlerin duraklatılması gerektiğini söyledi. Şirketin iflas edip etmeyeceği bilinmiyor ancak kripto ile kredi verilmesinin, piyasaların çöküşü sonrası çok büyük bir hasara yol açabileceği düşünülüyor.

Yapılan açıklamalar, kripto para yatırımcılarına bir müddet daha rahat bir uykunun olmadığını gözler önüne seriyor. Bakalım bundan sonra neler yaşanacak…

FTX’i iflas ettiren olaylarla ilgili tüm ayrıntılar için:

Hani kripto paralar inançlıydı? Hani merkeziyetsizdi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz