Ana Sayfa Popüler Bilim Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler

0
Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler

Henüz çok küçük bir kısmını keşfedebildiğimiz okyanuslar, birçok mucizeye konut sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en bilineni ise dünyanın en derin noktası olarak kabul edilen Marina Çukuru’dur. 147 yıl evvel İngiliz gemisi HMS Challenger tarafından keşfedilen çukur, o günden bu yana binlerce bilimsel araştırmaya husus olmuştur.

Şimdiye kadar yalnızca birkaç insan ve araştırma aracı dışında inebilenin olmadığı bu çukur, 10.994 metre ile dünyanın en derin noktası olarak kabul edilmektedir. Bugün, Mariana Çukuru hakkında bilgileri araştırdık ve sizler için listeledik. İşte gizemli Mariana çukuru hakkında gerçekler…

Mariana Çukuru hakkında bilgiler ve gerçekler: 

  • ABD müdafaasında olan bir bölgededir
  • Derinliği tam olarak 10.994 metredir
  • İki büyük levhanın çarpışması sonucu oluşmuştur
  • İçerisinde birçok denizaltı volkanları vardır
  • Yüksek basınca karşın hayatta kalabilen canlılara konut sahipliği yapmaktadır
  • Maalesef tabanı çok kirlidir
  • 2012 yılında James Cameron bir dalış yapmıştır
  • İçine bir Everest Dağı sığabilir
  • İlk defa 1875 yılında keşfedildi
  • Dünya’nın dördüncü kutbu olarak adlandırılıyor

ABD müdafaasında olan bir bölgededir

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Mariana Çukuru’nun büyük bir kısmının bulunduğu Guam Adası, ABD bölgesi oluğundan ötürü ABD’nin muhafazası altındadır. 2009 yılında ABD Lideri George W. Bush tarafından kurulan Deniz Ulusal Anıtı ile yaklaşık 506.000 kilometre karelik bir bölgeyi kaplayan deniz tabanı ve adalar, ABD muhafazası altına girmiştir.

Derinliği tam olarak 10.994 metredir

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Filipinler’in doğusunda Batı Pasifik’te ve Mariana Adaları’nın ortalama 200 kilometre doğusunda yer alan Mariana Çukuru, ortalama 69 kilometre genişliğindedir. Okyanusun yüzeyi ile çukurun en derin noktası olan Challenger Deep ile ortasındaki ara yaklaşık 11 kilometredir.

İki büyük levhanın çarpışması sonucu oluşmuştur

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Marina Çukuru, tektonik plakalar olarak adlanırılan iki büyük okyanus levhasının çarpışması sonucunda oluşmuştur. Bu iki levhanın çarpıştığı noktada, batan levhada ötürü hayli derin bir çukur meydana gelir. Kısaca, Pasifik Okyanusu levhası Filipin levhasının altına girerek bu derin çukuru oluşturdu.

İçerisinde birçok denizaltı volkanIarı vardır

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Mariana Çukuru içerisinde yer alan adaların ortasında çeşitli denizaltı volkanları bulunmaktadır. Bu denizaltı volkanlarından yaklaşık 103 santigrat dereceye yakın sıvılar çıkmaktadır. Ayrıyeten birtakım araştırmacılar, bu volkanların gezegenimizin birinci hayat formları için uygun şartları sağlamış olabileceğini düşünüyor.

Yüksek basınca karşın hayatta kalabilen canlılara mesken sahipliği yapmaktadır

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, Mariana Çukuru’nun hayli güçlü şartlarında çeşitli ömürler keşfedildi. 2012 yılında Mariana Çukuru’na dalış yapan James Cameron’ın dalış imajlarını inceleyen bilim insanları, Mariana Çukuru’nun en derin noktalarında yaşayan canlıların büsbütün karanlıkta ve hayli yüksek bir basınçta hayatta kalabildiklerini tabir ettiler. Burada yaşayan canlıların beslenme seçenekleri epeyce kısıtlı olduğundan, birtakım mikropların metan yahut kükürt üzere kimyasal maddelerle beslendiği de bilinenler ortasında.

Maalesef tabanı çok kirli

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Deniz ve Okyanuslardaki kirlilik hepimiz tarafından hayli âlâ bilinen büyük bir problemdir. Maalesef bu kirlilik dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru’na dahi ulaşmıştır. Yapılan araştırmalarda, Mariana Çukuru’nda metal ve plastik unsurlar de dahil olmak üzere birçok atık madde bulunmuştur. Su kirliliğin bu noktalara bile ulaşmış olması hayli tasa verici bir durumdur.

2012 yılında James Cameron bir dalış yapmıştır

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Ünlü direktör ve bilim kurgu meraklısı James Cameron, Avustralyalı mühendisler ile birlikte tasarladığı bir denizaltıyla Mariana Çukuru’na bir dalış yaptı. Mariana Çukurunun en derin noktası olan Challenger Deep’a yaklaşık 2,5 saat sonunda inen Cameron, buraya birinci solo dalış yapan kişi oldu. Daha sonra, bu dalış esnasında çekilen manzaralar National Geographic tarafından belgesel haline getirildi.

İçine bir Everest Dağı sığabilir

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı, Mariana Çukuru’na yerleştirilebilseydi, tepenin bir kısmı hâlâ sular altında olurdu. Yani, deniz düzeyinden yaklaşık 8.848 metre yükseklikte bulunan Everest Dağı, çok rahat bir biçimde Mariana Çukuru’na sığabilmektedir.

İlk defa 1875 yılında keşfedildi

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Mariana Çukuru birinci defa 1875 yılında oşinografi (Okyanus bilimi) gezisi yapan İngiliz gemisi HMS Challenger tarafından keşfedildi. Gemideki bilim insanları, yüklü bir sondaj ipi kullanarak yaklaşık sekiz kilometrelik bir derinlik kaydettiler. Yaklaşık 76 yıl sonra bir öbür İngiliz gemisi olan HMS Challenger II, derinliğin yaklaşık olarak 11 kilometre olduğunu bildirdi.

Dünya’nın dördüncü kutbu olarak adlandırılıyor

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Bildiğiniz üzere Dünya’nın iki kutbu bulunmaktadır. Ama, birçok bilim insanı Mariana Çukuru’nu Dünya’nın dördüncü kutbu olarak kabul ediyor. Dünya’nın üçüncü kutbu olarak kabul edilen yer ise Everest’tir. Yani Everest ve Mariana Çukuru, Dünya’nın jeomorfik kutuplarıdır.

Mariana Çukuru’na birinci kere nasıl inildi?

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

İlk olarak 1960 yılında, Trieste isimli bir ABD Donanmasına ilişkin denizaltı ile Mariana Çukuru’na iniş yapıldı. Toplamda 4 saat süren iniş esnasında denizaltına ilişkin görüş camlarından biri basınçtan ötürü kırıldı, ama çift cam kullanıldığı için rastgele bir sorun yaşanmadı. Bundan yaklaşık 52 yıl sonra, ünlü direktör James Cameron, Avustralyalı mühendisler ile birlikte tasarladıkları Deepsea Challenger aracı ile çukura indiler.

Peki Mariana çukurunun tabanında tam olarak neler var, insek ne ile karşılaşırız?

Mariana Çukuru Hakkında Gerçekler - Yerli Portal

Mariana Çukuru, Xenophyophorea (Deniz amipleri), Amphipoda (Küçük kabuklular) ve küçük deniz hıyarlarına mesken sahipliği yapmaktadır. Bu derinlikte yaşayan canlılar, yüksek basınçta ve karanlıkta, çeşitli kimyasalları yahut besin zincirinin daha aşağısındakileri tüketerek hayatta kalırlar. Tüm bunların yanı sıra bizim sebep olduğumuz kirlilikten ötürü çeşitli plastik hususlar de bulunmaktadır. Yani Mariana Çukuru’nun en tabanına insek ve orayı ayrıntılıca gözlemleyebilsek, karşılaşacağımız şeyler bunlar olacaktı. Natürel ki ilerleyen yıllarda farklı keşifler de yapılabilir lakin bugüne kadar Mariana Çukuru’nun tabanına yapılan seyahatler yüksek basınç nedeniyle kısa sürmek zorunda kaldı.

Bu içeriğimizde Dünya’nın bilinen en derin noktası Mariana Çukuru hakkındaki enteresan gerçekleri inceledik. Sizler de fikir ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Buna benzeri farklı içeriklerimizi okumak için, aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz