Ana Sayfa Yaşam Meta, Türkiye’de Kelamlı Savunmaya Başladı! (CANLI)

Meta, Türkiye’de Kelamlı Savunmaya Başladı! (CANLI)

0
Meta, Türkiye’de Kelamlı Savunmaya Başladı! (CANLI)

Meta, 4054 sayılı “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”u ihlal ettiği tezi sonucunda verilen kararla sözlü savunmaya çağrılmıştı. Birinci olarak 23 Ağustos’ta yapılması planlanan savunma toplantısı, daha sonra 11 Ekim’e ertelenmişti.

Meta, bugün Türkiye’de rekabet maddelerine uymadığı tezine yönelik kelamlı savunmasına başladı. Rekabet Kurumu, Meta Platforms Inc, Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Ltd. Şti’yi dinliyor. Toplantıda öne çıkan açıklamaları canlı olarak aktarıyoruz.

Savunma, her kullanıcıya dayatılan ve reaksiyon çeken siyaset güncellemesiyle başladı:

Meta, Türkiye’de Kelamlı Savunmaya Başladı! (Canli) - Yerli Portal

Meta, geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ta tüm kullanıcılara yeni bir kapalılık siyaseti sunmuş, uygulamayı kullanmaya devam etmek için tüm kullanıcılara bu politikayı kabul etmeye zorlamıştı. Meta, savunmasına bu politikayı husus alarak başladı. Meta temsilcisinin açıklaması şu biçimdeydi:

“WhatsApp tarafından hizmetlerinde bir güncelleme yapılacağı Ocak 2021 prestiji ile kamu ile paylaşıldı. Lakin bu güncellemelerin gaye ve tesiri yanlış anlaşıldı. Tesir bakımından kıymetlendirecek olursak, güncelleme WhatsApp’ın kullanıcı bilgilerini ana şirketi Meta ile paylaşma imkânını genişletmek.

Amacı bakımından kıymetlendirecek olursak ise WhatsApp’ın data uygulamalarına ait WhatsApp kullanıcılarına daha fazla netlik ve şeffaflık sağlanması amaçlanıyordu.

Mesela hizmet kaidelerinin kullanıcılar için daha anlaşılır hale getirilmesi amaçlanıyordu. Bir diğer örnek olarak, kullanıcıların her vakit kullanmamayı seçebilecekleri, WhatsApp’ın isteğe bağlı olan iş iletileşme hizmeti ve özellikleri hakkında da ek bilgiler sağlanıyordu.”

Rekabet Şurası sorusu: Bu, Türkiye ve öteki ülkelerde başladı, Avrupa’da uygulanmadı. Bu siyaset, biraz “Önce burada deneyelim de sonra öbür ülkelerde uygulayalım” mı halindeydi?

“Küresel faaliyetlere bakıyoruz, global faaliyetleri kıymetlendiriyoruz. Güncellemelerin de özelinde Türkiye bulunmuyordu. Güncelleme de aslında global bir uygulamaydı. Münasebetiyle birebir bahsettiğiniz ülkelerde de güncelleme hayata geçecekti. Bilhassa Türkiye’nin önceliklendirildiği bir uygulama olmadığını bilhassa söylemek isterim.”

Meta, kelamlı savunma için kapalı oturuma geçmeyi talep etti. Toplantı, birazdan kapalı oturuma geçecek. Rekabet Şurası, bilhassa Meta’nın bilgi siyasetine odaklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz