Ana Sayfa Yaşam Eozinofil Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

Eozinofil Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

0
Eozinofil Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

Vücudumuzun hem temel işleyişini düzenlemek hem de bir yabancı husus ile karşılaştığında savaşması için gerekli beyaz kan hücrelerinin pek çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de eozinofil olarak isimlendirilir ve tam kan sayım testlerinde karşımıza EOS kısaltması ile çıkar. EOS bedelinde yükseklik ve düşüklük üzere durumlar kişinin genel sıhhat sistemi ile ilgili pek çok bilgi verdiği için son derece kıymetlidir. 

Bir cins beyaz kan hücresi olan eozinofilin misyonu aslında tam olarak bilinmiyor. Lakin yapılan kan testi sonuçlarında yüksek çıktığı vakit kişinin alerji başta olmak üzere farklı enfeksiyonlara sahip olduğu görülüyor. Düşüklüğü ise apayrı sıkıntıların habercisi olabiliyor. Gelin EOS eozinofil nedir, düşüklüğü ve yüksekliği ne manaya gelir, en kıymetlisi nasıl düşürülür tüm ayrıntılarıyla görelim.

İçindekiler

EOS eozinofil nedir?
Kandaki ülkü EOS bedeli kaç olmalı?
EOS eozinofil yüksekliği ne manaya gelir, neden olur?
EOS eozinofil düşüklüğü ne manaya gelir, neden olur?
EOS testi hangi durumlarda yapılır?
Yüksek EOS eozinofil nasıl düşürülür?
Ne vakit doktora gitmek gerekir?

Temelden başlayalım, EOS eozinofil nedir?

Tam kan sayım testlerinde EOS kısaltması ile karşımıza çıkan eozinofil, bedenimizin savunma düzeneğinin temelini oluşturan beyaz kan hücresi cinslerinden bir adedidir. Vücuttaki misyonu tam olarak bilinmiyor lakin alerji durumlarında ve enfeksiyon hastalıklarında kandaki eozinofil düzeyi yükselmektedir.

Vücudumuzda bir alerji ya da enfeksiyon durumu meydana geldiği vakit kemik iliğinde üretilen eozinofiller kana karışarak problemli bölgeye sarfiyatlar. Burada iltihap oluşturarak çabayı başlatırlar. Ama şöyle bir durum var; eozinofil sayısının artması durumunda bedenin kendi dokuları da hasar görebilir. Bu nedenle kandaki EOS düzeyi son derece değerlidir. 

Eozinofil Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

Kandaki ülkü EOS kıymeti kaç olmalı?

Kişiden şahsa ya da sahip olduğu hastalığa nazaran değişse de tam kan sayım testi sonucunda kandaki 500 hücre / mCL EOS kıymet, olağan olarak bedellendirilmektedir. Diğer bedeller şu manalara gelir.

 • 500 – 1000 hücre / mCL EOS orta derece
 • 500 – 1500 hücre / mCL EOS hafif yüksek
 • 1500 – 5000 hücre / mCL orta yüksek
 • 5000 hücre / mCL ve üzeri EOS yüksek 

EOS eozinofil yüksekliği ne manaya gelir, neden olur?

 • Alerjik hastalıklar
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Egzama
 • Astım
 • Crohn hastalığı
 • Kanser çeşitlerinden bazıları
 • Çölyak hastalığı
 • Farklı otoimmün hastalık türleri

EOS eozinofil yüksekliğine neden olan durum ve hastalıklardan kimileri bu halde. EOS yüksekliği eozinofili olarak isimlendirilir. Herhangi bir hastalık olmasa da kişinin kullandığı kimi ilaçlar kandaki EOS düzeyini arttırabilir.

EOS kıymeti yükseldikçe yani kanda bulunan eozinofil sayısı arttıkça kişinin alerjik tepkileri artar, vücut kendi dokularına ziyan vermeye başlar ve bağışıklık sistemi güç kaybeder. Kişinin duruma nazaran birtakım hafif yükseklikler değersiz kabul edilebilir.

Eozinofil Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

EOS eozinofil düşüklüğü ne manaya gelir, neden olur?

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hipoglisemi üzere kan şekeri regülasyonu
 • Yoğun stres
 • Uzun mühlet doğum denetim hapı kullanmak
 • Hormon ilacı kullanmak
 • Cushing sendromu üzere hormonları etkileyen hastalıklar
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları 

EOS eozinofil düşüklüğüne neden olan durum ve hastalıklardan kimileri bu biçimde. EOS düşüklüğü eozinopeni olarak isimlendirilir. Aslında EOS düşüklüğü birçok vakit tıbbi olarak bir mana tabir etmez zira zati düşük olması istenir. Lakin kişinin durumuna bağlı olarak birtakım EOS düşüklüğü durumları diğer bir hastalığı işaret edebildiği için doktor tarafından özel olarak kıymetlendirilebilir.

Eozinofil Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

EOS testi hangi durumlarda yapılır?

Kandaki eozinofil sayısını gösteren EOS testi, kendi başına özel olarak uygulanan bir test değildir. Birçok vakit standart olarak istenen tam kan sayım testi ile ölçülen bir pahadır. Hemogram testi ismi verilen bir analiz beyaz kan hücreleri için özel olarak yapılır ve nötrofiller, bazofiller, monositler, lenfositler tiplerini ölçer

EOS testi özel olarak istenmediği için aslında tabip genel bir sıhhat bozukluğu kuşkusu nedeniyle yaptırılan tam kan sayım testinde bu kıymeti görmektedir. Enfeksiyon hastalıklarında, otoimmün hastalıklarda, ilaç yan tesirlerinde, akut ya da kronik olan hastalıklarda yapılan kan analizinde EOS bedeli de görülür ve şayet yüksekliği ya da olağan dışı düşüklüğü kelam mevzusuysa tabip farklı testler isteyebilir. 

Yüksek EOS eozinofil nasıl düşürülür?

Kandaki eozinofil sayısını gösteren EOS kıymetinizin yüksek olduğu durumda bunu kendi kendinize düşürmenin bir formülü yok. Zira EOS bedelinin yüksek olması alerjik bir hastalık ya da bir enfeksiyon kaynaklıdır. Böyle bir durumda doktorunuz şüphelendiği hastalıkları araştırarak yüksek eozinofil sayısının nedenini ortaya çıkarmaya çalışır.

Eğer kandaki eozinofil sayısını yükselten şey kullandığınız ilaçsa bırakmanız önerilir ya da alternatif bir ilaç verilir. Eğer bu duruma bir enfeksiyon neden oluyorsa nerede ve ne durumda olduğu tespit edilerek uygunlaştırılır. Bu gayeyle antibiyotik, antiviral, antifungal ya da antiparaziter ilaçlar kullanmanız gerekebilir. 

Yapılan tam kan sayım testi sonucunda EOS kıymetlerinizin yüksek çıkmasının bir öbür nedeni de alerjik hastalıklar olabilir. Eğer bu türlü bir durum varsa antihistaminik ya da kortikosteroid tedaviler uygulanabilir. Böylelikle kandaki eozinofil sayısı düşürülerek beden istikrarı eski yapısına kavuşur. 

Eozinofil Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

Ne vakit doktora gitmek gerekir?

Aslında kandaki eozinofil sayısının yüksek olduğu ya da düşük olduğu durumlarda bedeniniz özel bir belirti göstermez. Yani eozinofil sayımda bir sorun var sanırım biçiminde bir kuşkuya düşmezsiniz. Ancak yaşadığınız alerjik tepkiler rahatsız edici bir noktaya geldiyse ya da yaşanan enfeksiyon kaynaklı bir sorun hissederseniz doktora gidersiniz.

Bu tıp bir rahatsızlık hissederek doktora gittiğiniz vakit değerli olan, tüm ayrıntıları paylaşmaktır. Daha evvel tanısı konmuş hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçları, enfeksiyona neden olabilecek durumları ya da emin olmasanız bile alerjiniz olduğunu düşündüğünüz şeyleri doktora açık bir formda anlatmalısınız.

Bazı rahatsızlıkların nedeni son derece açıktır ve doktorunuz çabucak teşhis koyabilir. Fakat birtakım durumlarda tam kan sayım testi istenir ve buna nazaran bir kıymetlendirme yapılır. Bu test kolay bir kan alımı ile yapılmaktadır. Kan analizi sonuçlarınıza nazaran şayet EOS bedeliniz yüksekse yani kandaki eozinofil sayınız fazlaysa bunun nedeni tespit edildikten sonra tedavi süreci başlar.

Vücudumuzun savunma düzeneğinin temelini oluşturan beyaz kan hücresi cinslerinden eozinofil nedir, düşüklüğü ve yüksekliği ne manaya gelir, nasıl düşürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık. Anlattıklarımız sırf bilgilendirme hedeflidir. Tüm sıhhat mevzularında olduğu üzere eozinofil sayınız konusunda da en gerçek ve size özel bilgiyi uzman bir doktordan almanız gerektiğini unutmayın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz