Ana Sayfa Oyun Microsoft Game Pass’ten Ne Kadar Kazanıyor?

Microsoft Game Pass’ten Ne Kadar Kazanıyor?

0
Microsoft Game Pass’ten Ne Kadar Kazanıyor?

Microsoft’un oyunseverler için kullanıma sunduğu Xbox Game Pass hizmeti, yüzlerce oyunu kütüphanesinde bulunduruyor ve kullanıcıların oyunlara aylık muhakkak bir fiyat karşılığında erişmesini sağlıyor. Türkiye’de de epeyce tanınan olan hizmet, ‘Bilgisayar’, ‘Konsol’ ve ‘Ultimate’ olmak üzere üç farklı planla oyuncuları oyunlara binlerce lira vermekten kurtarıyor.

Peki, Microsoft’un büyük beğeni toplayan bu hizmetten ne kadar para kazandığını hiç merak ettiniz mi? Ortaya çıkan yeni bilgiler bu soruyu cevaplıyor. Bilindiği üzere Microsoft, geçtiğimiz aylarda oyun devi Activision Blizzard’ı satın alacağını açıkladı. Dünya çapından düzenleyiciler de bu dev birleşimin görüntü oyun kesimini nasıl etkileyeceğini gelen datalarla incelemeye başladı. İşte bu bilgilerden bir tanesi, ABD’li teknoloji devinin Game Pass çıkarını bizlere gösterdi.

Microsoft, konsol için Game Pass’ten 2021’de 2,9 milyar dolar gelir elde etti

Microsoft Game Pass'Ten Ne Kadar Kazanıyor? - Yerli Portal

Brezilya’nın Ekonomik Savunma İdari Kurulu (CADE), Microsoft ve Activision’ın birleşimine onay veren düzenleyicilerden biri. CADE, onay konusundaki niyet sürecini özetlemesi ismine Xbox, PlayStation ve Nintendo üzere şeyleri içeren oyun sanayisine ilişkin birçok datayı halka açık bir formda yayınladı.

İşte bu evrakta yayınlanan bilgilerdeki bir kısım, Game Pass’ten elde edilen parayı da içeriyordu. Datalara nazaran Microsoft, 2021 yılında konsol için Game Pass’ten 2,9 milyar dolar elde etti. Bu sayı yalnızca konsol için Game Pass’ten kazanılan ölçü; yani PC Game Pass buna dahil değil.

Ayrıca, Xbox’ın toplam gelirinin ise 16,28 milyar dolar olduğu; bunun 3,7 milyar dolarının donanımdan, 12,58 milyar dolarının ise oyunlar ve hizmetlerden geldiği paylaşılan datalarda göze çarptı. Bu sayılar, Game Pass gelirinin toplam Xbox çıkarının kabaca %18’ine tekabül ettiğini de ortaya koydu.

Microsoft’un belirtilen süreç içindeki abone sayıları ile ilgili kesin bir açıklaması yok. Lakin varsayımlar, Game Pass kullanıcı sayısının 2021’de 18 milyon civarlarında olduğunu, geçtiğimiz ağustos ayı prestijiyle ise 25 milyonun üzerine çıktığını gösteriyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz