Ana Sayfa Oyun Netease, Detroit: Become Human’ın Yapımcısını Satın Aldı

Netease, Detroit: Become Human’ın Yapımcısını Satın Aldı

0
Netease, Detroit: Become Human’ın Yapımcısını Satın Aldı

Çin’in uzun yıllardır büyük yatırımlar yaptığı teknoloji ve dijital oyun pazarında son yılların büyük aktörlerinden biri de NetEase olmuştu. Firma, bilhassa World of Warcraft ve Diablo üzere üretimlerin da Çin’de oynanabilmesi için Activision Blizzard ile olan partnerliğiyle biliniyordu. 

Son periyotta yatırımlarını arttıran firma, son olarak da Detroit: Become Human‘ın da imalcisi olan Fransız oyun stüdyosu Quantic Dream’i tamamen satın aldı. NetEase daha evvel de bu stüdyonun hissedarları ortasına katılmıştı. 

Oyun piyasasına adeta para saçılıyor

Netease, Detroit: Become Human’ın Yapımcısını Satın Aldı - Yerli Portal

Her ne kadar “Çinli oyun firması” denildiğinde akla gelen birinci isim Tencent olsa da NetEase de her geçen gün portfolyosunu genişletiyor. Bu yıl içerisinde Jackalope Games ismiyle ABD’de bir oyun stüdyosu da açan firma, 2019 yılında hissedarı olduğu Quantic Dream’i de büsbütün bünyesine katmış oldu. 

Omikron: the Nomad Soul, Detroit: Become Human, Heavy Rain üzere üretimlerle tanınan Quantic Dream, aslında bir müddettir yatırım arıyordu. Firmanın CEO’su olan David Cage de daha evvel firmayı halka açmayı düşündüyse de son kararı Çinli ortaklarının teklifini kabul etmek istikametinde oldu. Bu kararın münasebeti olarak ise firmanın editöryel manada bağımsız olmak istemesi gösterildi. 

Cage, mutabakatın zamanlamasını son periyotta oyun kesiminde yaşanan satın alma çılgınlığına bağlıyor. CEO’ya nazaran oyun stüdyolarının üst üste satıldığı bu devirde, merkezde yer alan firmalar daha yanlışsız değerlemeler yapıyor. Yani Cage’e nazaran bu satış sayesinde firma, son periyotta büyük firmaların adeta havaya saçtığı milyon dolarlardan hissesine düşeni almış olacak fakat anlamanın bedeli açıklanmadı. Firma bir yandan da Star Wars Eclipse ve Under the Waves üzerinde çalışmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz