Ana Sayfa Sinema Netflix’e Canlı Spor Yayınları Gelebilir!

Netflix’e Canlı Spor Yayınları Gelebilir!

0
Netflix’e Canlı Spor Yayınları Gelebilir!

Geçtiğimiz günlerde reklamlı abonelik sistemini birtakım ülkelerde hayata geçiren Netflix, değerli ölçüde abone kaybetmesiyle pek de güzel bir yıl geçirmiyor. Bunlara karşın hala alanında dünyanın en popüleri olmaya devam eden platform, son vakitlerde kullanıcıların güzeline gidebilecek yeni hizmetler sunmak için çalışmalar sürdürüyordu.

Şimdi de Netflix’in önümüzdeki vakitlerde kullanıcıları sevindirebilecek bir şey üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Deadline’ın aktardığına nazaran dev şirket, son birkaç aydır spor liglerinin ve organizasyonlarının haklarını satın almak için uğraşıyor.

Netflix’e canlı spor karşılaşmaları gelebilir

Netflix'E Canlı Spor Yayınları Gelebilir! - Yerli Portal

İlk olarak Wall Street Jorunal’ın (WSJ) aktardığı bilgilere nazaran Netflix, birtakım ATP tenis turnuvaları ve Dünya Sörf Ligi üzere tertiplerin haklarını almaya çalışıyor. Lakin bu mutabakatların hiçbirinin şimdi gerçekleşmediği aktarılıyor. Ayrıyeten dev platformun; uzun vadeli muahedeleri bulunan Premier League, NFL (Amerikan Ulusal Futbol Ligi), Olimpiyatlar üzere dev tertipleri ileride hedefleyebileceği bile söylentiler ortasında.

Buna ek olarak WSJ’nin raporunda Netflix yöneticilerinin, yüksek maliyetlerden kaçınmak için düşük profilli liglerin hakkını satın almayı düşündüğü de aktarıldı. Ayrıyeten platformun büyüklüğü nedeniyle az bilinen sporlara yardımcı olunabileceği de belirtildi.

Ayrıca Deadline’a konuşan bahse yakın biri de spor tertiplerine dikkat çekerek gerçek ligleri bulmanın ve gerçek muahedeleri yapmanın kıymetini vurguladı. Netflix ise spor ligleri ve tertiplerine teklif yapıp yapmadığı ile ilgili rastgele bir yorum bulunmadı.

Platform, birçok başarılı spor içeriğine sahip

Netflix'E Canlı Spor Yayınları Gelebilir! - Yerli Portal

Bilindiği üzere Netflix, spor içeriklerine zati yer veriyordu. Platformda futboldan Formula 1’e kadar birçok belgesel, sinema ve dizi mevcuttu. Örneğin 2019’da çıkış yapan Formula 1: Drive to Survive, büyük beğeni toplamış, beşinci ve altıncı dönemi için onay almıştı. Efsane basketbolcu Michael Jordan’ı ve Chicago Bulls’un başarısına anlatan küçük belgesel dizi The Last Dance de bu örneklerden bir oburu. Dev platformun, bugün ortaya çıkan atağıyla canlı spor karşılaşmaları ekleyerek spor içeriklerini daha da genişletmeyi amaçladığını söyleyebiliriz.

Diğer dijital platformlarda da son yıllarda spor yatırımlarının öne çıktığını eklemeden geçmemek gerek. Amazon, NFL için 11 yıllık bir mutabakata varırken Apple TV+ ve Peacock da ABD Ulusal Beyzbol Ligi MLS için mutabakatlar yapmıştı. Apple ayrıyeten ABD ve Kanada futbol liglerinin en üst seviyesi olan Major League Soccer’la (MLS) da maçları yayınlamak için bir iştirak kurmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz