Ana Sayfa Mobil Nokia E72’nin Latife Üzere Gelen Özellikleri

Nokia E72’nin Latife Üzere Gelen Özellikleri

0
Nokia E72’nin Latife Üzere Gelen Özellikleri

Bir vakitler fevkalade bir trende şahit olduk. Fevkalade bir klavye dizilimine sahip telefonlar ve her ne kadar dışarıdan karmaşık görünse bile, epeyce kolay kullanımları. Koca klavye dizilimine sahip telefonları hatırladığımızda, aklımıza direkt olarak iki marka geliyor olabilir. Bir tanesi Blackberry ve bir oburu ise elbette Nokia. Nokia’nın 2000’li yılların başlarından itibaren farklı dizaynlara sahip telefonlar ürettiğini ve her yıl bu telefonları binlerce kere sattığını biliyoruz. Zira o periyotlarda, Nokia’nın ürettiği telefonlar Apple üzere günümüzün dev firmasına nazaran daha çok tercih ediliyordu. Nokia, bu başarımını aslında ortaya çıkardığı dizaynlarına da borçlu diyebiliriz.

Nokia’nin farklı dizayna sahip bir başka telefonu ise Nokia E72 modeli. Günümüzde her ne kadar büyük ekran oranları, çentiksiz ve çerçevesiz dizaynlar ortaya çıkarılsa bile, o periyotlarda daha çok klavye ve tuş dizaynlarına kıymet veriliyordu. Nokia, tasarım tarafında büyük bir iş ortaya çıkarıyordu ve bunu ürettiği birçok telefon ile ispatlamayı da başarmıştı. Bunların bir örneği ise Nokia E72 modeli ve onun harikulade tuş dizilimi. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, 13 yıl evvel piyasaya sürülen Nokia E72’nin latife üzere özelliklerine geçelim.

Nokia E72 özellikleri:

  • 2.3 inç ekran
  • 128 gram ağırlık
  • Symbian OS işletim sistemi
  • 250 MB depolama
  • 128 MB RAM
  • 5 megapiksel kamera
  • 1500 mAh batarya
  • QWERTY klavye

2.3 inç ekran

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Tüm telefonlarda olduğu üzere, Nokia E72 modelinin de ekran özellikleri ile başlayalım. E72 modelini elimize aldığımızda, 2.3 inç büyüklüğünde bir ekran bizi karşılıyor. TFT ekran yapısı ile tanıtılan telefon, 16 milyon renk skalasına sahip. 2.3 inç büyüklüğündeki bu ekranımızın çözünürlüğü ise sırf 320 x 240 piksel. Yani, elbette günümüz telefonları ile karşılaştırabileceğimiz büyüklükte değil. Ancak ön yüzünün büyük bir çoğunluğu QWERTY klavye ile kaplı bir telefon için epey kâfi ekran boyutları olduğunu düşünüyoruz.

Bu ekran, 4:3 boyutunda ve %26.1 ekran-kasa oranındaydı. Bununla birlikte 169 ppi çözünürlüğe sahip ekranımız, Symbian OS işletim sistemine sahip bir telefon için çok kâfi. Ekran özelliklerini anlattıktan sonra tekrardan söylemeliyiz ki, bu model tam 13 yıl önce üretildi. Yani, “bunu nasıl kullanmışlar ya?” demeden evvel bunu düşünmenizi tavsiye ederiz.

128 gr ağırlık

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim birazda modelimizin fizikî özelliklerine. Birinci olarak modelimiz 128 gramlık bir tartıya sahip. Nokia telefonları, o periyotlarda sahip oldukları gereç yapısı ile birlikte bir tık ağır kalabiliyordu. Lakin elbette, bir tık ağır dediğimiz yük bile sırf 128 gramdan ibaret. Telefonumuz 114 milimetre uzunluğa, 58 milimetre genişliğe ve 10 milimetre kalınlığa sahip. Bununla birlikte, sahip olduğu ekran ve klavye sayesinde ön kısmın büyük bir kısmı kaplı üzere duruyor. Elbette, ekranın üst kısımlarını saymazsak.

Symbian OS işletim sistemi

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim Nokia telefonlarının vazgeçilmez işletim sistemi olan Symbian OS’a. Daha evvel de söylediğimiz üzere, Symbian OS işletim sistemini beğenen ve beğenmeyen kullanıcıların oranı birbirine epey yakın. Kimine nazaran bu işletim sistemi harikulade özelliklere ve arayüze sahipken, kimine nazaran ise işletim sistemi tamamiyle çöp. Fakat elbette, her ne olursa olsun Symbian OS güncelleme almayı asla kesmedi ve Nokia yıllar boyunca bu işletim sisteminin üzerinde durmaya devam etti. Nokia E72 modeli, Symbian OS 9.3 modeli ile tanıtıldı. Üretildiği yıla nazaran en aktüel sürümlerden bir adedini alan modelimiz, Symbian işletim sistemi ile desteklendi.

250 MB depolama

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Günümüzün akıllı telefonlarının çekebildiği 4K görüntülerin tanesi bile 200 MB’ı aşarken, bundan 13 yıl evvel Nokia E72 250 MB büyüklüğünde bir depolamaya sahipti. Elbette, artık 64 GB depolamalar bile kullanıcılara hayli düşük gelmeye başladı. Günümüzde telefonlarımızın 256, 512 GB depolamalar bile az gelmeye başlıyor ve bir müddet sonra iCloud üzere tahlillere başvurarak aylık depolama fiyatı ödemek zorunda kalıyoruz. 13 yıl evvel teknoloji her ne kadar eski üzere kalsa da, 250 MB depolama hayli kafiymiş.

Aslında 250 MB depolama Nokia E72 modeline nazaran kâfi bir depolama. Zira 5 megapiksel bir kamera ile çekeceğiniz manzaralar, rehber, iletiler ve gibisi küçük ayrıntılar depolamanızı dolduruyor. Bunların da depolamanızı tamamiyle doldurabilmesi epeyce güç.

128 MB RAM

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Tıpkı depolama üzere, RAM tarafında da hayli düşük bir RAM ölçüsüne sahipti. Model, sadece 128 MB büyüklüğünde bir RAM’e sahipti. Bunu tekrar tekrar söylüyoruz tahminen lakin, 13 yıl evvel üretilen bir telefona nazaran artıyordu bile. Hatta bu RAM ile o telefonu rastgele bir kasma, donma olmadan rahatlıkla kullanabilme imkanına sahiptiniz.

5 megapiksel kamera

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim bir telefonda en kıymetli özelliklerden bir tanesi olan kameraya. Nokia E72 sahibiyseniz, 5 megapiksellik bir kamera ile fotoğraf yahut görüntü çekebiliyordunuz. Telefonumuz VGA bir görüntü görüşme kamerası ile birlikte sadece 5 megapiksellik bir kameraya sahipti. Bu kamera ile 480p çözünürlüğünde ve 15 FPS görüntü kaydı yapma imkanına sahiptiniz. Gece yapacağınız çekimler için ise bir adet led flash bulunuyordu.

1500 mAh batarya

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Batarya tarafında hakkını yiyemeyiz, Nokia E72 modeli hayli başarılı bir batarya performansına sahipti. 1500 mAh büyüklüğündeki bataryası ile toplamda 480 saate kadar ekran müddeti verebiliyordu. Bununla birlikte, 12 saat boyunca telefonla konuşabilme konforuna da sahiptiniz. Günümüz akıllı telefonlarında her ne kadar muhtaçlığımız olan birçok özellik olsa bile, ne yazık ki bu şekil batarya performansları epeyce eskide kaldı.

QWERTY klavye

Nokia E72’Nin Latife Üzere Gelen Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim E72 modelini ön plana çıkaran özelliğimize. Nokia E72, dayanılmaz bir QWERTY klavye dizaynına sahipti. Bu klavye ile yazmak birinci etaplarda kolay olmasa bile, eliniz alıştıktan sonra daha süratli yazabilmeye ve hatta eski tip klavyeleri kullanamamaya bile başlıyorsunuz. Şayet E72’nin üretildiği ve yaygın kullanımda olduğu periyotlara denk geldiyseniz, bu klavyenin hissinin öbür olduğunu biliyorsunuz demektir.

Sizler için Nokia’nın efsanevi modellerinden bir tanesi olan E72 modelininin günümüze nazaran latife üzere gelen özelliklerini listeledik. Her ne kadar günümüze nazaran epeyce makûs özellikler olsa bile, kabul etmeliyiz ki periyodunun en kaliteli modellerinden bir tanesiydi. Sizler Nokia E72 hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Ve bir diğer Nokia efsanesi 5800’ın özelliklerini de bu içeriğimizden okuyabilirsiniz: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz