Ana Sayfa Yaşam NVIDIA Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı:

NVIDIA Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı:

0
NVIDIA Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı:

Bugün yapılan NVIDIA etkinliğinde oyun ve yazılım dünyasına istikamet verecek olan RTX 4000 serisi ekran kartları tanıtıldı. Bilhassa serinin en üst model ekran kartı olan RTX 4090’ın RTX 3090 TI’dan 2 ila 4 kat daha güçlü olması ise ziyadesiyle dikkat çekti. Tanıtımda ayrıyeten yeni ekran kartlarına özel olan DLSS 3.0 teknolojisi de tanıtılmıştı.

Tabii ki NVIDIA sunumunda yalnızca ekran kartları tanıtılmadı. Kaliforniyalı teknoloji devi, yapay zekâ, otomasyon ve Metaverse alanındaki çalışmalarını da bu aktiflikte duyurdu. Gelin daima birlikte NVIDIA’nın tanıttığı bu devrimsel özelliklere yakından bakalım.

Omniverse ve dijital ikizler

Nvidia Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı: - Yerli Portal

NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang’ın aktiflikte ekran kartlarının akabinde bahsettiği birinci husus Omniverse projesi ve dijital ikizler oldu. Omniverse, geleceğin Metaverse’ünü oluşturmak kullanılan bir hizmet aslında. Bu hizmet sayesinde şirketler ve şahıslar, gerçek vakitli simülasyonlar ve dijital ikizler ile geleceğin dünyası olarak isimlendirilen Metaverse’ü inşa etmesini mümkün kılıyordu.

Şirket ayrıyeten tüm Omniverse sistemlerine uzaktan erişebileceğiniz ve bu hizmetleri proje arkadaşlarınızla birlikte ortaklaşa sürdürebileceğiniz Omniverse Cloud isimli hizmeti de kullanıcılara sunduklarını açıkladı. Bu sistem sayesinde yazılım geliştirme kitlerini, LLM hizmetlerini ve yapay zekâ avatar sistemlerini kolaylıkla denetim edebilecekler. Şirketler ve kullanıcılar, bu hizmetleri kullanarak gereksinimlerine nazaran fabrikaların, kentlerin ve hatta gezegenlerin dijital ikizlerini oluşturabilecek ve sistemlerini orada test edebilecekler.

DALL-E’yi gölgede bırakacak teknoloji: Nemo LLM

Nvidia Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı: - Yerli Portal

Son vakitlerde herkesin dikkatini çeken DALL-E isimli yapay zeka, yazdığınız sözleri sizler için görsellere dönüştürmesi ile biliniyor. NVIDIA’nın tanıttığı Nemo ise bunu bir üst düzeye çıkartıyor. Dizayndan tutun da karmaşık bilimsel sorunları çözmeye, uzay manzaralarını tahlil edip kimyasal bileşenleri yine tasarlamaya kadar neredeyse her bahiste başarılı olan Nemo, NVIDIA’nın yeni geliştirmeleri sayesinde karmaşık kullanımından sıyrılarak çok daha kolay ve zahmetsiz bir biçimde kullanılabilecek.

Bu hizmetlere ek olarak finans, sıhhat ve eğitim alanlarında da kullanılabilecek olan Nemo, 530 milyar parametreye sahip ve bu parametreleri gereksinimlerinize nazaran işleyebiliyor. Son yılların en büyük ve gelişmiş yapay zekâsı olarak bilinen OpenAI GPT-3’de ise bu sayı yalnızca 175 milyar parametre.

Otonom sürüşte bir sonraki düzey: Drive Thor işlemcisi

Nvidia Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı: - Yerli Portal

Son yıllarda daima olarak otonom sürüş sistemlerine yatırım yapan NVIDIA, Orin isimli otonom araç işlemcisi ile bu yatırımların hakkını vermişti. Daha sonra Atlan işlemcileri tanıtılmış lakin çip krizi nedeniyle asla üretilememişti. Şirketin CEO’su Jensen, NVIDIA’nın geliştirdiği en son otonom sürüş işlemcisi ve yazılımı olan Drive Thor sistemini tanıttı. Drive Thor, otonom araçlardaki park, güvenlik, yol tanıma ve tabela tanıma, bilgilendirme ve 3D modelleme çiplerinin yapabildiği her süreci tek başına yapabiliyor.

Tanıtımda gösterilen kısa görüntülerde Drive Thor, bağlı olduğu arabalarda beklenen kaza senaryolarını önceden fark ederek sürücüyü uyarıyor ve kazanın yaşanmaması için gerekli durumlarda müdahale edebiliyordu. Jensen yaptığı açıklamada, bu işlemcinin büsbütün otonom araçların çalışma formlarına istikamet vereceğine ve otonom araç sanayisinde bir ihtilal yaratacağını belirtti.

İnsansı robotlar üretmek için en ülkü işlemci: Jetson Orin

Nvidia Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı: - Yerli Portal

Yapılan aktiflikte robot ve otomasyon sanayisini değiştirecek bir öbür teknoloji olan Jetson Orin işlemcileri de tanıtıldı. Bu işlemciler otonom robotlarda kullanılmak üzere tasarlandı. NVIDIA’nın Ampere mimarisini kullanan Orin işlemciler, makul vazifeleri yapması için tasarlanan otonom robotların belirli hudutlar içerisinde (ve yazılımlarının sonları içerisinde) kısmen de olsa özgür olabilmelerinin önünü açıyor. Örnek olarak A noktasından B noktasına gitmek isteyen bir otonom robot, yolunun üzerinde bir maniyle karşılaştığı vakit kendisine verilen hudutlar içerisinde alternatif bir yol buluyor ve ne olursa olsun B noktasına ulaşıyor.

Tanıtımda Orin işlemcili sera robotlarının uygun güneş ışığı için bitkilerin yerini yapılan hesaplamalar doğrultusunda otonom olarak değiştirdikleri gösterildi. Alışılmış ki bu işlemcilerin kullanım alanı yalnızca endüstriyel alanda değil. Orin işlemcileri sağlık, inşaat, üretim, depolama ve konaklama alanlarında da kullanılan robotlarla uyumlu olarak tasarlandı.

Yapay zekalar ve sohbet botlarını gerçek beşerden ayırt edemeyeceğiz: Omniverse ACE

Nvidia Yeni Yapay Zeka Sistemlerini Tanıttı: - Yerli Portal

Etkinliğin tahminen de en çok dikkat çeken tanıtımlarından birisi ise NVIDIA’nın Omniverse ACE teknolojisi oldu. “I am AI” (Ben yapay zekayım) sloganıyla tanıtılan bu sistem, karmaşık süreçler kullanmaya gerek kalmadan kullanıcı dostu bir arayüz ile sohbet botları, avatarlar ve yapay zekalar oluşturmanıza imkân sağlıyor.

Omniverse ACE ile oluşturulan birinci yapay zekâlarından olan Violet de bu tanıtımda gösterildi. Violet’in sesinin, görünüşünün ve hatta bilgileri değerlendirip sürece kapasitesinin bile Omniverse ACE yazılımı sayesinde mümkün olduğu açıklandı.

Peki siz NVIDIA’nın tanıttığı bu teknolojiler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu teknolojiler nitekim de geleceğe istikamet verebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz