Ana Sayfa Mobil iPhone 14 Serisi Artık Daha Kolay Tamir Edilebilecek

iPhone 14 Serisi Artık Daha Kolay Tamir Edilebilecek

0
iPhone 14 Serisi Artık Daha Kolay Tamir Edilebilecek

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Eylül ayının başında yeni iPhone 14 ailesini tanıtmıştı. Fiyatlarıyla teknoloji severleri ufak çaplı hudut krizlerine sokan bu telefonların parça değişim ve tamir fiyatları ise gözlerimizin dolmasına neden olmuştu.

Bugün ortaya çıkan bir bilgiye göreyse Apple hiç kimseye haber vermeden iPhone 14 ailesinin kesimlerinde yaptığı ufak lakin değerli bir değişiklik sayesinde telefonların tamir süreçlerini neredeyse yarı yarıya kolaylaştırdı. Gelin daima birlikte bu değişiklik neymiş yakından bakalım.

Arka cam nihayet çıkarılabiliyor!

Iphone 14 Serisi Artık Daha Kolay Tamir Edilebilecek - Yerli Portal

Hatırlarsanız iPhone 7’den sonraki tüm aygıtlarda art cam panel ve telefonun kasası tek modül halindeydi. Durum bu türlü olunca da art camın değişimi ve art kameranın değişimi üzere tamir işleri oldukça uzun ve zorlayıcı oluyordu. Ancak yeni iPhone 14 serisi ile artık bu süreçler çok daha kolay olacak.

iPhone 14’ün iç diziliminde dikkat çeken bir başka noktaysa telefonun ön ve art kısmını ikiye bölen bir hami metal plaka bulunuyor. Bu metal plaka, hem kullanıcıların istemeden yanlış kesimleri sökmesini engelliyor hem de telefon yere düştüğünde kasaya uygulanan basıncı telefonun tamamına dağıtarak absorbe edebiliyor.

Apple, iPhone 8 ve sonrasındaki neredeyse tüm telefonlarda, telefonun teknik servis dışında açılmaması ve parçaların değiştirilmemesi için tedbirler alıyordu. Hatırlarsanız Apple yetkilileri, 2019 yılında getirdikleri bir güncelleme ile yepyeni olmayan ekran değişimlerinde kullanıcılara daima olarak “Bu iPhone, gerçek bir Apple ekranı olduğunu doğrulayamıyor” halinde bildirim göndermeye başlamıştı.

Fakat Apple daha sonra büyük bir değişikliğe giderek bu yılın başında kullanıcıların iPhone’larını kendilerinin tamir etmesini sağlayacak “Kendi telefonunu kendin tamir et” sistemini kullanıma sunmuştu. Bu sistemde Apple’ın resmi internet sitesinden kesimleri ve değişim ekipmanlarını alabiliyor ve aygıtınızı (servis ile neredeyse tıpkı fiyatı ödeyerek!) tamir edebiliyordunuz.

Pek çok kullanıcı, iPhone 14 ile değişim bu kesim diziliminin ve art camın çıkarılabilmesinin kullanıcıları “kendin tamir et” programına teşvik edilmesi için olduğunu savunuyor. Lakin alışılmış ki bu tamir sürecini yapabilmeniz için iPhone’un en az kendisi kadar değerli olan orijinal kesimlerini kullanmanız gerekiyor.

iPhone 14’ümn büsbütün söküldüğü görüntü;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz