Ana Sayfa Yaşam Otomobil Ticaretine 30 Milyon TL’ye Kadar Teminat Zaruriliği

Otomobil Ticaretine 30 Milyon TL’ye Kadar Teminat Zaruriliği

0
Otomobil Ticaretine 30 Milyon TL’ye Kadar Teminat Zaruriliği

TBMM Başkanlığına sunulan “Vergi Yol Kanunu İle Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi“, yeni düzenlemeyi hayatımıza getirebilir üzere görünüyor. Muhatabı Hazine ve Maliye Bakanlığı olan bu düzenleme, otomobil alım-satım işiyle uğraşan ve vergi mükellefi olan kişi ile kurumlara, 30 milyon TL’ye kadar teminat mecburiliği getiriyor. 

Düzenlemeye göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak hedefiyle 30 milyon TL’ye kadar teminat isteyebilecek. Yalnız burada baş karıştıran bir konu var. Otomobil alım-satımlarında verginin ödenmemesi üzere bir durum zati kelam konusu değil. Şöyle izah edelim; şayet sahip olduğunuz bir arabanın Motoru Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) ödemediyseniz, noterler satış sürecini yapmayacaktır. Çünkü aracın vergi borcu vardır ve bu borç, aracın o anki sahibi tarafından ödenmelidir. Düzenlemenin hangi vergiye odaklandığı net değil.

Teminat ödemeyene ceza kesilecek!

Otomobil Ticaretine 30 Milyon Tl'Ye Kadar Teminat Zaruriliği - Yerli Portal

Vergi Yordam Kanunu İle Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile TBMM Başkanlığına gelen düzenleme, teminat ödemeyenlere de ceza getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği teminatı ödemeyen bir vergi mükellefi, bir evvelki yıl satışlardan kazandığı paranın binde 3’ü kadar cezayı ödemek zorunda olacak. 

Teklifin kabul edilip edilmeyeceği şu an için gizemini koruyor. TBMM’nin internet sitesinde yer alan düzenleme teklifine buradaki irtibat üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz