Ana Sayfa Giyilebilir Teknoloji Oyunda Öldüğünüzde Gerçekte Öldüren Sanal Gerçeklik Gözlüğü!

Oyunda Öldüğünüzde Gerçekte Öldüren Sanal Gerçeklik Gözlüğü!

0
Oyunda Öldüğünüzde Gerçekte Öldüren Sanal Gerçeklik Gözlüğü!

Gerçek dünya ile sanal dünyayı bir ortaya getirmeyi öngören metaverse teknolojisi, günümüzde hala çok uzak bir teknoloji olarak gözüküyor. Ancak bu kozmosun temellerini oluşturacak sanal gerçeklik teknolojileri her geçen gün popülerleşiyor ve gelişiyor.

Sanal/artırılmış gerçeklik aygıtlarının günümüzdeki en büyük eksiği sanal dünyadaki hissi fizikî olarak hissettirememesi olurken bugün epeyce çarpıcı bir açıklama geldi. Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik ekipmanları üreticisi Oculus’un kurucusu, sanal alemde öldüğünüzde gerçek dünyada da öleceğiniz bir gözlük geliştirdiğini açıkladı.

Oyunda öldüğünüzde gerçek hayatta sizi öldürecek sanal gerçeklik gözlüğü:

Oyunda Öldüğünüzde Gerçekte Öldüren Sanal Gerçeklik Gözlüğü! - Yerli Portal

Oculus kurucusu Palmer Luckey, geçtiğimiz gün paylaştığı blog yazısında “ofis sanatından bir parça” olarak nitelendirdiği gözlüğünü duyurdu. Gözlük, nitekim de bir insanı öldürmeyi sağlayacak donanımlara yer veriyor…

“Genellikle farklı bir proje için kullandığım patlayıcı yükü modüllerinden üçünü kullandım ve bunları ekranın muhakkak bir frekansta kırmızı yanıp söndüğünü algılayabilen dar bantlı bir fotosensöre bağlayarak geliştirici tarafında oyun entegrasyonunu çok kolaylaştırdım. Uygun bir oyun sonu ekranı görüntülendiğinde, patlayıcılar ateşlenir ve kullanıcının beynini anında yok eder.”

Projesini sakin sakin anlatmaya bu türlü devam ediyor:

“Gerçek hayatınızı sanal avatarınıza bağlama fikri beni her vakit büyüledi – riskleri anında azamî düzeye çıkarıyorsunuz ve insanları sanal dünya ve içindeki oyuncularla nasıl etkileşime girdiklerini temelde tekrar düşünmeye zorluyorsunuz. Güçlendirilmiş grafikler, bir oyunun daha gerçek görünmesini sağlayabilir, fakat yalnızca önemli sonuçların tehdidi, bir oyunu size ve oyundaki öbür herkese gerçek hissettirebilir.

Ölme ihtimali yetmedi mi, adam bir de bu ihtimali hiçbir biçimde ortadan kaldıramayacağınız bir tedbir için çalışıyor:

“Bu elbette harika bir sistem değil. NerveGear üzere kulaklığı çıkarmayı yahut yok etmeyi imkânsız kılacak bir karşı sistem için planlarım var.”

Eh, aygıtın kazara öldürme ihtimali kendisinin de aklına gelmiş neyse ki. Bu yüzden de aygıtı denememiş:

“Yanlış vakitte meydana gelebilecek ve kullanıcıyı öldürebilecek çok çeşitli arızalar vardır. Bu yüzden onu hakikaten kendim kullanmak için cesaretimi toplayamadım ve ayrıyeten SAO’da (Sword Arka Online) olduğu üzere, son tetiklemenin nitekim sonlandırma şartlarının olup olmadığını kolaylıkla belirleyebilen yüksek zekalı bir casusa bağlı olması gerektiğine ikna oldum.”

Tabii ağabeyimizin geliştirdiği bu aygıtın piyasaya sürülmesini bekleyemeyiz. Lakin umuyoruz ki aygıtı bir formda test etmeye de kalkmazlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz