Ana Sayfa Otomobil Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X’i Tanıttı!

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X’i Tanıttı!

0
Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X’i Tanıttı!

Tüm dünyadaki araba üreticilerinin, daha yeşil bir gelecek oluşturmak için elektrikli arabalara yöneldiği bilinen bir gerçek. Bu durum, tüm dünyada epey tanınan olan motor sporlarını da etkiliyor. Birinci yarışı 2014’te başlayan elektrikli araçların yarıştığı, Formula E de tahminen de bunun en uygun yansıması. Büsbütün elektrik gücüyle çalışan araçların yer aldığı bu tertip, muhakkak kentlerde yıllık olarak düzenleniyor.

Şimdi ise bu tertipte yer alan kadrolardan biri olan Porsche, yepisyeni bir aracını tanıttı. Almanya merkezli dev şirket, dokuzuncu dönemin başlamasından evvel dün gece 99X isimli özellikleriyle büyük dikkat çeken yeni Formula E aracını bizlerle buluşturdu.

99X, evvelki Formula E araçlarından daha küçük, daha hafif ve daha hızlı

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X'I Tanıttı! - Yerli Portal

Markanın en yeni Formula E arabası olan 99X’i tanıtarak 2023 döneminde yeni kuşak (Gen3) aracını sergileyen birinci ekip oldu. Yeni dönemde kullanılacağı duyurulan Gen3 araçlar, nisan ayında tanıtılmıştı. Bu arabaların başkalarından daha kısa, daha hafif ve daha güçlü olduğu belirtilmiş, pilotların cadde pistlerinde çok daha uygun bir biçimde çaba edebileceği aktarılmıştı.

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X'I Tanıttı! - Yerli Portal

Porsche’nin Formula E’de yer alacak üçüncü arabası 99X de bu usul bir araç. Şirkete nazaran araba, 850 kilogram yükünde. Bu, 99X’in Gen2 araçlardan 100 kilogram daha hafif olduğunu ortaya koyuyor. 470 beygirlik olduğu aktarılan araç, genel olarak bir evvelki jenerasyondan daha küçük, daha hafif ve daha güçlü.

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X'I Tanıttı! - Yerli Portal

Güçteki artışa karşın verimlilik konusunda da geliştirmeler yapıldığı, güç geri kazanım sisteminin daha verimli hâle getirildiği de aktarılıyor. Ek olarak 99X’in, daha küçük bir pile sahip olmasına karşın hücre teknolojisindeki gelişmelerle eskisinden daha fazla kapasiteye sahip olduğunu aktarmak gerek. Yeni Formula E aracı, şu ana kadar 6.000 kilometrelik test sürüşünü de başarılı bir halde tamamladı.

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X'I Tanıttı! - Yerli Portal

Elektrikli yarış araçları geliştirmenin, motor sporları konusunda kıymetli bir rol oynayan bir şirket için hayli değerli olduğunu da eklemek gerek. Porsche Motorsport’un başındaki isim Thomas Laudenbarch da yıllar boyunca içten yanmalı motorlu araçlar konusunda deneyim edindiklerini, artık ise elektriklilerde bunu yaptıklarını aktarıyor.

Porsche’den bir başka yönetici Florian Modlinger ise Gen3 araçların Formula E’yi çok daha güzel hâle getireceğini söylüyor: “Porshce 99X aracımız da dahil olmak üzere yeni kuşak GEN3 araçlar, yarışları hayranlar için daha süper hâle getirecek ve Formula E’nin dünya çapındaki popülaritesini daha da artıracaktır.”  

Porsche, Yeni Formula E Aracı 99X'I Tanıttı! - Yerli Portal

Antonio Felix da Costa ve Pascal Wehrlein tarafından Formula E’de kullanılacak olan bu araç, birinci sefer 14 Ocak 2023 tarihinde Meksika’nın başşehri Mexico City’de düzenlenecek olan yeni dönemin birinci ayağında yarışacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz