Ana Sayfa Mobil Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

0
Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

Samsung, Japon şirketi Preferred Networks (PFN) ile değerli bir mutabakata imza attı. PFN’nin TSMC’den Samsung’a geçişi herkesi şaşırttı ve bu değişimin gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağı merak konusu. İki şirket ortasındaki bu muahede kıymetli bir dönüm noktası niteliğinde. Şu anda 3nm süreçle üretilen çipler var ve 2nm üretim sürecine geçişin birinci adımları atıldı.

Samsung, birinci 2nm çipleri için hazırlıklara başladı. Yapay zeka alanında tanınan şirketlerden biri olan Preferred Networks, Samsung ile bir mutabakat yaparak birinci 2nm AI çiplerine hazırlanıyor.

Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

Samsung’un 2nm üretim teknolojisinin performansı şimdi bilinmiyor. Lakin Güney Koreli şirketin her yıl kendini daha da geliştirdiği biliniyor. PFN’nin neden TSMC’den Samsung’a geçtiği bilinmiyor. Tahminen de, Samsung çip üretiminde PFN’ye ucuz bir fiyat teklifiyle geldi.

Samsung, ekseriyetle performans ve verimlilik açısından TSMC’nin gerisinde kalıyor. Şirket, 2nm GAA (Gate-All-Around) teknolojisini muvaffakiyetle uygulamayı ve dilek edilen sonucu almayı hedefliyor. Akıllı telefonlarda kullanılan Exynos SOC’da daha fazla düzgünleştirme bekliyoruz. Bir sonraki Exynos 2500’ün performans sonuçları da merakla bekleniyor. Exynos 2400’e benzeri biçimde, Exynos 2500’in 10 çekirdekli bir yapıya sahip olacağı söyleniyor. Ayrıyeten, ARM’ın Cortex-X5 çekirdeğinin Exynos 2500’de yer alacağı söylentiler ortasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz