Ana Sayfa Donanım Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

0
Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Akıllı telefonların kalbi olarak nitelendirilen işlemciler konusunda Qualcomm ve MediaTek üzere büyük firmalar öne çıkıyor. Lakin Xiaomi, bu alanda bir değişiklik yapmayı planlıyor üzere görünüyor. Xiaomi’nin, kendi işlemcilerini geliştirmek üzere ARM ile çalıştığı söyleniyor.

MediaTek CEO’su Rick Tsai, ARM’ın Xiaomi ile çip geliştirme konusunda işbirliği yaptığını doğruladı. Bu bilgi, Counterpoint Research raporundan alınmış olmasına karşın, özgün rapora ulaşmak sıkıntı oldu.

Bu haber, birinci olarak Weibo’da tanınan bir sızıntı paylaşımı yapan Digital Chat Station tarafından duyuruldu. Rapora nazaran, ARM daha evvel Oppo ile işbirliği yapıyordu lakin proje zorluklarla karşılaştı ve sonlandırıldı.

Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Biraz daha art plan bilgisi vermek gerekirse, 2022 yılında Oppo’nun ARM ile kendi akıllı telefon çiplerini üretmeye başladığına dair haberler vardı. Oppo’nun işlemcilerinde ARM’ın Cortex CPU’ları ve Mali GPU’larını kullanması olasıydı. Fakat Oppo, 2023’te global akıllı telefon pazarındaki sakinlik nedeniyle çip tasarımı eforlarını durdurdu.

Oppo’nun devreden çıkmasıyla, ARM kendi akıllı telefon çip seti için Xiaomi ile yeni bir ortak bulmuş üzere görünüyor. Xiaomi’nin çip tasarımı ve üretimi için kimi seçeceği merak konusu. Örneğin, Apple A serisi Bionic çiplerin üretimi için TSMC’ye, Google ise Tensor SoC’lar için Samsung’a güveniyor.

Xiaomi de bu teşebbüs için bir ortak seçmek zorunda kalacak. ARM, işlemciler için temel bir yapı sunacak olsa da, sıfırdan bir çip geliştirmek farklı zorlukları beraberinde getiriyor.

Counterpoint Research’den Kıdemli Analist Parv Sharma da, çip geliştirme sürecinin karmaşıklığını ve şirketlerin bu misyonu dış kaynaklara devretme eğilimini vurguladı. Bilhassa MediaTek, akıllı telefon üreticileriyle işbirliği yaparak aygıtları için çipleri güzelleştirme konusunda faal bir biçimde çalıştığı için bu değişimden faydalanabilir. Xiaomi’nin kendi çiplerini sıfırdan muvaffakiyetle geliştirip geliştiremeyeceğini vakit gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz