Ana Sayfa Oyun Sims’in Yaratıcısından Yeni Metaverse Projesi: Voxverse

Sims’in Yaratıcısından Yeni Metaverse Projesi: Voxverse

0
Sims’in Yaratıcısından Yeni Metaverse Projesi: Voxverse

Oyun dünyasının en sevilen “yaşam simülasyonu” oyunu olan Sims, pek çok oyuncunun severek oynadığı bir oyun. Hatırlarsanız oyunun imalcisi Electronic Arts, geçtiğimiz günlerde evvel Sims 4’ü fiyatsız yapmış daha sonra da serinin devam oyunu Sims 5 hakkında değerli bilgiler paylaşmıştı.

Bugün ise SimCity ve birinci Sims oyununun yaratıcısı ve oyunu geliştiren takımın başındaki isim olan Will Wright, yeni Metaverse dünyası Voxverse’ü tanıttı. Gelin daima birlikte bu projenin ayrıntılarına yakından bakalım.

Minecraft’ın Metaverse oyunu üzere görünecek

Sims’in Yaratıcısından Yeni Metaverse Projesi: Voxverse - Yerli Portal

Gala Games isimli Web3 oyun şirketinin NFT projesi VOX’u temel alan bu oyun, aslında en kolay tabiriyle Minecraft görünümlü bir Metaverse projesi. Projenin sahibi olan Will Wright, oyunun küplerden oluşan VOX karakterleri üzerine kurulacağını ve kainattaki her şeyin tıpkı halde küplerden oluşacağını belirtti. Wright birebir vakitte oyunun dünyasının da küp halinde olacağından bahsetti.

Bir küpün 5 yüzünden oluşan VOX dünyasının bir yüzü oyunun ana kenti, bir yüzü çöl, bir yüzü deniz ve bir yüzü soğuk ve karlı olacak. Karakterler başka Metaverse oyunlarındaki üzere ışınlanmak yerine trenler ve kendi araçları ile bu noktalara seyahat edebilecek.

Yapılan açıklamada oyunun dünyasında muhakkak noktalarda portallar olacağı ve bu portallar sayesinde DreamWorkd’ün Troller animasyon sineması ve Gala Games’in Walking Dead oyunu gibi cihanlara de geçiş yapılabileceği belirtildi.

Kendine has karakterleri ve iktisadı olacak

Sims’in Yaratıcısından Yeni Metaverse Projesi: Voxverse - Yerli Portal

Voxverse’de oyuncuların bir Vox’a sahip olması için Gala Games’in NFT’lerinden birine sahip olması gerektiğini belirtildi. Karakteri olmayan oyuncuların da Voxverse’e girebileceği lakin işe girme, meskene sahip olma ve kendi dizaynlarını satma üzere özellikleri kullanamayacaklar. Vox kullanıcıları ise Voxverse’deki tüm özellikleri fiyatsız bir formda kullanacak.

Oyuncular hem kendi meskenlerini ve araçlarını tasarlayabilecek hem de oyuna ağaçlar, binalar, konser alanları ve aktiflik merkezleri üzere yerler yapabilecek. Oyuna eklenecek taslakları kullanan oyuncular, basit taslakları kullanarak istedikleri dizaynları yapabilecek ve satabilecek.

Oyunda ayrıyeten iki çeşit iktisat bulunacak. Para iktisadı ve toplumsal ekonomi. Para iktisadı, oyunda bir şeyler satın alıp etkinliklere katılmada kullanılacak. Para kazanmanınsa birkaç yolu var, bunlardan birincisi oyunun dünyasında bulunan pahalı madenleri kazıp çıkartarak satmak. İkinci yol ise dizaynlar yaparak bu dizaynları pazaryerinde satmak. Son seçenekte ise oyunda kendi işletmenizi kurarak para kazanabilir ve işletmenize çalışan alarak öbür oyunculara da iş verebilirsiniz. Ayrıyeten oyunu oynamadığını vakitlerde karakterinizin çalıştığı dükkanda NPC üzere çalışmasını, maden aramasını ya da meskeninde dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oyunun toplumsal iktisadı ise başka oyuncularla kurduğunuz irtibat ile ilerliyor. Karakterlerle konuşma biçiminiz ve rol yapma biçiminize nazaran başka oyuncular sizi puanlıyor ve bu sayede toplumsal olarak beğenilen, güvenilen, korkulan ya da ünlü birisi olabiliyorsunuz.

Will Wright Voxverse’ün halâ üretim etabında olduğunu fakat 2023 yılı içerisinde erişime açılacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz