Ana Sayfa Popüler Bilim Bilim İnsanları Suyu Demire Dönüştürdü

Bilim İnsanları Suyu Demire Dönüştürdü

0
Bilim İnsanları Suyu Demire Dönüştürdü

Felsefe taşı, 15. yüzyılda tüm simyacıların üretmeye çalıştığı bir objeydi. Simyacılara nazaran bu taş sayesinde istenilen rastgele bir husus altına dönüştürülebilirdi. Taşın birebir vakitte ölümsüzlük verdiğine de inanılıyordu. Hatta taşı keşfettiği argüman edilen Fransız simyacı Nicolas Flamel’in öldükten sonra mezarında bulunamaması da pek çok kişi tarafından taşın nitekim üretildiğine delil olarak gösterilir.

Bir noktada Harry Potter kitaplarına bile bahis olan bu kıssanın gerçek olmadığı alışılmış ki çabucak hemen herkes tarafından biliniyor. Lakin bilim insanları, uzun uğraşlarda sonunda “modern ideoloji taşını” keşfetti. Bulunan yeni bir formül sayesinde su, başarılı bir formda “metale dönüştürüldü”.

Metal üzere görünüyor, metal kadar dayanıklı

Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’nde yapılan araştırmada suyu metal kadar destekli yapmak için gereken tek şeyin atomların sıkıştırılması olmadığını fark eden bilim insanları, yüzyıllardır hayal edilen “bir maddeyi öteki bir maddeye” dönüştürmeyi neredeyse başardı.

Normalde yalıtkan bir husus olan suyun atomlarını dünyanın 48 katı fazla basınca sıkıştırdıktan sonra maruz bırakarak içerisine oda sıcaklığında sıvı halde bulunan bir metal alaşım olan sodyum-potasyumu ekleyen bilim insanları, bu çalışmayı deniz düzeyindeki bir laboratuvarda özel şartlarla başardı. Yapılan deneylerin akabinde pozitif iyonlarla yüklü metal alaşımı başarılı bir biçimde suyla birleştiren bilim insanları, suyun dış yüzeyinin altın gibisi sarı renkle kaplandığını ve suyun sıradan bir metalle tıpkı özellikleri taşıdığını belirtti.

Araştırmanın asıl emeli ise suyu metale dönüştürmek değildi. Bilim insanları, Dış gezegenlerde yüksek basınçlı ortamlarda bulunan unsurların ve alaşımların o gezegenlerde nasıl görüneceğini daha âlâ anlamak için bu deneyi yapıyorlar. Örneğin Jüpiter’de tıpkı bu deneyde ortaya çıkan “metalleşmiş su” üzere hususların bulunduğu doğrulanmıştı.

Bilim insanları metalleşmiş suyla ilgili araştırmalarına devam etmeyi ve bu alaşım için yenilikçi kullanım alanları keşfetmeyi umuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz