Ana Sayfa Mobil Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi

Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi

0
Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi

Yeni bir telefon aldığımızda doğal olarak içinde bir SIM kart bulunmaz. Bu sebeple de telefonu açtığımızda sinyal ibaresinde, takılı SIM olmadığını gösteren aşikâr işaretler görürüz. Takacağınız çizgisi size veren servis sağlayıcı isminin olması gereken yerde ise ‘Sadece Acil Aramalar’ üzere bir yazı bulunur.

Bunun ülkemizde 112, yurt dışındaysa 911 üzere numaraları kapsadığını elbette hepimiz biliyoruz. Lakin SIM kart olmadan arama yapamayan aygıtlarımızın 112’yi arayabilmesi bir nebze baş karışıklığına sebep oluyor. Gelin artık bu husustaki karışıklığı çözelim.

Öncelikle SIM kartın mantığını anlamamız gerek:

Kimlik numaralarımız şahsa özeldir ve devlet dairelerinde bu eşsiz numaralarla süreç yaparız. Kelam konusu kimliklerimiz de bizim Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olduğumuzu gösterir. Telefonunuza SIM kartı taktığınızda da aygıtınız birebir formda bir kimlik kazanır ve yeniden birebir biçimde eşsiz bir telefon numaranız olur.

X operatöründen SIM kartınızı aldınız diyelim. Telefonunuz artık bulunduğunuz yerin etrafında X operatörünün baz istasyonlarını arayacak ve sinyal gücünü ona nazaran size gösterecektir. Y operatörünün baz istasyonu size daha yakın olsa da telefonunuz X operatörünün kartını kullandığından sinyaliniz beklediğinizden düşük görünebilir.

Ülkenin farklı yerlerinde farklı operatörlerin farklı güçlerde sinyaller sunmasının sebebi de budur:

Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi - Yerli Portal

Zaten ortalarındaki rekabet de bundan doğar. Şayet kırsal kesimde yaşayan biriyseniz ve telefonunuz bir operatörden yeteri kadar sinyal alamıyorsa farklı alternatiflere yönelirsiniz. Bu sebeple de operatörler, ülkemizin dört bir yanında güçlü, sabit ve süratli bir internet tecrübesi sunmak için çalışır.

Operatörünüzün baz istasyonlarını haritanın farklı yerlerinde noktalar hâlinde düşünün:

Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi - Yerli Portal

Ulak Haberleşme

Bunlar kırmızı renk olsun. Öteki bir operatör de birebir halde baz istasyonlarını dağıtsın ve bunları da maviyle gösterelim. Üçüncü bir operatör de yeşil renk olsun. Kırmızı operatöre bağlı olan SIM kartları yeşil ya da mavi olan baz istasyonlarını görmeyecektir. Yani her operatör kendi SIM kartını kendi baz istasyonlarına bağlayabilir.

Peki iş acil durum numaralarına gelince ne oluyor?

Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi - Yerli Portal

Bahsettiğimiz tüm bu farklı renkler griye dönüyor diyebiliriz. Yani iş acil numaralara geldiğinde baz istasyonlarının bağlı olduğu operatör fark etmiyor. Örnek olarak Vodafone’un SIM kartını kullanıyorsunuz diyelim. 112’yi aramak istediğinizde etrafta Vodafone’a bağlı bir baz istasyonu olmasa da bu aramayı yapabilirsiniz.

Çünkü bu acil numarayı aramak istediğinizde telefonunuz bağlı olduğu operatörden aldığı sinyale değil, herhangi bir sinyale ulaşmaya çalışır. Bu yüzden de yakınınızda yeniden örnek olarak Türk Telekom baz istasyonu varsa sinyali oradan almaktan çekinmez.

Yani arama yapabilmenizi sağlayan şey SIM kartlar değildir aslında:

Sinyal Yokken Acil Numaraları Arayabilmemizin Sebebi - Yerli Portal

Onlar yalnızca telefonunuza kimlik kazandırır ve kendi çerçeveleri ortasında arama yapıp internette gezinmenize imkân tanırlar. Ama SIM kartınız olmasa da telefonunuzun acil arama yapabilmesi, SIM kartlarının yalnızca birer anahtar vazifesinde olduğunu gösterir.

Kısaca, bunlar günlük hayatımızda beşerlerle irtibatta kalmak için elbette kuraldır. Lakin tek mevzu telefonun arama yapabilmesiyse 112 örneği üzerinden SIM kartlarının şart olmadığını söyleyebiliriz. Ne de olsa bu operatörler ortasında olan bir bahis. Sizin numaranız acil niteliğinde olsaydı siz de her yerden operatör fark etmeksizin aranabilirdiniz.

Kaynaklar: Make Use Of, Science ABC, Cumhuriyet, Ulak Haberleşme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz