Ana Sayfa Otomobil Batarya Değişimi,Elektrikli Arabalardan Daha mı Değerli?

Batarya Değişimi,Elektrikli Arabalardan Daha mı Değerli?

0
Batarya Değişimi,Elektrikli Arabalardan Daha mı Değerli?

Artık birçok dev araba üreticisinin klâsik içten yanmalı arabalardan vazgeçerek elektrikli araçlara yöneldiği bilinen bir gerçek. Sürdürülebilirlik konusunda ihtilal yaratması beklenen bu araçların, önümüzdeki yıllarda düzgünce yaygınlaşması bekleniyor. Fakat arabalarda kullanılan bataryalar ile ilgili birtakım bilgiler, bu kesimlerin değişiminin cep yakabileceğini gösteriyor.

Öncelikle elektrikli arabaların bataryalarından kısaca bahsedelim. Birden fazla elektrikli araba bataryasının ömrü 10 ila 20 yıl olarak gösteriliyor. Bu mühlet tamamlandıktan sonra ise bataryaların değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıyeten, bataryaların tamir edilemeyecek seviyede ziyan görmesi de değiştirme gereksinimini doğurabiliyor. Çin’de yaşanan bir olay ise bu değişimin maliyetinin şaşırtan derecede yüksek olabileceğini ortaya koyuyor.

Batarya değişimi için arabanın kendi fiyatının neredeyse iki katına yakın para istendi

Batarya Değişimi,Elektrikli Arabalardan Daha Mı Değerli? - Yerli Portal

Motor1’in haberine nazaran İsveçli araba üreticisi Polestar’ın Polestar 2 modeline sahip Çin’de yaşayan bir kullanıcı, yaşanan bir kaza sonrası arabasını servise götürdü. İncelemelerde aracın batarya paketinin büsbütün ezildiği; bu nedenle de kullanıma uygun hale gelmediği görüldü ve değişmesi gerektiğine karar verildi.

İşte bunun akabinde da arabanın sahibinden batarya değişimi için 79.200 dolar talep argüman edildi. Polestar 2, Çin’de 43 bin dolardan satışa sunuluyor. Bu da batarya değişimi için istenen fiyatın, aracın kendi fiyatından çok daha fazla; hatta iki katına yakın olduğunu ortaya koyuyor.

Çin’den kaynaklara nazaran kullanıcı, yaşananların sonrasında Polestar’a bu fiyatı ulaştı. Şirket, olağanda batarya değişimi için fiyatın 57.900 dolar olduğunu; lakin araçta ekstra masraflardan ötürü bu türlü bir ölçünün talep edilmiş olabileceğini söz etti. Durum bu türlü olsa bile olağanda 57.900 dolar olan fiyat, değişim için araca ödediğinizden ölçüden daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağınızı ortaya koyuyor.  

Batarya değişim fiyatları araç fiyatlarını geçiyor mu?

Batarya Değişimi,Elektrikli Arabalardan Daha Mı Değerli? - Yerli Portal 

Peki, bu olay elektrikli arabaların batarya değişiminin aracın kendisinden çok daha kıymetli olduğunu mu gösteriyor? Habere nazaran kullanıcı, Polestar’ın akabinde bir öbür elektrikli araba üreticisi olan Xpeng’e ulaştı. Bu şirket ise 53 bin dolar bedelindeki P7 sedan modelinin batarya değişim fiyatının 14.500 dolar olduğunu aktardı ve Polestar kadar değerli bir fiyat istenmediğini tabir etti. Biz de kimi tanınan elektrikli arabaların batarya değişim fiyatlarını araştırdık ve sizler için aşağıda derledik.Bu sayıların yaklaşık fiyatlar olduğunu, araçların bataryalarına nazaran değişebileceğini ekleyelim. 

MODEL FİYAT BATARYA DEĞİŞİM ÜCRETİ 
Tesla Model 3  46.900$ 20.000$
Tesla Model S 104.000$ 30.000$
Ford Mustang Mach-E 46.800$ 18.000$ 
Kia EV6  43.000$ 6.000-7.000$
Chevrolet Bolt 25.000$ 16.000$
Hyundai Kona EV 35.000$ 6.000-7.000$
BMW İ3 45.000$ 12.000-13.000$

Elektrikli arabaların batarya değişimi ile ilgili dolaşan birçok farklı bilgi bulunsa da tanınan kimi modellerde ortaya çıkan fiyatları üstten görebiliyorsunuz. Bu fiyatlar, istisnalar dışında arabalarda batarya fiyatlarının aracın kendi fiyatını geçmediğini ortaya koyuyor. Ancak  fiyatların pek de düşük olmadığını söylememiz de yanlış olmaz. Birtakım arabalarda fiyatlar aracın orjinal fiyatının fazlasına çıkabiliyor.  Bu da batarya değişiminin kullanıcıların cebini yakabileceğini ortaya koyuyor. Son olarak batarya değişiminin garanti kapsamına girebileceğini de belirtelim. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz