Ana Sayfa Oyun Sızdırılan GTA 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Sızdırılan GTA 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

0
Sızdırılan GTA 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Son yılların en büyük açık dünya oyunlarından olan GTA V, çıkışının üzerinden 9 yıl geçmesine karşın hâlâ oldukça istek görüyor. Fakat natürel ki pek çok oyuncu heyecanla serinin yeni oyununu bekliyor ve Rockstar’ın “daha gerçekçi” bir GTA oyunu yapmasını ümit ediyordu.

Dün internete bomba üzere düşen sızıntı görüntülerine her ne kadar pek çok oyuncu geçersiz dese de oyun basınının değerli isimlerinden olan Jason Schreier, Rockstar’daki kaynakları aracılığıyla görüntülerin gerçek olduğunu doğrulamıştı. Hatta bu açıklamanın çabucak akabinde Rockstar’ın sahibi olan Take Two, internette yeni GTA’nın imajlarının olduğu tüm görüntülere telif atmıştı. Pekala bu görüntülerde bu kadar da değerli ne var? Gelin daima birlikte sızdırılan onlarca görüntüde gözümüzden kaçmış olan ayrıntılara yakından bakalım.

Önemli not: Oyun hakkında sızdırılan görüntüler Take Two tarafından kaldırıldığı için bu içerikte görüntülere yer veremiyoruz.

Artık oynanabilir bir bayan karakterimiz var

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

Oyun hakkında yıllardır ortada dolaşan söylentilerden birisi de oyunda birinci kere oynanabilir bir bayan karakter olacağıydı. Ortaya çıkan görüntülere baktığımızda oyunda hakikaten de oynanabilir bir bayan karakter olacağını görüyoruz. Karakterin öylesine modellenmediği de çabucak anlaşılıyor. Çünkü karakterin ismi kodların içinde Lucia olarak belirtilmiş. Oyundaki bir öteki oynanabilir karakter ise Jason isimli bir erkek.

Yine kodlardaki hazır diyalog seçeneklerine göz attığımızda oyunun bir noktasından sonra Lucia ve Jason ortasında bir münasebetin başlayabileceğini işaret eden kodlar da dikkat çekiyor. İki karakterin de modellemelerine itina gösterilmiş ve seslendirmeleri yapılmaya başlamış bile.

Uçan motosikletlere son: Daha gerçekçi bir GTA geliyor

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

GTA Online oyuncularının en büyük şikayetlerinden birisi, bir vakitler gerçekçi olan oyunun vakitle uçan motosikletler, arabalar ve uzaylı lazer silahları ile dolmasıydı. Sadece bu “gerçekçilikten uzaklaşma” nedeniyle pek çok oyuncu GTA Online’ı bırakarak Role Play sunucularına yönelmişti.

Oyuncuların bu haklı isyanını duyan Rockstar ise (görünüşe göre) kolları sıvadı ve mümkün olabilecek en gerçekçi GTA oyununu yapmak için çalışmalara başladı. Oyun hakkında ortaya çıkan görüntülere baktığımızda. Karakterlerin koşarken birden durduklarında zeminin cinsine nazaran kaymaları, yerde sürünürken önlerindeki objeleri kenara çekebilmeleri, çatışma alanında silahsız kaldıklarında çeşitli hallerde yere çöküp yüzlerini müdafaaları üzere pek çok çeşitli animasyonu görebiliyoruz.

Fakat tüm bunlar bir yana, en çok dikkat çeken özellik ise oyuna eklenen yeni envanter sistemi oluyor. Gördüğümüz kadarıyla birtakım görüntülerde 5 kimilerinde ise 8 adet silah ve teçhizat bölmemiz mevcut, bu bölmelerde yalnızca birer silah taşıyabiliyoruz ve taşıdığımız silahlar (örneğin makineli tüfek) sırtımızda açıkça görülebiliyor. Mevcut silahlarımızı istediğimiz vakit yere bırakabiliyor ve yerine daha güzel bir silah alabiliyoruz.

Otomobiller bile daha gerçekçi olacak

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

GTA Online’a son gelen ek paketlerden olan Los Santos Tuners güncellemesi, oyuna farklı arabalar ve özelleştirmeler eklemiş ve araba tutkunu oyuncuların beğenisini kazanmıştı. Görünen o ki Rockstar, araba tutkunlarının kalbini kazanmak için daha sıkı çalışmaya başlamış bile.

Ortaya çıkan görüntülerde bir arabanın iç dizaynına yakından bakma talihi elde ediyoruz. Neredeyse Forza Horizon 5 kalitesinde ayrıntılı tasarım, fonksiyonellik ile birleşince ortaya dudak uçuklatan bir manzara çıkıyor. İndirilebilir siperlik, ayarlanabilir direksiyon yüksekliği ve yatabilen koltuklar üzere şeylerin oyunu daha gerçekçi olması için yapıldığına kuşku yok. Yeniden oyunun kodlarında yer alan birtakım bilgilere nazaran araçlara eklenen her bir özelleştirme, aracın tartısına ve performansına direkt tesir edecek.

Hayaller gerçek oldu: Vice City’ye geri dönüyoruz

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

Oyunla ilgili tahminen de en çok beklenen şey, oyunun bizleri tekrardan Vice City’ye götürmesiydi. Bu mevzuda da oyuncuların isteklerini kısmen de olsa dinleyen Rockstar, oyunun haritasını oyuncuların isteklerine nazaran hazırlamış üzere duruyor.

Oyunun hafif tropikal bir bölgede geçmesi, bol bol palmiye ağaçlarının bulunması ve kimi polis araçlarının üzerinde “Port Gellhorn” sözünün bulunması ve kimi yerlerde İspanyolca tabelaların bulunması, bize oyunun büyük bir ihtimalle ABD’nin Florida eyaletinin temel alındığı bir kentte geçeceğini gösteriyor. Vice City’nin temel alındığı Miami’yi de kapsayan Florida eyaleti, %66,6 İspanyolca konuşma oranı, tropikal iklimi, bol bol palmiye ağacına sahip olması ve bataklıklarıyla ünlü bir yer olarak biliniyor.

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

Ayrıca kimi görüntülerde bataklıklara özel bir ulaşım aracı olan Airboat’un da görülmesi dikkat çekiyor. Tüm bunların üzerine bir de Vice City Metrosu’nu kanlı canlı görmek, haritanın GTA V’ten daha büyük ve birçok farklı kent ya da bölgeyi kapsayacağını bizlere işaret ediyor.

Tamamıyla yaşayan bir şehir

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

GTA V oynarken ekseriyetle birinci başlarda kentin çok canlı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Fakat oyunda onlarca saat vakit geçirdikten sonra aslında gördüğünüz her şeyin tekrara bindiğini ve kentin büyüsünü kaybettiğini fark ediyorsunuz. Rockstar bu durumun da tahlilini bulmuş üzere görünüyor.

Sızdırılan görüntülerde oyundaki NPC’ler için farklı hareket halleri, animasyonlar ve etkileşimli diyaloglar ayarlandığını görüyoruz. Tekrar sızdırılan kaynak kodlarına baktığımızda ise bazıları tüm NPC’ler kimileri ise makul NPC’ler için hazırlanmış yüzlerce farklı animasyon ve seslendirme evrakı ile karşılaşıyorsunuz. Bu animasyonlar oyunun uzun bir mühlet boyunca yaşayan bir dünyaya sahip olmasını ve oyuncuların oyuna her girdiklerinde yeni şeylerle müsabakasının önünü açıyor.

Grafikler hakikaten de makus mü?

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

GTA 6’nın sızdırılan görüntülerine baktığınızda pek çok oyuncunun dikkati birinci çeken şey ise grafiklerim GTA V ile neredeyse tıpkı olması. Fakat bu noktada oyunun ortaya çıkan görüntülerinin aslında GTA 6’nın test etmeye bile hazır olmayan çok erken bir süreci olduğunu belirtmek gerekli. Görüntülerde hala çok önemli modelleme eksikleri, buglar ve optimizasyon sıkıntıları olduğunu görüyoruz. Yani oyunun geliştirilmesi gereken daha çok noktası var. Üstelik düşük grafikli olduğu halde kasan bu oyunun RTX 2080 MUHTEŞEM ekran kartıyla test edildiğinni de belirtelim.

Peki GTA 6’nın geleceği ne olacak?

Sızdırılan Gta 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey - Yerli Portal

Özellikle görüntülerin sızdırılması ve kaynak kodların kimilerinin halka açık biçimde sunulup geri kalanının satışa çıkmasının akabinde Rockstar, oyunla ilgili görüntüleri paylaşan forum sayfalarına, imgeleri kullanan YouTube görüntülerine ve başka içeriklere birer birer telif uyarısı göndermeye başladı bile. Ünlü oyun gazetecisi Jason Schreier, şirket içinde şu anda bir kaos olduğunu tabir etmişti. Pek çok oyun analisti, bu sızıntıların GTA’nın geleceğini olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Rockstar bu içeriğin yazıldığı dakikalarda bir açıklama yaparak yaşanan siber ataktan ötürü büyük keder duyduklarını ve geliştirilmekte olan GTA hakkındaki bilgilerinin bu biçimde oyunculara sunulmasından hayal kırıklığı duyduklarını belirttiler. Oyunun geliştirilmesine devam edeceklerini belirten yetkililer yakında daha ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz