Ana Sayfa Oyun Taliban, ‘Şiddet’ Gerekçesiyle Ülkede PUBG’yi Yasakladı

Taliban, ‘Şiddet’ Gerekçesiyle Ülkede PUBG’yi Yasakladı

0
Taliban, ‘Şiddet’ Gerekçesiyle Ülkede PUBG’yi Yasakladı

Taliban, 2021 yılında Afganistan idaresini ele geçirmiş ve tüm dünyanın gündemine oturmuştu. O günden beri de ülkede yaşayanlara yeni yasaklar getiriliyordu. Geçtiğimiz ağustos ayında çıkan bilgiler, idarenin son bir yılda ülkede 23 milyon internet sitesini ‘ahlaksız içerik’ nedeniyle yasakladığını ortaya koymuştu. Ülkenin idaresini elinde tutan kümeden artık de yeni bir yasak kararı geldi.

Taliban, yaptığı yeni açıklamalarla tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan çok oyunculu aksiyon oyunu PUBG: Battlegrounds’ı Afganistan’da yasakladığını duyurdu. Ülkedeki yetkililer ortasında yapılan bir toplantının akabinde belirlenen yeni yasağın, önümüzdeki üç ay içerisinde yürürlüğe gireceği belirtildi.  

PUBG, şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklandı

Taliban, 'Şiddet' Gerekçesiyle Ülkede Pubg'Yi Yasakladı - Yerli Portal

Taliban, PUBG’ye yönelik yasağı aslında birinci olarak geçtiğimiz nisan ayında istemişti. Lakin ayrıntılar ve vakit çizelgesi bugün alınan kararla netleşti. Açıklamalara nazaran tanınan oyun, ‘genç kuşağı yanlış yönlendirmek’, ‘şiddete teşvik etmek’ ve ‘insanların vaktini boşa harcamak’ üzere nedenlerden ötürü yasaklandı. Afgan telekomünikasyon şirketlerinin ve internet servislerinin yasağı uygulamak için 90 günlük bir mühleti olacak. Yasağın PUBG’nin taşınabilir versiyonuna odaklanacağını da belirtelim.

PUBG, tüm dünyada olduğu üzere Afganistan’da da epeyce popülerdi. 2021 yılının başında elde edilen datalara nazaran oyun, birebir anda 100.000 oyuncuya ulaşarak ülkenin taşınabilir internet trafiğinin değerli bir kısmını oluşturuyordu.

TikTok da ülkede yasaklanıyor

Taliban, 'Şiddet' Gerekçesiyle Ülkede Pubg'Yi Yasakladı - Yerli Portal

PUBG yasağının yanı sıra dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından biri olan TikTok’a da ülkede yasak getirilecek. Toplantıda alınan karara nazaran şirketlerin, kısa görüntü platformunu engellemek için bir aylık bir müddeti olacak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz