Ana Sayfa Yaşam Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız?

Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız?

0
Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız?

Her gün onlarca hatta yüzlerce farklı beşerle konuşuyoruz. Bunlardan kimileri ailemiz kimileriyse arkadaşlarımız oluyor. Pekala hiç konuştuğumuz insanların kendi seslerini aslında bizim duyduğumuz üzere duymadıklarını düşündünüz mü? Elbette birebir şey bizim için de geçerli. Bizler de tıpkı öbür beşerler üzere kendi sesimizi dışarıdan duyulana nazaran çok farklı duyuyoruz. Bunu en uygun anlayabileceğimiz nokta da ses kaydı aldığımızda karşımıza çıkıyor.

Bugün sizlere neden olağanda konuştuğunuzda duyduğunuz sesle bir ses kaydı aldığınızda duyduğunuz sesin farklı olduğunu açıklayacağız. Arkadaşınızın sesini ister olağan konuşsun isterse de kayıt olsun birebir duyarken kendi sesimizde neden bu farklılıklar var? Gelin daima birlikte bu sorunun yanıtını bulalım.

Kendi sesimizi neden farklı duyarız?

Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız? - Yerli Portal

Bir ses kulağa nasıl iletilir hiç düşündünüz mü? Ses dalgaları kulak zarını ve küçük kulak kemiklerini titreştirir. Bu kemikler ise oluşan bu titreşimleri beyne işitsel sinyal olarak gönderen kokleaya iletir. Duymamızı sağlayan bu iletime “hava iletimi” diyoruz. Etrafımızdaki tüm insanların sesini bu formda duyuyoruz. 

Bu noktada tek istisna ise kendimiziz. Zira konuştuğunuzda oluşan ses beyninize dışarıya çıkan sesten daha farklı formda iletilir. Bunun sebebi ise hava iletimi aracılığı ile kulağımızdan beynimize ulaşan sese ek olarak sesin birçoklarının kafatası kemiklerimiz aracılığı ile iletilmesinden kaynaklanıyor. Konuşurken çıkardığımız ses, kemiklerimiz yoluyla direkt beyne sinyal olarak aktarılıyor. Birebir vakitte dışarıdaki sesi de alıyoruz ve aslında tek sesi iki farklı biçimde duymuş oluyoruz.

Neden kayıt yerine kendi duyduğumuz sesi seviyoruz?

Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız? - Yerli Portal

Elbette bir kayıtla duyduğu sesi daha çok seven beşerler olacaktır lakin büyük bir kesim kendi duyduğu sesi daha çok seviyor. Kendi sesimiz hem dışarıdan hem de kendi içimizden duyduğumuz bir sesin karışımı. Bu da sesimizin çok daha derin ve güçlü olmasını sağlıyor. İki ses karşılaştırıldığında dışarıya çıkan sesin daha ince ve daha yüksek perdeye sahip olduğunu görüyoruz. Bu farklı ses ise birçok kişi için ürkütücü olabiliyor.

Öz kimliğimiz olan sesimizdeki uyumsuzluk bizleri rahatsız ediyor.

Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız? - Yerli Portal

Aslında birçok insan için kendi sesini dışarıdan duymak rahatsız edici. Tahminen de kendi içinizde mükemmel müzikler seslendiriyorsunuz, lakin dışarıya bu sesi yansıtamamak sizi sıkıyor. Aslında her insanın sesi farklı ve sesimiz öz kimliğimizi oluşturuyor. Dışarıdaki sesin bildiğiniz öz kimlikten farklı olduğunu duymak da olağan olarak rahatsız edici olabiliyor.

Bugün sizlere neden bildiğimiz sesimizle bir kayıt aygıtından duyduğumuz sesin farklı olduğunu açıkladık. Bu biçim içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Kaynak: The Conservation, Science Direct, BBC, The Guardian

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz