Ana Sayfa Sektörel Teknoloji Devleri, ‘Küresel Isınmaya Karşı’ Paydaşlık Kurdu

Teknoloji Devleri, ‘Küresel Isınmaya Karşı’ Paydaşlık Kurdu

0
Teknoloji Devleri, ‘Küresel Isınmaya Karşı’ Paydaşlık Kurdu

Küresel ısınma tesirlerini net bir biçimde gördüğümüz şu günlerde, küresel ısınmanın tesirlerini ortadan kaldırmak için yapılan çalışmaların da arttığına şahitlik ediyoruz. Bu bağlamda; global ısınma belasından kurtulmak için son bir atılım de yarı iletken kesiminden geldi. “Yarı İletken İklim Konsorsiyumu” isimli bir topluluk kuran teknoloji devleri, yarı iletken bölümünün karbon ayak izini düşürmeye çalışacak.

Yarı İletken İklim Konsorsiyumu’nun kurucuları ortasında bölümü dev isimler var. Samsung, Intel, Microsoft, Google, AMD, Küresel Foundries, Micron, TSMC ve SK Hynix üzere dev markalar, Mısır’da gerçekleştirilen COP27 İklim Konferansı kapsamında bir ortaya geldi ve kesimin geleceğine ait de dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

“Gelecek kuşaklara sağlıklı bir gezegen bırakacağız”

Teknoloji Devleri, 'Küresel Isınmaya Karşı' Paydaşlık Kurdu - Yerli Portal

Yarı İletken İklim Konsorsiyumu, elektronik eserlerin imalatı, tasarımı ve tedarik zinciri için sanayi birliği SEMI iş birliğinde kuruldu. Hal bu türlü olunca bahisle ilgili açıklamalar yapan isim de SEMI’nin üst seviye yöneticilerinden Mousumi Bhat oldu. “Üyeler, sanayinin iklim tesirini ve paha zinciri boyunca sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için iş birliğine odaklanma muhtaçlığını kabul ediyor.” diyen Bhat, “Sürdürülebilirlik gayelerini belirlemeyi ve gelecek kuşaklar için sağlıklı bir gezegen bırakmaya yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.” diyerek dikkat çeken bir çıkış yapmış oldu.

Peki bu konsorsiyum, ne yapacak da yaşanabilir bir Dünya bırakacak?

Yarı İletken İklim Konsorsiyumu’nun kısa vadede yapacağı birinci iş, yapılan iş birliği kapsamında öncelikler belirlemek olacak. Konsorsiyumdaki üyeler de bu öncelikler doğrultusunda çalışmalarını sürdürecekler. Mousumi Bhat tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda ise öne çıkan vurgunun “yeşil alanlar” olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda şirketler, yeni fabrikalarını yeni nesil ve karbon emisyonları konusunda temiz teknolojilerle donatacaklar. Mevcut fabrikalar ise elden geçirilecek. Aslına bakacak olursak bu noktada yapılan çalışmalar da yok değil. Örneğin İntel; ABD’nin Ohio eyaletindeki yeni fabrikasında yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik kullanacak. Ayrıyeten üretimlerdeki atık ölçüsü da minimalize edilecek. İşte bu üzere çalışmalar, Yarı İletken İklim Konsorsiyumu üyeleri tüm şirketler tarafından yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz