Ana Sayfa Sektörel Tencent, Çin İktisadı Nedeniyle Güç Günler Yaşıyor

Tencent, Çin İktisadı Nedeniyle Güç Günler Yaşıyor

0
Tencent, Çin İktisadı Nedeniyle Güç Günler Yaşıyor

Dünyanın en tanınan taşınabilir oyunlarından olan PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile’ın imalcisi olan Tencent, tıpkı vakitte League of Legends ve Valorant’ın imalcisi olan Riot’un sahibi ve Epic Games’in %40’lık payına sahip. Şirket tıpkı vakitte Çin’in en büyük iki toplumsal medyası WeChat ve Tencent QQ’nun da sahibi.

Durum bu türlü olunca Tencent hem Çin’in hem de dünyanın en büyük şirketleri ortasında yer alıyor. Ayrıyeten Tencent’in tıpkı vakitte Çin hükümetine ve Birleşik Krallık hükümetine teknoloji takviyesi sağladığı da biliniyor. Lakin görünüşe nazaran şirket, son vakitlerde maddi olarak toparlanmakta zorlanıyor.

Çin’de sakinleşen iktisat Tencent’i ağır vurdu

Tencent, Çin İktisadı Nedeniyle Güç Günler Yaşıyor - Yerli Portal

Geçtiğimiz günlerde 2022’nin 3. çeyreğindeki çıkarını açıklayan Tencent, bir evvelki çeyreğe kıyasla %2 daha az kâr ettiklerini açıkladı. Ayrıyeten geçen yıla kıyasla da %2 daha az kazandıklarını belirten yetkilileri, bu durumu Çin’deki ekonomik aksiliklere bağladı. Projelerinin büyük çoğunluğunu Çin’e özel hazırlayan ve ana gelirini Çin’den kazanan Tencent, ülkedeki olumsuz ekonomik kuralların kendilerini etkilediğini ve bu durumun da eserlerine yansıdığını açıkladı. Alışılmış ki %2 daha az kâr etmesi birinci bakışta pek bir şey söz etmiyor olabilir lakin Tencenti, kârının neredeyse tamamını Ar-Ge çalışmalarına harcayan bir firma olduğunu için bu %2’lik fark bile şirketi derinden etkiliyor.

 Tencent’in toplumsal medya ve görüntü platformları bu aksilikler nedeniyle daha agresif reklam siyasetleri ile gelirlerindeki düşüşü en aza indirmek için harekete geçti. Kullanıcılar her ne kadar bu yeni reklam stratejilerinden mutlu olmasa da Tencent, gelecekte daha kullanıcı odaklı bir reklam sistemi kuracaklarının da kelamını verdi.

Oyunların da kalitesi düşüyor

Tencent, Çin İktisadı Nedeniyle Güç Günler Yaşıyor - Yerli Portal

Ayrıca Tencent’in Çin’e özel sunduğu “Honour of Kings” ve “Peacekeeper Elite” isimli oyunları da şirketin büyük gelir kaynakları ortasında yer alıyor. Oyun içi alışverişlere para harcamayı seven Çinli oyuncular sayesinde şirket, her yıl milyonlarca doları (2021 yılında yalnızca oyun içi harcamalardan 1.7 milyon dolar kazandığı tez ediliyor) yalnızca oyun içi harcamalardan kazanıyor. Lakin geçtiğimiz aylarda bu satın alımlar neredeyse sıfırı bulmuş durumda.

Ayrıca şirketin dünya çapında sunduğu PUBG Mobile, Call of Duty Mobile, League of Legends Wild Rift üzere oyunlar da geciken güncellemeler, problemli güncellemeler ve hatta anti hile sistemindeki açıklar nedeniyle kullanıcı kaybetmeye başladı. Daldaki uzmanlara göreyse bu oyunlar ihmal edilmesinin tek nedeni Tencent’in şu anda maddi problemlerle boğuşması.

Şirketin CEO’su 2023 yılında maddi manada bir sorun yaşamayacaklarını ve şirketi daha da büyütüp sadece Çin’deki değil tüm dünyada yeni projelerle kullanıcıları memnun edeceklerini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz