Ana Sayfa Yaşam Tesla, İnsansı Robotu Optimus’un Birinci Prototipini Gösterdi

Tesla, İnsansı Robotu Optimus’un Birinci Prototipini Gösterdi

0
Tesla, İnsansı Robotu Optimus’un Birinci Prototipini Gösterdi

Tesla’nın birkaç saat evvel sonlanan AI Day 2022 aktifliği, bizlere geleceğin nasıl şekilleneceği konusunda çok net birkaç imaj verdi. Geçtiğimiz sene duyurulan ve konsept manzaraları gösterilen, Tesla’nın birinci insansı robotu Optimus, nihayet görücü karşısına çıktı.

Tesla’nın büyük heyecan yaratan ve merakla beklenen Optimus insansı robotunun final versiyonu şimdi hazır olmasa da, ikisi de farklı basamaklarda olan bir prototip ve bir de fabrikada çalışan bir robottan haberlerle gelişim kademeleri da gözler önüne serildi.

Karşınızda Optimus

İlk olarak sahneye Tesla’nın tamamlanmış robot prototipi olan ‘Bumble C‘ çıktı ve birkaç dans hareketi yaptı. Daha sonrasında robotun dans hareketlerinden çok daha fazlasını yapabildiğini göstermek için kutu taşıma üzere kimi fonksiyonel hareketler gösterilen bir görüntü yayınlandı.

Ardından Tesla’nın bir müddettir geliştirme evresinde olduğu ve üretim seviyesine yaklaşmış olan Optimus prototipi sahneye çıktı lakin tamamen işlevsel değildi. Musk, bu prototipin aktüatörler, batarya ve öbür her şeyi içerdiğini lakin şu an için “yürümeye tam olarak hazır olmadığını” belirtti.

Tesla fabrikalarında otomobil üretiminde çalışabilecekler

Tesla, İnsansı Robotu Optimus'Un Birinci Prototipini Gösterdi - Yerli Portal

Musk’ın dediğine nazaran Optimus, 20.000 doların altında bir fiyat etiketine sahip olacak ve Bumble C’nin yapabildiklerinden çok daha fazlasını yapabilecek. Musk, Optimus ile birlikte fabrikalarda araba üretiminde çalışabilecek robotların önünün açılacağını söz etti. Bu da gelecekte Tesla’nın kendi araçlarını üretmede kendi robotlarını kullanabileceği manasına geliyor.

Musk, Tesla’nın Optimus’u ile başka gelişmiş insansı robotların ortasındaki farkın ne olduğuna da değindi. Tesla’nın Optimus’u milyonlarca ünite kapasiteli seri üretim için yaratıldı ve başka robotlardan çok daha fazla yetenekli.

Tesla, İnsansı Robotu Optimus'Un Birinci Prototipini Gösterdi - Yerli Portal

2,3 kWh batarya kadrosu, Tesla elektronik üniteleri ve Wi-Fi + LTE bağlantılarına sahip olan robotun elleri, bilekleri yahut dizleri üzere eklemlerinde başka farklı data işleyen aktüatörler bulunmakta. Robot, bu aktüatörleri yapay zekasıyla etkinleştiriyor ve verilen komutu yerine getirmek için hangi hareketi yapması gerektiğini anlıyor.

Tesla mühendisleri, Optimus’un sahip olduğu insan gibisi eller ile birlikte her çeşit büyüklükteki objeleri taşımak ve küçük modüller üzerinde hassas bir tutuş algısına sahip olmak üzere ögeleri hedeflediklerini belirtti.

Teknoloji uzmanlarının ve analistlerinin iddialarına nazaran Elon Musk’ın Optimus için düşündüğü çıkış tarihi, önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde yer alıyor. Yani 2030’lara gelmeden tıpkı Detroit: Become Human oyunundaki üzere fonksiyonel robot yardımcılara sahip olabiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz