Ana Sayfa Otomobil Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları

0
Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları

Oto aksesuarlarının üretim sebepleri, arabanıza görsellik katmasından tutun da arabanın muhakkak kesimlerini muhafazaya kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Natürel her alanda olduğu üzere bu alanda da çok fazla kalitesiz ürünler de bulunmaktadır.

İyili kötülü binlerce eser bulabileceğiniz bu markette ise kimi eserler hem sizi hem de arabanızı risk altında bırakan cinsten eserlerdir. Bu eserlerin üretimi esnasında kıymetli noktalar atlanmış, hatta umursanmamış olup, bu noktaları fark etmek ise tüketicinin vazifesi olmuştur. İşte kullanmanızın sakıncalı olabileceği dört yaygın oto aksesuarı…

Koltuk kılıfları koltuğunuzu koruyor ama sizi öldürüyor.

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları - Yerli Portal

Koltuk kılıflarının ana maksadı, koltuklarınızı güneş, ter, kir ve gibisi etkenlerden korumaktır. Buna ek olarak tasarım ve renk kombinasyonları ile yeri geldiğinde fabrikasyondan daha hoş bir imaj de sunabilirler. Lakin çağdaş araba kullanan birçok araba sahibinin atladığı bir nokta var.

Koltuk hava yastıkları, kaza anında koltuğun kenarlarından çıkarak sizi yanal darbelerden korurlar. Lakin arabanızın hava yastıkları ile ahenk içinde çalışmayacak koltuk kılıfları, hava yastığının patlamasına ve misyonunu yerine getirmesine mani olmaktadır. Bu durum sonucunda ağır hasarlar almanız güçlü bir ihtimal. Arabanızın koltuklarını bilinçsizce giydirmemeniz, gerçek markaların ürettiği, arabanızdaki koltuk airbag opsiyonlarınız ile eşlesen hakikat eserleri tercih etmenizi öneriyorum.

Taşlar doğal, hastane masrafları ağır.

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları - Yerli Portal

Hava yastıklarını bir kılıf ile kapatmak çok da parlak bir fikir değil. Pekala ya parlak taşlar ile kapatmak? İşte son devirlerde birçok insanın, hava yastıklarını önemsemeden arabalarına aldıkları öbür bir eser.

Bu ürünlerekısaca parlak taş seti diyebiliriz. Bu setler genellilke çok da hafif olmayan ufak modüllerden oluşmaktadırlar. Bu setlerin uygulandığı en favori noktalar ise direksiyon ve torpidonun üst yüzeyi oluyor. Bu noktalarda bulunan taşlar, kaza anında açılan hava yastığı ile ortalama 300km/s sürate çıkarak şoförün yüzüne hakikat harekete geçiyor. Kaza anında alacağınız darbe, sıkışma riski ve kırılmış cam kesimlerinin kesikleri yetmezmiş üzere bir de bedeninize saplanacak olan taşlara da dayanmanız gerekiyor.

Doğal taşlar ya da parlak mücevherler meskeninizde hoş bir aura yakalamınızı sağlayabilir lakin arabanızda kesinlikle yeri olmayan eserlerdir. Hava yastığının üstünde olmasalar bile kaza anında ordan oraya uçacak yüzlerce küçük taş, sizi önemli manada yaralayacaktır. Şayet bu tip eserleri arabanızda kullanıyorsanız, ilk iş olarak arabanızdan çıkarmanızı şiddetle öneriyorum.

Frenlerim tutmuyor lakin tipi hoş be abi!

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları - Yerli Portal

Spor araba sahiplerinin âlâ bileceği bir konu vardır ki o da süratli otomobillerin süratli durma ihtiyaçlarıdır. Spor arabalar natürel ki de güçlendirilmiş, büyük ölçekli frenleri ile bu kadar uygun durabilmektedirler. E doğal bu büyük ve renkli frenler arabanın görselini de güzelleştirmektedir. Yüksek performanslı bu fren sistemleri, olağan otomobillerdekinden çok daha güçlü, ısı direnci yüksek ürünlerdir.

Peki “ben bu görseliği arabamda istiyorum” dediğiniz anda neler yapabilirsiniz? Frenlerinizi onaylı ve kaliteli markaların modülleri ile büyütebilir yahut 50 TL üzere bir fiyat ödeyerek plastik fren kapakları alabilirsiniz.

Sadece görsellik arayışında olan biri için başta mantıklı bir seçim üzere görünen plastik kapaklar, hem otomobilinizi hem de sizi riske atan eserlerdir. Plastik kapaklar, isminden da anlaşılacağı üzere fren sisteminizin üzerine geçirdiğiniz plastik bir kapaktan ibarettirler.

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları - Yerli Portal

Bu kapağı taktığınız andan itibaren fren tozları, kir ve gibisi pislikler sistemden dışarı çıkmak yerine etrafa yapışmaktadır. Bu da vakitle birtortu oluşması ve bu tortunun da uzun vadede problemler çıkarması manasına gelmektedir. Fakat tortudan daha büyük bir risk var ki bu da sistemden dışarı çıkamayan ısı problemi. Arabanız fren yardımı ile yavaşlarken, fren ve balata ortasındaki sürtünme sonucu bir ısı ortaya çıkar.

Bu ısı, arabanız ilerledikçe ve frenler dış dünya ile temas ettikçe sistemden atılır. Kısaca diskiniz soğur. Lakin fren sisteminiz üzerine geçirdiğiniz kapak, bu ısıyı hapseder ve frenlerinizin kullanım ömrünü azaltır. Ani bir frenleme sonrası frenlerinizin ısıyı atamamasından ötürü bir sonraki tehlikeye fonksiyonsuz frenler ile çaresizce ilerleyecek olmanız dışında, fazla ısınan frenlerin plastik kapağı eritip, etrafa yapışmasına da sebep olabilir ki bu da size mekanik açıdan büyük masraflar olarak geri dönecektir. Siz siz olun, daha uygun bir manzara peşinde sıhhatinizi ve arabanızı tehlikeye atmayın.

Sesten rahatsız oluyorsunuz diye ömür uzunluğu rahatsız kalmayın.

Asla Kullanmamanız Gereken Oto Aksesuarları - Yerli Portal

Modern arabaların birçoklarında bulunan kemer ikaz sesi, her ne kadar kemer takmayan kimseler için rahatsız edici olsa da, bu ikaz sesi sizin ve etrafınızdaki kimselerin güvenliği göz önünde bulundurularak arabalara konulmuş bir ses belgesidir. Bu sesin maksadı, kemer takmayan şoför ve yolculara kemer takmalarını hatırlatmak, hatta zorlamaktır. Bu ikaz sesini durdurmak için kemerinizi takmanız kafidir.

Tabii kemer takmak istemeyen beşerler bu sesi kemer yerine kemer tokası ile susturmaya başlamış bulunuyorlar. Bu sesi susturmak için kemer takmak yerine kemer tokası takmak, sizi anlık bir rahatsızlıktan kurtarsa da bir kaza geçirmeniz durumunda sizi ömür uzunluğu sürecek bir rahatsızlığa mahkum bırakabilir. Fiyatları 50 Türk Lirası civarı gezen bu eserlerin kullanımından kesinlikle kaçınınız. Ayrıyeten yolcu koltuğunda kimse oturmazken takılı olan kemer tokası, aracınızın kaza anında gereksiz yere hava yastığı açacak olması manasına gelmektedir. 

Otomobillerimizin olağanda olması gerekenden katlarca kıymetli olduğu ülkemizde, arabalarımızı bazen canımızdan daha fazla koruyoruz. Koltuk lekesi için kendinizi, görsellik için de arabanızı riske atmadığınız, yanlışsız kararlar alınarak şahsileştirilmiş arabalarınız ile iyi sürüşler diliyorum!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz