Ana Sayfa Popüler Bilim Yıllar Evvel Yok Olduğu Düşünülen Bir Hamam Böceği Keşfedildi

Yıllar Evvel Yok Olduğu Düşünülen Bir Hamam Böceği Keşfedildi

0
Yıllar Evvel Yok Olduğu Düşünülen Bir Hamam Böceği Keşfedildi

Birçok insanın dehşetli düşü olan hamam böcekleri, konutumuzdan yürüdüğümüz sokaklara kadar hayal edebileceğiniz her yerde yaşayabilir. Büyüleyici özelliklere sahip olan bu hayvanların, dünyada yaklaşık olarak 4.000 farklı çeşidi bulunuyor. Lakin başları olmadan yaşayabilmeleri üzere ileri seviyede hayatta kalma yeteneğine sahip hamam böceklerinin birtakım jenerasyonu tükenmiş tipleri de yok değil.

Ancak artık yapılan bir keşif, uzun vakit evvel yok olduğu düşünülen bir hamam böceği çeşidinin kuşağının hakikaten tükenmediğini gösterdi. Bilim insanları, bu keşfe Avustralya’da bulunan Lorde Howe isimli adada imza attı.

Türün 1930’larda yok olduğu düşünülüyordu

Yıllar Evvel Yok Olduğu Düşünülen Bir Hamam Böceği Keşfedildi - Yerli Portal

Araştırmacılar, kısa müddet evvel Avustralya’daki Lorde Howe Adası’nda Panesthia lata odun yiyen hamam böceklerinin yaşadığını keşfetti. Sadece bu adada yaşadığı belirtilen hamam böceklerinin 1930’lu yıllarda sıçanların bölgede yayılmasının ardından soyunun tükendiği düşünülüyordu. Hâliyle bu keşif uzmanları bir oldukça şaşırttı.

Sydney Üniversitesi’nden Maxim Adams, adadaki bir banyan ağacında bu çeşitlerin varlığını tespit etti. 1.600’den fazla adaya mahsus omurgasız tipine konut sahipliği yapan Lord Howe Adası’nda bir yetkili Atticus Fleming de yaptığı açıklamalarda, “Bu çeşitlerin hayatta kaldığını görmek kusursuz bir haber; zira onları en son 80 yıldan fazla bir müddet önce görmüştük” ifadelerini kullandı.

Hamam böcekleri, bölgenin ekosisteminde kritik bir role sahip. Bu hayvanlar, bağırsaklarındaki özel mikroorganizmalar sayesinde çürüyen odunları yiyebiliyor. Sydney Üniversitesi de onları bu yüzden ‘besin geri dönüştürücüleri’ olarak tanımlıyor.

Araştırmacılar, artık de bu çeşitlerin yaşam alanları ve nasıl hayatta kalmayı başarabildiklerini anlamak için incelemeler yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz