Ana Sayfa Otomobil Tesla’nın Tam Otonom Sürüş Sistemi Çocuk Testinden 0 Aldı

Tesla’nın Tam Otonom Sürüş Sistemi Çocuk Testinden 0 Aldı

0
Tesla’nın Tam Otonom Sürüş Sistemi Çocuk Testinden 0 Aldı

Dünya tam otonom araçlara hazırlanmaya devam ederken, bu bahiste öncü şirket olan Tesla çarpıcı bir görüntü ile gündeme geldi. İnançlı olmayan yazılımları test etmek ve ‘yasaklamak’ için harekete geçen Dawn Project, Tesla’nın tam otonom yazılımını radarına alarak çeşitli testler gerçekleştirdi.

Dawn Project, yaptığı testlerden birinde Tesla araçların yolda çocukları tespit edip etmediğini ölçtü. Çocuk uzunluklarında bir modelin kullandığı çarpma testindeyse Tesla tam manasıyla başarısız oldu. Tesla’nın Model 3 aracı kullanılarak ve Full Self Driving yazılımının son sürümüyle yapılan testte araç, çocuk modeli hiçbir formda tespit etmedi ve tam süratle üstünden geçti.

Tesla’nın çocuk testinde başarısız olduğu rahatsız edici anlar:

Dawn Project, bu testlerin akabinde ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne davette bulunarak Tesla’nın Full Self Driving sisteminin yasaklanması gerektiğini savundu. Hatta bunun için ABD televizyonlarında bir reklam yayınlamaya da başladı. Yollarda on binlerce Tesla aracının olduğu ve bu durumun tehlike saçtığını betimleyen o reklam sineması de şu haldeydi:

Dawn Project’in gerçekleştirdiği test, toplumsal medyada da süratle yayıldı. O denli ki testin yalnızca Reddit’te paylaşılan manzarası yalnızca 13 saat içinde 100 binden fazla beğeni ve 5 binden fazla yorum topladı. Reddit’in en çok beğenilenleri ortasına giren görüntüye gelen yorumlarda pek çok kişi Tesla’nın yazılımını eleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz