Ana Sayfa Otomobil Toyota Türkiye CEO’su: Araba Fiyatları Daha da Artacak

Toyota Türkiye CEO’su: Araba Fiyatları Daha da Artacak

0
Toyota Türkiye CEO’su: Araba Fiyatları Daha da Artacak

Türkiye’de en çok satan araba markaları ortasında yer alan Japon araba devi Toyota‘nın Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamalar, araba satın almayı planlayanların hevesini kıracak türden.

Ali Haydar Bozkurt’un değindiği hususlardan birincisi, ÖTV ile ilgili oldu. Toyota Türkiye CEO’suna nazaran ÖTV, araçların misliyle zamlanmasına yol açıyor ve bu durum, bir müddet daha devam edecek. Ayrıyeten kredi çekimlerinde sorun yaşandığı için araba pazarının sorun yaşadığını söyleyen Toyota Türkiye CEO’su, arabaların yatırım aracı haline geldiğini lisana getirdi. Gelin Habertürk’ün haberinde yer alan açıklamalara yakından bakalım.

“300 euroluk artırım, ÖTV nedeniyle 10 bin TL olarak yansıyor”

Toyota Türkiye Ceo'Su: Araba Fiyatları Daha Da Artacak - Yerli Portal

ÖTV’yi eleştiren Bozkurt’un bahisle ilgili açıklaması şöyle: 

“Avrupa’da resesyon nedeniyle pazar daralırsa, orada satılamayan araçları buraya getirmek üzere bir planımız yok. Tersine, orada pazarın küçülmesi Türkiye’nin ihracatını olumsuz tesirler. Avrupa’daki üretimlerin kısılması ise Türkiye pazarını küçültebilir. Yurtdışındaki üretim maliyetlerinin artışı, her ay araçların euro bazındaki fiyatlarını artırıyor. Üretim kısıtı var, baz fiyatlar artıyor. Araçlara 300 euro gelen artırım, ÖTV sistemi yüzünden tüketiciye 10 bin TL artırım olarak yansıyor. Bu bir devir daha devam edecek üzere görünüyor.”

“Otomobile ulaşım bu kadar sıkıntı olmamalı”

Toyota Türkiye Ceo'Su: Araba Fiyatları Daha Da Artacak - Yerli Portal

Toyota Türkiye CEO’sunun değindiği bir öteki mevzu da krediler ile ilgiliydi. CEO, kredi sisteminin de problemli olduğunu şu sözlerle açıkladı: 

“Kredi erişimlerinde eza yaşanıyor, arabaya ulaşımın bu kadar sıkıntı olmaması lazım. Araç almak isteyenlerin krediye erişiminin kolay olması gerekli. Kurumsal satışlarda da kredilerde külfet yaşanıyor. Yüksek faizlere karşın tüketici kredi almak istiyor, lakin veren yok. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede hiçbir kurum yüzde 20-25 seviyesinden kredi vermek istemiyor.”

“Otomobiller yatırım aracı haline geldi”

Toyota Türkiye Ceo'Su: Araba Fiyatları Daha Da Artacak - Yerli Portal

“kasım ve aralıkta mucizevi bir araç sayısı bulunamaz ise, pazar geçen yılın az altında, 750 bin adetlerde biter. Toyota olarak biz de 50 bin adet gibi satışa ulaşırız, araç olsa 80 bin adet de satardık. 2023’te ise pazarda en fazla 800 bin adetlik satış bekliyoruz. Hem gereksinim hem de paranın pahasını korumak için alanlar sebebiyle araç talebi düşmüyor. Bize nazaran araba yatırım aracı olmamalı ama mevcut kaidelerde o hale geldi.” diyen Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’deki durumu bu sözlerle özetlemiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz