Ana Sayfa Yaşam Türkiye’de 2050 Yılında Nüfusun %20’si Yaşlı Olacak

Türkiye’de 2050 Yılında Nüfusun %20’si Yaşlı Olacak

0
Türkiye’de 2050 Yılında Nüfusun %20’si Yaşlı Olacak

Türkiye’nin bugüne kadar Avrupa’ya ve ABD’ye kıyasla ne kadar fazla genç nüfusu olduğundan daima bahsediliyordu. Şu anda da Avrupa’ya kıyasla en fazla genç nüfusa sahibiz lakin bu oran gittikçe düşmeye başladı.

Şu anda ülkemizdeki yaşlılar, nüfusun %10’unu oluşturuyor. Hacettepe Üniversitesinden Profesör Tabip İsmet Koç’un dediğine nazaran bu oran, önümüzdeki 28 yıl içerisinde iki katına çıkacak. Gelin ayrıntılara birlikte göz atalım.

‘Türkiye, demografik bir yaşlanma sürecinde’

Türkiye’de 2050 Yılında Nüfusun %20’Si Yaşlı Olacak - Yerli Portal

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Müdür Profesör Tabip İsmet Koç, Türkiye’nin demografik yaşlanma sürecinde bir topluma sahip olduğunu belirtti. Ülkemizin 1970’li yıllarda kadın başına düşen doğum sayısının 5 olduğuna işaret eden Koç, günümüzde bu sayının 2’nin altına düştüğünü belirtti.

Koç’un dediğine nazaran bayan başına doğum oranı 2,1’in altına düştüğü vakit ülkeler, kendisini yenileyen bir nüfusa sahip olamıyor. Türkiye’de de motamot bu durum yaşanıyor. Bu da beraberinde nüfus artış suratının neredeyse sıfır olmasını getiriyor. Türkiye’deki doğum sayısının azalmasıyla şu anki %10’luk yaşlı nüfus, 2050 yılında ikiye katlanarak nüfusun %20’sini oluşturacak.

Koç’un dediğine nazaran Türkiye’deki Türk nüfusuna ilişkin çiftlerin 1 çocuk tercihi gittikçe artıyor. Süreç bu türlü ilerledikçe de genç nüfus oranı giderek düşüyor. Avrupa’da da durum tıpkı bu formda olduğu için yaşlı nüfus çok fazla. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz