Ana Sayfa internet Twitch Yayıncıları Dolandırıldıklarını Açıkladı!

Twitch Yayıncıları Dolandırıldıklarını Açıkladı!

0
Twitch Yayıncıları Dolandırıldıklarını Açıkladı!

Oyuncuların bir ortaya geldiği bir canlı yayın platformu olarak doğan ancak günümüzde oyunun ikinci plana atıldığı Twitch, bugün reaksiyon çeken bir olayla yine gündeme geldi. HasanAbi dahil on binlerin takip ettiği pek çok ünlü Twitch yayıncısı, başka bir Twitch yayıncısının kendilerini dolandırdığını açıkladı.

Yayıncıların toplumsal medya hesaplarından ve yayınlarında yaptıkları açıklamalara nazaran ItsSliker isimli yayıncı, kumar bağımlılığını sürdürmek için ek finansman bulmak üzere ünlü yayıncılardan para istemeye başladı. Üstelik yayıncı, banka hesaplarının dondurulduğu, faturalarını ödeyemediği ve para bulmadığı takdirde çaresiz kalacağı üzere palavralar da söyledi.

Yayıncılardan on binlerce dolar ‘borç’ aldı:

Tweet’i görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

İngiliz yayıncının dolandırıcılığı, birinci olarak Amerikan yayıncı Lacari’nin Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla ortaya çıktı. 2021 yılında Sliker ile Discord’da yaptığı bir konuşmanın ekran imgesini paylaşan Lacari, Sliker’a “Yardım orta, belirli ki önemli bir sorunun var ve umarım bu senin için bir uyanma daveti olur.” tabirlerini kullandı.

Söz konusu ekran imajlarında Sliker, Lacari’den de tıpkı palavralarla 1000 dolarlık borç istiyordu. Lacari, 2021’de Sliker’ın borç isteğine karşılık vererek istediği parayı göndermişti. Bundan bir yıl sonraysa Sliker, borcunu geri ödediğini söylüyordu. Ancak para, hiçbir vakit Lacari’ye ulaşmadı. Sliker ise parayı gönderdiğini, artık banka hesabında olmadığını öne sürüyordu.

Bu Tweet’i gören dev yayıncılar da misal bir durumla karşılaştıklarını açıklamaya başladı. Bu yayıncılardan kimileriyse çok yüksek ölçülerde para kaybettiğini öne sürdü. ‘lukeafkfan’ 27 bin dolar, Trainwrechstv ise 45 bin dolar gibi meblağları Sliker’a borç olarak verdiğini ve geri alamadığını söyledi. Twitch’in en tanınan isimlerinden xQc de Sliker’dan emsal bir talep aldığını ama asla borç vermediğini tabir etti.

Sliker, olayın gün yüzüne çıkmasıyla itirafa başladı:

17 Eylül günü Sliker, Twitch’te açtığı yayınında durumu itiraf etmeye başladı. Pek çok yayıncıdan borç aldığını söyleyen yayıncı, “Birçok beşere palavra söyledim.” tabirlerini kullandı. Yayıncı, kumar bağımlılığının CS:GO’daki kaplama bahislerinden doğduğunu söyleyerek “En sonunda parayla kumar oynayabileceğimi keşfettim.” formunda konuştu.

Yayıncılar, Twitch’te boykota başladı:

Tüm bu olayların akabinde Pokimane ve Mizkif üzere tanınan isimlerin de ortalarında yer aldığı dev yayıncılar, Twitch’e karşı boykota başladı. Yayıncılar, platformda kumar oynanmasının yasaklanması gerektiğini vurguladı. Öte yandan işin ironik yanı, birtakım yayıncılara nazaran bu davette bulunan yayıncılar, vaktinde kumarın yasaklanması için başlatılan öbür davetlere katılmamış, sessiz kalmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz