Ana Sayfa Sektörel Twitter’da Bir Yönetici, Mahkeme Kararıyla İşine Döndü

Twitter’da Bir Yönetici, Mahkeme Kararıyla İşine Döndü

0
Twitter’da Bir Yönetici, Mahkeme Kararıyla İşine Döndü

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk bir mail ile çalışanlarına seslenmiş, ya çok çalışmaları gerektiğini ya da istifa etmeleri gerektiğini tabir etmişti. Ayrıyeten platform çok sayıda çalışanın da işine son vermişti. Bu işten çıkarmalara karşı davalar da açılmaya başlandı. 

İrlanda’da Twitter’ın global topluluk siyasetlerden sorumlu lider yardımcısı Sinead McSweeney, işten çıkarılmasının üzerine soluğu mahkemede aldı. McSweeney, mahkemede istifa etmemesine karşın artık Twitter çalışanı değilmiş üzere muamele gördüğünü söyledi. Mahkeme şimdilik kovulma kararını ihtiyati önlem ile durdurdu. 

Elon Musk’ın başı AB kanunları ile kaygıya girebilir

Twitter'Da Bir Yönetici, Mahkeme Kararıyla İşine Döndü - Yerli Portal

McSweeney, Musk’ın “aşırı çalışma” mailini görmezden gelmiş olmasına karşın, Twitter tarafından yöneticiye tazminat paketini kabul ettiği tarafında bilgi verildi. Yüksek Mahkeme yargıcı, McSweeney’e Cuma günü bir ihtiyati önlem kararı çıkararak Twitter’ın McSweeney’i işten çıkarmasına mahzur oldu. 

Yöneticinin avukatları, McSweeney’nin işinden ayrılmayı planlamadığını söylerken, Twitter da yöneticinin şirketteki rolüne adanmışlığının asla sorgulanmadığını belirtti. Akabinde da McSweeney’nin tekrar Twitter mailine, Dublin ofisine ve başka hizmetlere erişiminin sağlanacağını tabir etti. 

Şu anda Twitter kanadından da McSweeney kanadından da mevzuyla ilgili bir ek açıklama yapılmamış durumda. Öte yandan her ne kadar Twitter bir Amerikan firması olarak bilinse de dünya çapında ofisleri olan bir tertip ve her işten çıkarma süreci farklı yasal uygulamalara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bilhassa AB kanunları çalışanlardan olan yapısı ile Twitter avukatlarını epey meşgul edecek üzere gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz