Ana Sayfa Yaşam 500 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Numarası Sızdırıldı

500 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Numarası Sızdırıldı

0
500 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Numarası Sızdırıldı

16 Kasım’da bir hacker forumunda yer alan bir satış ilanı, WhatsApp’ın son periyotta yaşadığı meselelere karşın platform verilerinini çok da güzel korunmadığını bir kere daha ortaya koymuş oldu. İlana nazaran 487 milyon WhatsApp kullanıcısının bilgilerinin yer aldığı bir data seti satılıyor. 

İddialara nazaran bu bilgi setinde yer alan kullanıcı bilgileri 84 farklı ülkeden geliyor. Gönderiyi paylaşanlara nazaran bu ülkelerin ortasında Türkiye de yer alıyor. Ülkelere nazaran bilgi setlerinin farklı fiyatları olabiliyor.

WhatsApp kullanıcılarının telefon numaraları ortaya çıkmış olabilir

500 Milyon Whatsapp Kullanıcısının Numarası Sızdırıldı - Yerli Portal

İddiaları incelediğimizde pek çok ülkeden kullanıcılara ilişkin bilgiler yer aldığını görüyoruz. 32 milyon data ABD’deki kullanıcılardan gelirken, Mısır (45 milyon), İtalya (35 milyon), Suudi Arabistan (29 milyon), Fransa (20 milyon) ve Türkiye (20 milyon) de çok sayıda kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı ülkeler ortasında yer alıyor. 

Bu tipten datalar sıklıkla insanları dolandırmak emeliyle kullanılıyor. Smishing (SMS ile kimlik avı) ve Vishing (Akıllı telefondan kritik bilgileri çalma) hücumları için de telefon numaraları değerli rol oynuyor. Yani tanımadığınız kaynaklardan gelen aramalara ve bildirilere reaksiyon verirken daha dikkatli olmanız yararınıza olabilir. 

WhatsApp’ın da çatı firması olan Meta, mevzuyla ilgili olarak sorulara şimdi karşılık vermiş değil. Meta son devirde sık sık bilgi sızıntıları nedeniyle eleştiriliyordu. Hackerler bilgilerin kaynağını açıklamazken, kendi özel teknikleriyle dataları ele geçirdiklerini tabir ediyorlar. Şimdilik yapılan incelemelerde datalar gerçek üzere gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz