Ana Sayfa Sosyal Medya Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

0
Twitter’da Gerçek Onaylı Hesaplara ‘Gri Tik’ Geliyor

Elon Musk’ın başa gelmesiyle esaslı değişimlere hazırlanan Twitter’da birinci değişiklik, mavi tik rozeti için aylık fiyat alınması olacak. Yeni uygulama geçtiğimiz günlerde kısa müddetliğine aktifleştirilip geri çekilmişken, bugün uygulamadan tartışma başlatacak yeni bir haber geldi.

Twitter Blue kısmının başında olan Esther Crawford, yaptığı paylaşımda mavi tik rozetine ek olarak gri tik rozetinin getirileceğini açıkladı. Bu yeni rozet, hükûmetler, şirketler ve siyasetçi, influencer yahut ünlü isimler üzere topluma mâl olmuş şahıslara ilişkin seçili hesaplara verilecek.

Esther Crawford’un duyurusu:

“Pek çok kişi, mavi tik işaretli Twitter Blue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edebileceğinizi sordu, bu nedenle, uygulamaya başladığımızda seçili hesaplar için “Resmi” etiketini tanıtıyoruz.”

“Önceden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” etiketini almayacak ve etiket satın alınamayacak. Bunu alacak hesaplar ortasında devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve birtakım tanınmış şahıslar yer alıyor.”

“Yeni Twitter Blue, kimlik doğrulaması içermiyor. Hizmet, mavi onay işareti ve makul özelliklere erişim sunan, isteğe bağlı, fiyatlı bir abonelik. Hesap tipleri ortasında ayrım yapmanın yollarını denemeye devam edeceğiz.”

Peki neden bu türlü bir şey yapılıyor?

Twitter'Da Gerçek Onaylı Hesaplara 'Gri Tik' Geliyor - Yerli Portal

Yeni gri tik rozeti, aslında Twitter’a para verip onaylı hesaba geçenler ile bugünün ‘gerçek’ onaylı hesapları ortasındaki ayrımı sağlayacak. Çünkü mavi tik, artık Twitter’a para ödeyen herhangi birisi tarafından herhangi bir hesap için satın alınabilecek. Yani bu rozet artık sırf bir kullanıcının Twitter’a para verdiğini gösterecek.

Gri tik rozeti ise bugünün mavi tikine sahip olan hesaplarla tıpkı koşulları taşıyor. Bu hesaplar belgelerle doğrulanmış gerçek hesaplar olacak ve yalnızca değerli kişi ve kuruluşlarda olacak.

Ama birtakım riskler de bulunmuyor değil:

Gri tik, bugün mavi tike sahip olan tüm kullanıcılara verilmeyecek. İşte burada da kimi şeyler birbirine karışıyor. Twitter’a para veren herkes, bir diğerini taklit eden bir hesaba mavi tik onayı alabilecek. Birebir vakitte, gerçekten bu bireye ilişkin olan hesapta da mavi tik onayı olacak. Münasebetiyle kullanıcılar, artık gerçek ve geçersiz hesapları birbirinden ayırmakta daha da zorlanacak.

Twitter, bu mevzuda alacağı tedbiri şimdi açıklamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz