Ana Sayfa Yaşam Vito Genovese’in Hayat Kıssası: ABD’nin En Büyük Mafyası

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: ABD’nin En Büyük Mafyası

0
Vito Genovese’in Hayat Kıssası: ABD’nin En Büyük Mafyası

Pek çoğumuz mafya kavramıyla birinci kere Mario Puzo tarafından kaleme alınan romanın tıpkı isimli uyarlaması olan üç sinemalık The Godfather serisi ile tanıştık. Orada, küçük yaşta Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden bir İtalyanın nasıl mafya işverenine dönüştüğünün kıssasını izledik. Eğer bunun ustalıkla kurgulanmış bir senaryo olduğunu düşünüyorsanız Vito Genovese ismini daha evvel hiç duymadınız demektir.

Vito Genovese, tıpkı sinemada izlediğimiz karakter üzere küçük yaşta ABD’ye geldi ve kendini kabahat dünyasının içinde buldu. O kadar acımasızdı ki küçük çetesi içinde süratle yükseldi ve kısa vakitte kentin, daha sonra da ülkenin en büyük mafya babalarından bir tanesi haline geldi. Gözü o kadar dönmüştü ki bir periyot İtalyan diktatör Mussolini ile birlikte bile çalıştı. Vito Genovese’in hayat öyküsü kan donduran ayrıntılarla dolu.

Vito Genovese kimdir? Çocuk yaşta ABD’ye gelen İtalyan bir göçmen:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

Vito Genovese, 21 Kasım 1897 tarihinde İtalya’nın Napoli kentindeki ufak bir kasabada dünyaya geldi. Vito, çocukluğunun birinci yıllarını burada geçirdikten sonra ailesi bir karar aldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiler. Vito, ABD’ye geldiği vakit 15 yaşındaydı.

1913 yılında ABD’nin New York kentine gelen Genovese ailesi, ülkeye gelen tüm İtalyan göçmenler üzere Little İtaly ismi verilen mahalleye taşındılar. Vito’nun okulla pek ortası yoktu. Bu yüzden küçük kabahatler işlemeye başladı. Yasadışı silah bulundurma kabahatiyle 19 yaşında tutuklandı ve bir yıl mahpus yattı.

Vito, mahpustan çıktıktan sonra o periyot mahallenin acemi gangsterlerinden olan Charles “Lucky” Luciano ile tanıştı ve onun sağ kolu oldu. Vito korkusuzdu. Luciano için gözünü kırpmadan insan öldürebiliyordu. Bu türlü bir güce sahip olan Luciano vakit içinde yükselmeye başladı. Elbette Vito da onunla birlikte yükseldi.

Vito Genovese ve Luciano mafyaya giriyor:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

1920’li yıllar, Amerika Birleşik Devletleri için yasaklar periyoduydu. Yasal olarak bulunmayan pek çok şey yasadışı yollardan temin ediliyordu. Bu periyotta Genovese ve Luciano, Giuseppe “Joe the Boss” Masseria tarafından işe alınarak onun en kıymetli adamları haline geldiler. 

Luciano bir yandan bir kumarbaz olan Arnold Rothstein ile birlikte kaçakçılık yapıyordu. Vito Genovese ise Frank Costello ile birlikte farklı bir kaçakçılık yolunu denetim ediyordu. 1930 yılında Brooklyn’de bulunan bir depoda 1 milyon dolarlık geçersiz para çıkan bir baskın yapılması, mafya dünyasını hareketlendirdi.

Bu deponun sahibi Masseria’ydı ve ona komplo kurulmuştu. Bu komployu yapanlar Tommy Reina ve Salvatore Maranzano isimli iki rakibiydi. Masseria, 26 Şubat 1930 tarihinde Reina’yı öldürdü ve onun çetesinin denetimini eline aldı. O günden sonra tam 14 ay sürecek ve daha sonra Castellammarese Savaşı olarak isimlendirilecek kanlı mafya hesaplaşması başladı. 

Luciano Amerikan mafyasının başına geçiyor:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

Castellammarese Savaşı, aslında gelenekçiler ve yenilikçiler ortasında geçen bir çatışmaydı. Masseria gelenekçi taraftaydı ve Vito Genovese ile Luciano bunu istemiyorlardı. Masseria’nın düşmanı olan Maranzano, onu öldürtmek için bir plan kurmuş ancak başarısız olmuştu. Son deva olarak iki adamı kendi yanına çekti.

15 Nisan 1931 günü Genovese ve Luciano; Albert Anastasia , Benjamin “Bugsy” Siegel ve Joe Adonis Masseria ile bir restoranda buluştular. Luciano kibarca müsaade istedi ve tuvalete gitti. Döndüğünda üç adam da yerde Genovese’in silahın çıkan kurşunlarla ölmüş halde yatıyorlardı. Son bir pürüz kalmıştı, Maranzano.

Maranzano, 10 Eylül 1931 günü Genovese, Luciano ve Costello’yu ofisine çağırdı. Bu bir tuzaktı. Luciano akıllı davrandı ve dört adamını ofise göndererek Maranzano’yu öldürttü. Artık önünde hiçbir mahzur kalmayan Luciano, Amerikan mafyasını beş ailenin elinde topladı ve tüm bunları denetim edecek Kurul isimli bir yapı kurarak başına geçti. Genovese de yanındaydı elbette.

Genovese İtalya’ya kaçıp Mussolini ile çalışmaya başlıyor:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

Gücü eline alan Vito Genovese’in gözü dönmüştü. Hatta bu periyot Gerard Vertonico isimli bir adamı sırf karısıyla evlenebilmek için öldürdü. 1934 yılında Ferdinand Boccia isimli bir gangster tarafından dolandırılınca onu da öldürdü. 1936 yılında Luciano’nun fuhuş suçlamasıyla mahpusa girmesi sonrası Genovese, mafyanın vekil önderi oldu.

Vito Genovese’in işverenliği fazla uzun sürmedi zira 1937 yılında Boccia’yı öldürmekle suçlandı ve tutuklanmamak için İtalya’ya kaçtı. Elbette bir mafya her yerde mafyadır. İtalya’ya gelen Genovese, buradaki lokal çeteleri örgütleyerek kıymetli bir güç haline geldi. Dahası, 1943 yılında ortak çalışmaya başladığı devrin İtalyan diktatörü Mussolini’ye karşı çıkan gazeteci Carlo Tresca’nın vefat buyruğunu şahsen verdi. 

Genovese, Mussolini ile birlikte çalışıyor üzere görünse bile aslında onu da dolandırıyordu. Bu durumu ülkede bulunan ABD askeri polisi fark etti ve tutuklandı. Cinayetten arandığı ortaya çıkınca 1 Haziran 1945 günü Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildi.

Genovese, Amerika daha da güçlü bir formda dönüyor:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

Vito Genovese hakkında açılan davanın iki kıymetli şahidinin apansız ortadan kaybolması ile birlikte Genovese hür bırakıldı. Ancak mafya onun bıraktığı üzere değildi. Luciano hala hapisteydi ve yerine vekil olarak Costello bakıyordu. 1957 yılında Costello’yu kibarca ikna ettikten ve Anastasia’yı öldürdükten sonra tepeye oturdu.

Mafyanın ismi artık Genovese Ailesi olmuştu. Genovese, gücünün göstergesi olarak tüm mafya ailelerinin bir ortada olduğu bir toplantu düzenledi. Baht bu ya, toplantı polis tarafından basıldı ve onlarca gangster tutuklandı. Genovese, oraya yalnızca barbekü yapmak için geldiğini söyleyince hür bırakıldı.

ABD’nin en büyük mafya babası, bir sevgililer gününde hayatını kaybetti:

Vito Genovese’in Hayat Kıssası: Abd'Nin En Büyük Mafyası - Yerli Portal

Vito Genovese, 17 nisan 1959 tarihinde ABD narkotik maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandı ve hapishaneye gönderildi. Elbette hapishanede keyfi yerindeydi ve işini buradan yürütmeye devam etti. 14 Şubat 1969 günü Missouri, Springfield’de bulunan ABD Federal Hapishaneleri Tıp Merkezi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genovese’in kurduğu mafya imparatorluğu ise bugün bile varlığını sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük mafya babalarından olan Vito Genovese’in The Godfather sinemasını aratmayan hayat kıssasını anlatarak kabahat dolu hayatının ayrıntılarından bahsettik. Vito Genovese ve mafya hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz