Ana Sayfa Yaşam Toplumsal Medya, Çocukların Daha Az Uyumasına Neden Oluyor

Toplumsal Medya, Çocukların Daha Az Uyumasına Neden Oluyor

0
Toplumsal Medya, Çocukların Daha Az Uyumasına Neden Oluyor

İnternet kullanımının artmasıyla günden güne popülerlik kazanan sosyal medya platformları, artık birçok insanın vazgeçilmezi hâline gelmiş durumda. O denli ki birçoğumuz artık boş vakitlerimizin değerli bir kısmını bu usul çevrim içi mecralarda geçiriyoruz. Doğal ki bu durum kimi aksiliklerin ortaya çıkmasına da neden olabiliyor.

Birleşik Krallık’ta bulunan De Montfort Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, toplumsal medyanın çocuklar üzerindeki korkutucu tesirini gösterdi. Araştırmacılar, çalışmada 12 yaşın altındaki çocukların günlük toplumsal medya kullanımı ve bunun uyku mühletlerine tesiri üzere durumları inceledi.

Çocuklar, toplumsal medya nedeniyle haftada bir günlük uykudan yoksun kalıyor

Toplumsal Medya, Çocukların Daha Az Uyumasına Neden Oluyor - Yerli Portal

Araştırmaya katılan 60 çocuğun neredeyse %70’i, günde en az dört yahut beş saatlerini toplumsal medyada geçirdiklerini aktardı. Bunlardan üçte ikisi de uykudan evvel iki saat boyunca toplumsal medyayı kullandıklarını belirtti. Ayrıyeten çocukların %12,5’inin geceleri bildirimlerini denetim etmek için uykularından uyandığı çalışmada tespit edildi.

Bu sonuçlar, çok toplumsal medya kullanımının 12 yaşın altındaki çocukların haftada bir gecelik uykuya eşit uyku kaybetmesine neden olabileceğini ortaya koydu. Yani çocuklar, bu stil platformlar nedeniyle gelişimleri için büyük kıymet taşıyan uykudan yoksun kalıyor. Araştırmanın başındaki isim John Shaw da bu yaştaki çocukların olağanda 9 ila 11 saat uyuması gerektiğini; lakin çalışmadakilerin 8,7 saat uyuduğunu belirterek ortadaki farka dikkat çekiyor.

Shaw, toplumsal medyanın çocuklar üzerindeki tesiri ile alakalı şunları da kelamlarına ekledi: “Sosyal medya yüzünden ortaya çıkan ‘geri kalma’ korkusu, çocukların uykularını direkt etkiliyor. Çocuklar; arkadaşlarının ne yaptığını bilmek, bir şey yaşandığında çevrim içi olmak istiyorlar.”

Ek olarak araştırma, hangi platformların çocuklar ortasında öne çıktığını da ortaya koydu. İştirakçilerin %90’ı TikTok kullandığını, %84’ü Snapchat’i, yarısından biraz fazlası ise Instagram’ı kullandığını belirtti. Bu dataların ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceğini de eklemek gerek.

Çalışma her ne kadar Birleşik Krallık özelinde olsa da bir nevi dünyadaki birden fazla çocuğun durumunu özetliyor. Bu da ebeveynlerin, yetkililerin ve platformların, çocuklar için ziyan teşkil eden çok toplumsal medya kullanımının önüne geçmek için gerekli tedbirleri alması gerektiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz