Ana Sayfa Mobil Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’dan ‘Hızlı Şarj’ Paydaşlığı

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’dan ‘Hızlı Şarj’ Paydaşlığı

0
Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’dan ‘Hızlı Şarj’ Paydaşlığı

Akıllı telefon kesimindeki dengeleri değiştirecek bir gelişme yaşandı. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticileri olarak bilinen Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, bugün bir ortaya geldiler ve Çin İrtibat Standartları Derneği liderliğinde UFCS isimli bir hızlı şarj protokolüne imza attılar. Atılan imzalar, aslında en çok da kullanıcıya yarayacak gibi görünüyor.

Akıllı telefonlarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi batarya ve hızlı şarj. Tüketiciler, mümkün olan en yüksek kapasiteli bataryayı, mümkün olan en yüksek süratte şarj etmek istiyorlar. Akıllı telefon üreticileri ise bu noktada ferdi çalışmalar yürütüyor. İşte Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo’nun attığı imzalar bu durumu değiştirecek. Şirketler, bundan sonra ortak bir çalışma sürdürecekler.

İmza atan markaların hepsinde birebir teknolojilere yer verilecek

Xiaomi, Huawei, Oppo Ve Vivo'Dan 'Hızlı Şarj' Paydaşlığı - Yerli Portal

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, gerçekleştirilen iş birliğinin şarj teknolojileri üzerine beş alanda etkisinin olacağı belirtildi. Bu alanlar şu biçimde açıklandı:

  • Hızlı şarj ekosisteminin yaygınlaşması sağlanacak.
  • Hızlı şarj teknolojilerine geçiş için teşvik sağlanacak.
  • Küresel çapta hızlı şarj standardı oluşturulması sağlanacak.
  • Daha fazla markanın bugün imzalanan protokole dahil olması sağlanacak.
  • Üçüncü taraf hızlı şarj çalışmaları güzelleştirilecek.

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’nun imzaladığı protokol, hedefine ulaşması durumunda bölüme önemli kazanımlar sağlamış olacak. Buraya kadar her şey çok güzel. Pekala bu süreçte tüketiciler için ne üzere avantajlar sağlanacak?

UFCS, tüketiciye nasıl bir yarar sağlayacak?

Xiaomi, Huawei, Oppo Ve Vivo'Dan 'Hızlı Şarj' Paydaşlığı - Yerli Portal

UFCS muahedesi ile piyasaya sürülecek Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi telefonlar, birbirlerinin şarj aletleriyle kullanılabilecekler. Çünkü telefonların içerisindeki teknoloji tıpkı olacak. Ayrıyeten bu şirketlere ilişkin telefonlar, birinci aşamada 40 watt süratli şarj desteği ile satışa sunulacaklar. Bu noktada başınız karışmış olabilir. Sonuçta Huawei üzere markalar 100 watt hududunu aştılar. Pekala neden 40 watt ile sınırlama yapıldı?

UFCS kapsamında yer alan en büyük markaları saymış olsak da “Yingjixin” üzere bugüne dek ismini bile duymadığımız üçüncü taraf süratli şarj hizmeti şirketleri de muahedenin bir kesimi. İşte bu yüzden evvel hudutların zorlanmadığı 40 watt’lık sınırlama ile harekete geçilecek. Bir mühlet sonra tüm markalar, 40 watt süratli şarjı standart hale getirecekler. Bundan sonraki süreçte de 65 watt kademesini göreceğiz. Bu kere de 65 watt süratli şarj takviyesinin tüm markalar için standart hale gelmeleri sağlanmış olacak. Tahminen ilerleyen devirlerde 100 watt üzere sayıları da konuşmaya başlarız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz