Ana Sayfa Donanım Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin 3500 PPi Ekran İstedi

Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin 3500 PPi Ekran İstedi

0
Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin 3500 PPi Ekran İstedi

Yakın vakitte uzun müddettir geliştirdiği bilinen karma gerçeklik aygıtını tanıtması beklenen Apple, bugün farklı bir haberle gündeme geldi. TheElec tarafından çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler, Apple’ın artırılmış gerçeklik aygıtlarında iPhone 14’ten neredeyse 7 kat daha yüksek PPI bedeline sahip ekran istediğini ortaya koydu.

Kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere nazaran Apple, aygıtlarındaki ekranlar için birlikte çalıştığı Samsung ve LG’den 3.500 PPI’lık ekran talebinde bulundu. Kaynaklar, bu talebin şirketin karma gerçeklik aygıtı için yaptığını vurguladı.

Peki Apple’ın karma gerçeklik aygıtının gözlüğü öteki neler sunacak?

Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin 3500 Ppi Ekran İstedi - Yerli Portal

Apple’ın karma gerçeklik aygıtı, cam yerine silikondan imal edilen ‘OLEDoS (OLED on Silicon – Silikon üzeri OLED)‘ panelden oluşacak. Bu panel, karma gerçeklik gözlükleri üzere aygıtlarda, çok küçük bir alanda yüksek çözünürlük sunulmasına imkân tanıyacak.

Apple’a bu ekran panelini sunacak birinci şirket ise Sony olacak. Bu panelin daha sonra Samsung ve LG tarafından da 2024 yılında sunulması bekleniyor. Öte yandan panelin önümüzdeki yıla kadar kullanıma girmesi beklenmiyor.

Pixels per inch (PPI) nedir?

Apple, Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin 3500 Ppi Ekran İstedi - Yerli Portal

‘Piksel hassasiyeti’ olarak bilinen PPI, manzara araçlarında görüntü hassasiyetini tabir etmek için kullanılan bir kavramdır. PPI kıymeti ne kadar yüksek olursa ekranın sunduğu netlik de o kadar yeterli oluyor. Çünkü PPI, temelde her bir inçlik alandaki piksel sayısını temsil ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz