Ana Sayfa Yaşam Yapay Zekâ Artık de Siyasete Atıldı: Siyasi Parti Kuruldu!

Yapay Zekâ Artık de Siyasete Atıldı: Siyasi Parti Kuruldu!

0
Yapay Zekâ Artık de Siyasete Atıldı: Siyasi Parti Kuruldu!

Yapay zekâ teknolojileri sürat kesmeden gelişmeye ve hayatımızın farklı alanlarında yer edinmeye devam ediyor. Artık ise Danimarka’dan gelen hayret verici bilgiler, bu teknolojinin siyasete de girdiğini ortaya koyuyor.

Danimark’a da ‘Sentetik Parti’ ismi verilen bir siyasi parti kuruldu. Bu partinin en çok dikkat çeken kısmı ise önderinin bir yapay zekâ yazılımı olması. Evet, yanlış duymadınız. ‘Leader Lars’ isimli yapay zekâ idaresindeki bu parti,  geçtiğimiz mayıs ayında Computer Lars ve MindFuture iştirakinde kuruldu.

Yapay zekâ tarafından yönetilen parti, seçimlere girmek istiyor

Yapay Zekâ Artık De Siyasete Atıldı: Siyasi Parti Kuruldu! - Yerli Portal

Partiyi yöneten Leader Lars, internet kullanıcılarının Discord aracılığıyla irtibata geçebildiği bir sohbet botu. Yapay zekâ, kendi fikirleri için 1970’den bu yana parlamentoya giremeyen partilerden ilham alarak oluşturuldu. Partinin kurucusu MindFuture araştırmacısı Asker Staunæs de Sentetik Parti’nin, partileri parlamentoya giremeyen Danimarkalı seçmenleri temsil etmek için kurulduğunu aktardı.

Leader Lars, aylık temel gelirin 100,000 Danimarka kronu, yani 13,700 dolar olması gerektiğine inanıyor. Bu, ülkenin ortalama aylık gelirinin iki katından daha fazla. Kestirim edebileceğiniz üzere Lars, bir insan olmadığı için seçimlere giremez. Lakin partideki beşerler, onun yerine geçerek bunu yapabilir ve yapay zekânın fikirlerini taşıyabilir. Staunæs da bununla ilgili “Leader Lars partinin bir simgesidir. Bu yüzden de oy pusulasında Leader Lars’ı temsil edecek ve bir aracı olarak hizmet edecek kararlı beşerler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sentetik Parti, ülkede 1 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimlere katılmayı hedefliyor. Lakin bunu gerçekleştirmek için hala 20.182 imzaya muhtaçlığı var. Şu an aldığı imza sayısı ise sadece 12. Yani gayelerini gerçekleştirmeleri için önlerinde epey uzun bir yol var. Bu sayının parti üyelerinin yüreğini kırmadığını da eklemek gerek. Zira temel hedefleri, yapay zekânın hayatımızdaki rolü ve hükümetlerin bunu ortak fayda için nasıl kullanabileceği konusunda insanları bilinçlendirmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz