Ana Sayfa Oyun Yapay Zekâ, Yayıncı Kılığına Girdi [Video]

Yapay Zekâ, Yayıncı Kılığına Girdi [Video]

0
Yapay Zekâ, Yayıncı Kılığına Girdi [Video]

Yapay zekâ, hiç var olmayan insan yüzleri oluşturmak, seslendirme yapmak ve metinden sanatsal görseller oluşturmak üzere yetenekleri hayatımıza katmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde ise yapay zekâ, oyunlarda bambaşka bir halde karşımıza çıktı.

Bağımsız oyun geliştiricisi Philipp Lenssen, en tanınan oyun motorlarından Unity ile geleceğe bir ışık tutmayı başardı. Lenssen, geliştirdiği oyunda yapay zekâ yardımıyla NPC’leri düşünen ve buna nazaran konuşan karakterlere dönüştürdü, hatta oyunda yayıncılar üzere yorumlar yapan bir karakter yaptı.

Yapay zekânın oyunda yayıncı üzere davrandığı, oyun içindeki nesneleri tahlil edip konuştuğu anlar:

NPC’lerin yapay zekâ ile hareket edip konuştuğu anlar:

Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Yapay Zekâ, Yayıncı Kılığına Girdi [Video] - Yerli Portal

Philipp Lenssen, yapay zekâyı oyuna nasıl bu derece düzgün bir halde entegre ettiğini de paylaştı. Lenssen, oyunda GPT-3 API’ını Unity’ye entegre ettiğini, ağız animasyonları için Unity’nin mağazasından satın alınabilen Now We’re Talking animasyon paketini ve dünyadaki nesneler için Synty’nin modellerini kullandığını paylaştı.

Son olarak Lenssen, lisan kestirim modeli GPT-3 tarafından üretilen metinler için Google’ın “Metin-Konuşma” motorundan faydalandığını açıkladı. Tüm bunlar bir ortaya getirilip oyuna eklendiğindeyse üstte gördüğümüz etkileyici imaj ortaya çıktı.

İşin tekniğine inmek ve kendi oyununu geliştirmek isteyenler için bir rehber de yayınlandı:

Yapay zekâyı tıpkı Lenssen üzere kullanmak istiyorsanız, geliştirici burada da yardımınıza koştu. Lenssen, oyunda tüm bunları nasıl yaptığını kapsamlı bir formda açıklayan bir rehber de yayımladı. Rehber, Lenssen’in oyun için yazdığı kodları da kapsıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz